Zafer unutulmadı sırada kim var?

Erdoğan ve AKP'nin uluslararası alanda yumuşak karnı olarak kabul edilen Zarab davasında yeni bir gelişme yaşandı. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Halk Bankası'nın yöneticileri hakkında İran'a yönelik ambargoyu delmek suçlamasıyla New York'ta dava açıldı.

08 Eylül 2017 Cuma | Dünya

AKP'li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da ABD'deki Reza Zarrab davasına sanık olarak eklendi. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'nın iddianamesinde Çağlayan için "ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla kurulun şebekenin elemanı" ifadeleri kullanılıyor. 

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Türkiye'nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul'da evine operasyonda ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar bulunan Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtı.

Davaya bakan Başsavcılığın Twitter hesabından paylaşılan mesajda, "Dokuz şüpheli, İran'a yapılan uluslararası finansal transferler konusunda ABD hükümeti yetkililerine yalan söylemekle suçlanıyor" dendi. 

Aynı suçlama ile Reza Zarrab yaklaşık bir buçuk yıldan bu yana New York'ta tutuklu olarak yargılanıyor. 

Halk Bankası'nın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek ve bankacılık sahtekarlığı yapmak suçlamasıyla 27 Mart 2017'de New York'ta tutuklanmıştı. 

Son soruşturmalar birlikte Zarrab davasında 2 tutuklu yargılanan sanık sayısı 9'a çıktı.


Rüşvet, dolandırıcılık, yalan

İddianamede oldukça ciddi suçlamalar var:”ABD ambargoları ile yasaklanmış olan İran hükümeti ve diğer İran kurumları adına ABD finansal sistemini aldatma amacıyla yüz milyonlarca dolarlık işlemin yapılması, bu işlemleri yapmak için Amerikan hükümet yetkililerine yalan söylemek, bu illegal işlemlerle bağlantılı bir şekilde fonların aklanması ve ayrıca Çağlayan, Aslan ve diğerlerine bu çarkı işletmek için rüşvet verilmesi, bu işlemlerin gerçek halini saklayarak bazı finansal kurumları dolandırmak.”

Yeni sanıklar içinde evinde 4.5 milyon doları tutan bir nakitin ayakkabı kutularında çıktığı Süleyman Aslan da bulunuyor. Aslan, bu paraları İmam Hatip okulu yapımında kullanacağını ileri sürmüştü. Aslan’a bu paralar mahkemece daha sonra geri verilmişti.

Washingtonhattı'nın haberine göre Turkish Bank- 1 olarak adlandırılan iddianamede dolandırıcılık çarkı hakkında şu ifadeler yer alıyor:”Süleyman Aslan’ın Genel Müdür, Atilla’nın Genel Müdür Yardımcısı, Balkan’ın da uluslararası bankacılıktan sorumlu olduğu devlet bankasının kullanılması ile İran’a karşı ABD ambargoları ihlal edildi. Sanıklar, Türk Bankasını -1- (Halk Bankası) Zarrab’ın şirketler ağını kullanmasına yardımcı olarak para ve altını İran hükümetine, İran kurumlarına sağlayarak ve New York’un güney bölgesindeki Türk Bankasını (Halk Bankası şubesi) kullanarak, Türk bankasının rolünü saklayarak ABD ambargolarını ihlal etti. Happani, Reza Zarrab’ın işçisiydi ve ona bu şirketler ağı ile çarkın işlemesine yardım etti.”


Zafer, şebekenin etkili elemanı 

AKP'li eski bakan ve Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın önemli adamı Çağlayan'ın konumuna ilişkin Washingtonhattı'nın haberine göre iddianame şu ifadeler yer alıyor:”Çağlayan, iddianamenin muhatap aldığı dönemde Ekonomi Bakanı olarak hizmet ediyordu ve bu iddianamenin hitap bütün dönemde de bakandı. Bu halde on milyonlarca dolarlık rüşveti nakit ve mücevher şeklinde aldı ve İran hükümeti için olan bu çarka yardım ederken bunu Amerikan hükümet yetkililerinden sakladı. Ekonomi Bakanlığı pozisyonunu kullanarak, Çağlayan çarkın diğer üyelerini, Türk Bankasındaki yetkililer de dahil olmak üzere, bazı aldatıcı işlemleri yapmak için direktif verdi, diğer üyelerin bu çarkın adımlarını atmasını onayladı ve diğer rekabet kurumlarının incelemesine karşı da korudu. Bunun neticesi olarak, planın yapıcıları Amerikan bankalarını bilmeyerek de olsa İran karşıtı ambargoları ihlal edilmesi için teşvik etti.”

İran ve Türk vatandaşı olan Reza Zarrab'ın AKP'li bakanlara verdiği rüşvet kamuoyunun gündemine gelmişti. Halk Bankası ortaklığı aracılığı ile İran'a yönelik ambargoyu delmekle suçlanan Zarrab'ın, Zafer Çağlayan'a 700 bin liralık saati rüşvet olarak verdiği belirtiliyor. Zarrab Mart 2016'da ABD'nin Florida Eyaleti'nde gözaltına alınmış, ardından tutuklanarak New York'a getirilmişti.

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve AKP'li yetkililer, Zarab'ın ABD'de tutuklanmasına tepki göstermişti. 


 HABER MERKEZİ


806

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA