Kararlılıkla sonuç alacağız

CPT’nin İmralı’ya gitmesi talebiyle Avrupa Konseyi yakınında başlatılan süresiz oturma eylemi 23. güne girdi. Kötü hava koşullarına rağmen Kürdistanlılar ve dostları AK yakınındaki Orangerie Parkı’nda eylemlerini sürdürüyor.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

YEKO ARDIL / STRASBOURG


CPT’nin İmralı’ya gitmesi talebiyle Avrupa Konseyi yakınında başlatılan süresiz oturma eylemi 23. güne girdi. Kötü hava koşullarına rağmen Kürdistanlılar ve dostları AK yakınındaki Orangerie Parkı’nda eylemlerini sürdürüyor. Her gün olduğu gibi dün de eylem şehitler anısına gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Ellerindeki Öcalan posterleri ve bayraklarla cadde kenarında toplanan Kürdistanlılar „CPT İmralı’ya“, „Liberez Öcalan“ vb. attıkları sloganlarla seslerini AK’ye duyurmaya çalıştı. 


Sonuç alıncaya kadar

Tertip Komitesi adına Süleyman Günyeli yaptığı konuşmada, süresiz oturma eyleminin gün be gün amacına ulaştığını, nihai olarak da sonuç alıncaya kadar devam edeceğini belirtti. Önderlik çadırının sadece buradaki oturma eyleminden ibaret olmadığını, buranın çok yönlü kendimizi yenileme, yetkinleştirme, paylaşma ve tanışma ortamı olduğunu belirten Günyeli „Sabrımız, kararlığımız ve direngenliğimiz eylemin sonuç alınmasında belirleyici olacaktır“ diye konuştu. Önderlik otobüsü eyleminin de başarıyla sonuçlandığını vurgulayan Günyeli, „Önderliğimizi çok yönlü eylem biçimleriyle savunmaya devam edeceğiz. Önderliğimizin bir an bile olsun Kürt halkının aklından ve yüreğinden çıkması mümkün değildir“ diye konuştu.Güney Kürdistan’da yaşanan depremin yarattığı can kaybı ve yıkıma da değinen Günyeli, tüm Kürt halkına baş sağlığı dileyerek üzüntülerini dile getirdi. Günyeli, „Savaşta olsun, doğal affetlerde olsun Özgürlük Hareketi olarak her zaman ve her yerde halkımızın yanındayız“ dedi. 

Oturma eyleminde kültürel etkinlikler de gerçekleştirildi. İsviçre TEVÇAND’dan Kawa Urmiye ve grubu konser verdi daha sonra ise Ehmede Xani Tiyatro Grubu eyleme katılanlar için bir oyun sergiledi. 


Nöbet sırası Essen’deOturma eyleminin devam ettiği alanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle 2012 yılından bu yana devam eden nöbet eylemini ise dün Essen’den Menderes Sever, Ramazan Satılmış, Seyran Yıldırım, Ramazan Akay ve Fettah Cirit devraldı. Beş kişi bir hafta boyunca nöbet tutacak, Öcalan’a yönelik tecride ilişkin bilgilendirme yapacak. Eyleme ikinci kez katıldığını belirten Menderes Sever gazetemize şöyle konuştu: “Essen Meclisi adına buradayız. Bizler canımızla, malımızla, tüm varlığımızla Önderliğimizi sahipleniyoruz ve Önderliğimiz özgürlüğüne kavuşuncaya kadar eylemlerimiz devam edecek. Türk devleti uyguladığı tecritle adeta ateşle oynuyor. Bu politikalara göz yuman başta Avrupa devletleri ve CPT benzeri kurumlar, bu suça ortaktırlar.  CPT, Kürt halkının bu taleplerine kulak vermeli ve bir an evvel açıklama yapmalıdır.  Önderliğimizin paradigması Ortadoğu’da çözümün yegane temsilcisi ve yoludur.“


174

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA