Ey Reqîb’e örgüt üyeliği

Ey Reqîb’in yazıldığı tarih 1938. O zaman ne PKK vardı ne de kurucuları. Ancak Türk hukukuna göre 1946’da kurulan Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti için yazılan marş, PKK’nin marşı!

14 Temmuz 2017 Cuma | Kültür-Sanat

Ey Reqîb’in yazıldığı tarih 1938. O zaman ne PKK vardı ne de kurucuları. Ancak Türk hukukuna göre 1946’da kurulan Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti için yazılan marş, PKK’nin marşı!

Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Hasip Yanlıç’ın tutuklama gerekçeleri arasında Kürt ulusal marşı Ey Reqîb de yer aldı. Hakim, 1938’de yazılan Ey Reqîb için ”örgütün sözde marşı” dedi.

DTK içinde faaliyet yürüttükleri ve kapanan BDP Siyaset Akademisi’nde çalıştıkları gerekçesiyle ”örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Kürt Yazarlar Derneği üyesi, Kürt PEN üyesi Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç’ın cep telefonunda bulunan Ey Reqîb marşı tutuklanma gerekçesi yapıldı. 

Hasip Yanlıç ile birlikte tutuklanan Gazeteci Mehmet Çakmakçı (Şiyar Dicle), Leyla Dal, Aziz Çelik ve Burhan Karakoç için tutuklama gerekçesi yapılan suçlamalar ise çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerine ve DTK toplantılarına katılmaları, telefon görüşmeleri, gizli tanık ifadelerinden oluşuyor. Hakim üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyen 5 kişiyi delillerin toplanmamış olması ve kaçma şüphesini gerekçe göstererek haklarında tutuklama kararı verdi. 

Kürt yazar Yanlıç’ın tutuklanma gerekçeleri arasında 1938 yılında Kürt Şair Dildar tarafından yazılan, Kürtlerin ulusal marşı olarak kabul edilen Ey Reqîb de bulunuyor. 

Yanlıç’ın ders kaydı için cep telefonunda tuttuğu marş için ”sözde” ifadesinin kullanıldığı tutuklama gerekçesinde, ”Şüpheli Hasip Yanlıç suçlamayı kabul etmese de telefon kayıtlarında örgütün sözde marşı ey rakip isimli marşı öğreteceği beyanla örgütün ideolojisi doğrultusunda faaliyetlerinin bulunduğu...” ifadeleri yer aldı.


Kürdistan Cumhuriyeti’nin marşı

1938 yılında Şair Dildar (Yunus Rauf) tarafından yazılan ve 1946’da kurulan Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olarak kabul edilen Ey Reqîb, günümüzde Federe Kürdistan Bölgesi’nde ulusal marş olarak okunuyor.  


 AMED / DİHA


241

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA