MED Üretim ve Paylaşım Kooperatifi kuruldu

Almanya'nın Düsseldorf kentinde bir süredir kuruluş çalışmaları yürütülen MED Üretim ve Paylaşım Kooperatifi önceki gün yapılan kuruluş kongresi ile faaliyetlerine başladı. Aralarında esnaflar ve hukukçularında bulunduğu bir grup Kürdistanlı’nın girişimi ile kurulan MED Üretim ve Paylaşım Kooperatifi geçtiğimiz hafta sonu Almanya'nın Düsseldorf kentinde kuruluş kongresini yaptı.

28 Haziran 2016 Salı | Toplum-Yaşam

Düssedorf kentindeki kuruluş kongresine 50'ye yakın Kürdistanlı esnafın yanı sıra Avrupa Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı (KCDK-E) Yüksel Koç, HDP Milletvekili Tuğba Hezer ile KNK Temsilcisi Numan Oğur katıldı.

Düsseldorf’daki Goethe Saall'de bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kongrede ilk olarak delege tespiti ve divan seçimi gerçekleştirildi. Kongrede söz alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürdistanlıların bu tür üretim ve paylaşım kooperatifleri girişimini kurum olarak önemsediklerini belirterek, katılımcılara başarılar diledi.


Amaç kaliteli ve uygun fiyat

HDP Milletvekili Tuğba Hezer de konuşmasında Kürdistan'daki siyasi süreci ve gelişmeleri değerlendirerek, mecburiyetten dolayı Avrupa'ya gelmek zorunda kalan diasporadaki Kürtlerin bu tür çalışmalarının çok değerli olduğunu söyledi.

Kuruluş kongresinde devamla kurucu üyelerden Niyazi Öztaş, kooperatifin amaçlarını ve gerçekleştirmek istedikleri projeler konusunda bir sunum yaptı. Öztaş sunumunda, merkezi Düsseldorf olan MED Üretim ve Paylaşım Kooperatifi'nin temel amacı ve hedeflerini, ortaklığa dayalı ticaretin üyelere ekonomik katkı sunmak, onlara hizmet etmek ve kooperatif üyelerine yönelik günlük ihtiyaçlarının daha uygun fiyatlı mal alımını ve hizmetini ortak çalıştığı firmalarla gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Kurucu üyelerden Avukat Nihat Kaygalak da kooperatifin tüzük taslağını okudu. Kongreye katılan delegelerin görüş ve tartışmaları sonucunda tüzük kabul edildi. 

Kuruluş kongresi daha sonra MED Üretim ve Paylaşım Kooperatifi'nin yönetim ve denetim kurullarının seçilmesi ile sona erdi. 


 MURAT ALPAVUT/DÜSSELDORF


470

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA