Erdoğan Hanya’yı Konya’yı gördü!

Almanya’nın uygulamaya koyduğu yaptırım kararından sonra AKP yetkilileri, Alman şirketlerin ‘terör destekçisi’ gösterildiği ‘Kara liste’den sonra, Konya’daki NATO üssüne ziyaretini engelledikleri milletvekili heyeti konusunda da geri adım attı.

09 Ağustos 2017 Çarşamba | Haber

Almanya’nın uygulamaya koyduğu yaptırım kararından sonra AKP yetkilileri, Alman şirketlerin ‘terör destekçisi’ gösterildiği ‘Kara liste’den sonra, Konya’daki NATO üssüne ziyaretini engelledikleri milletvekili heyeti konusunda da geri adım attı. AKP, NATO yöneticileri üzerinden ziyaret için Almanya’ya davetiye gönderdi. AKP iktidarı, Alman milletvekillerine Konya’daki NATO üssünü ziyareti için yeşil ışık yaktı. NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottenmoeller’in davetiyle 7 Alman vekil, Konya’ya ziyaret gerçekleştirecek. 

 NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottenmoeller’in davetiyle Federal Meclis Savunma Komisyonu vekillerin Konya’ya gidebileceği öğrenildi. Almanya Federal Parlamentosu’na mektup gönderen Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, komisyon üyelerinin 8 Eylül’de Konya’ya gidebileceğini bildirdi.


Sol parti vekil olacak mı?

Ancak Erdoğan’ın açıkça heyette olmasına karşı çıktığı Sol Parti’nin komisyon üyesi Alexander Neu’nun bu kez heyette yer alıp almayacağı bilinmiyor. Hem SPD ve hem de Sol Parti’den ziyarete ilişkin ilk gelen açıklamalarda Neu’nun heyetten çıkarılmasının Erdoğan rejimi önünde diz çökme anlamına geleceği belirtildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Der Spiegel, Alman heyetinin Konya’daki Alman askerlerini ziyaretinin, Neu’un PKK ile ilişkili olduğu gerekçesiyle Ankara tarafından reddedildiği duyurmuştu. Ancak bu iddia Sol Parti tarafından yalanlandı.

Sol Parti yetkilileri Alexander Neu için şu açıklamayı yapmıştı: „Geçmişte olduğu gibi şimdi de Neu’nun PKK ile yakın ilişkileri olmadı.“  Alman vekil Neu’nun PKK’yi „terörist örgüt“ olarak görmemesi yüzünden bu iddiada bulunduğu belirtiliyor.

Zira geçtiğimiz Ağustos ayında Deutschlandfunk Radyosu’na verdiği bir röportajda PKK’ye yönelik bir soruya ilişkin Neu şu yanıtı vermişti: “PKK’nın Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili olarak bunun terörizm olup olmadığı tartışılabilir. Devlet terörizminden de bahsedilebilir“


AWACS’lar en önemli savunma mekanizması

AWACS uçakları için Konya’da bulunan Alman askerlerinin sayısı 10 ile 20 arasında değişiyor. Uçaklar ise NATO’nun Almanya’da bulunan Geilenkirchen kasabasındaki üsse bağlı. Alman askerlerinin Konya’dan çekilmesi halinde NATO’nun bölgeyi koruma misyonunu tehlikeye gireceği iddia ediliyor. Zira AWACS uçakları 400 kilometre menzile kadar mevcut uçakları tespit edebilme özelliğiyle NATO’nun en önemli savunma mekanizması.

Haziran 2016’da Alman Federal Meclisi’nin 1915 yılındaki Ermeni katliamını oy çokluğuyla „soykırım“ olarak kabul etmesinden başta Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk yetkililer „O karara onay vekilleri ülkemize sokmayacağız“ diyerek Alman vekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaret etmesini engellemeye başlamıştı. 


‘Türkiye yönünü belirlemeli’

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’ye el uzatmaya hazır olduklarını ancak bunun için Türk hükümetinin tutumunda değişiklikler beklediklerini söyledi. Gabriel, “Hangi yolda gideceğine Türkiye karar vermek durumunda, ya demokrasi ve hukuk düzeniyle güçler ayrılığı, basın ve düşünce özgürlüğü olan Avrupa ve Batı’ya ya da kriz ve gerginliklerle dolu Şark bölgesine. Türkiye’deki insanların, kendileri ve ülkeleri için hangi tarihi boyuttaki kararların alınması gerektiğini bildiklerini düşünüyor ve ümit ediyorum“ dedi. 


Erdoğan’a ‘Nazi’ göndermesi

AKP hükümetinin cezaevlerinde tek tip elbise uygulama girişimine tepki gösteren Alman politikacılar cezaevleri için gündeme getirilen tek tip üniforma uygulamasını Nazi dönemine benzetti. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, “Hukuki açıdan bu konuda bir değerlendirmede bulunamam. Ama bizim ülkemizi Nazi yöntemleri uygulamakla suçlayan birinin, şahsen bir Alman olarak bana Almanya’daki kötü bir döneme dair kötü hatıraları uyandıran şeyler yapmasını dikkat çekici buluyorum“ ifadelerini kullandı. 


 ANF/BERLİN 


1801

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA