Suriye Kadın Meclisi çok renklilik için çalışacak

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı İlham Ehmed, Suriye’nin her kesiminden 220 delegenin katılımıyla 8 Eylül’de gerçekleştirilen Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi’ni ve Suriye Kadın Meclisi’nin hedeflerini anlattı.

12 Eylül 2017 Salı | Kadın


BERÎTAN SARYA/ANF/QAMIŞLO


Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı İlham Ehmed, Suriye’nin her kesiminden 220 delegenin katılımıyla 8 Eylül’de gerçekleştirilen Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi’ni ve Suriye Kadın Meclisi’nin hedeflerini anlattı.

Suriye’de ilk defa böyle bir bileşenle kadın kongresi yapıldığına dikkat çeken Ehmed, Suriye’nin geleceği ve kadınların sorunları konusunda ortak görüş birliğine vardıklarını belirtti. Suriye Kadın Meclisi’nin Suriye’nin geleceği ve kadınların anayasal hakları için mücadele görevinin olduğunu ifade eden Ehmed, “Bunun için siyasi bir mücadele yürüterek demokratik bir anayasa oluşturmak gerekiyor. Suriye Kadın Meclisi’nin oluşturulmasının temelini bu amaçlar oluşturuyor” dedi. 


Demokratik ilkelerde uzlaşı

Kongrede Suriye Kadın Meclisi’nin temeli olacak ilkelerde uzlaştıklarını dile getiren Ahmed, “Kadın özgürlüğü için mücadeleyi, cinsler arasında eşitlikçi ve adaletli bir yaşamı kurmayı, kadını bilinçlendirme ve örgütlemeyi temel hedefler olarak belirledik ve tüzükte yer verdik” diye konuştu. 


Suriye çok renkli olacak

Kongrenin savaşın sürdüğü önemli bir süreçte gerçekleştirildiğine dikkat çeken İlham Ehmed, Suriyeli kadınları temsil eden Meclis’in Suriye krizinin çözümünde nasıl bir rol oynayacağının da tartışıldığını kaydetti.

7 yıldır yaşanan savaşın beraberinde çok derin bir kini ve nefreti geliştirdiğini, çözüm gelişmezse krizin bunu büyüteceğini belirten Ehmed, kadınların bu duruma nasıl baktığının ve nasıl bir çözüm istediğinin önemine işaret etti. Krizi derinleştirmek için uğraşan veya çözüm olarak tekçi sistemi benimseyen kesimlerin varlığını hatırlatan Ehmed, “Suriyeli kadınlar olarak Suriye’nin tek renk olmasını öneren ve bunu sağlamaya çalışanlara karşı ‘Hayır, Suriye çok renkli olacak. Her ulus ve topluluk kendi rengiyle Suriye kimliğiyle yaşayacak’ diyoruz. Suriye Kadın Meclisi bunun sağlanması için ciddi bir çalışma yürütecek” dedi.


456

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA