Türk ordusu yine Zaplandı

Türk ordusu, savaş uçağı, helikopter ve İHA desteğindeki kara birlikleriyle Zap ile Avaşîn arasındaki stratejik bölgeye konuşlanmak için 16 Haziran’da başlattığı işgal girişiminin bedeli giderek ağırlaşınca geri çekildi.

11 Temmuz 2017 Salı | Haber

Türk ordusunun 16 Haziran günü gece saat 21.30’da Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap bölgesine yönelik düzenlediği işgal operasyonu, 23 gün boyunca gerillanın büyük direnişle karşılaştı. Ağır kayıplar vermeyi sürdüren Türk ordusu, sonunda pes ederek geri çekilmek zorunda kaldı. Bu girişim, Türk ordusunun olası büyük bir işgal harekatının ilk basamağı olarak değerlendiriliyordu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Zap bölgesine yönelik işgal operasyonu başlatan Türk ordusunun 23 günlük yoğun ve şiddetli çatışmaların ardından geri çekilmek zorunda bırakıldığı duyuruldu. 16 Haziran günü saat 21.45’te Güney Kürdistan sınırları içinde bulunan Qela Bedewê, Şehit Munzur, Şehit Xeyri tepeleriyle Gijnê köyü sırtlarını işgal etmek amacıyla başlatılan operasyonun, ilk dakikadan itibaren gerillaların direnişiyle karşılaştığı hatırlatıldı.


Türk ordusu tutunamadı

İnsansız Hava Araçlarının (İHA) 24 saatlik keşif desteğiyle savaş uçakları, kobra tipi helikopterler ve karadan karaya füze ve toplarla bombalanan alanda gerillaların üstün bir irade ve kararlılık sergileyerek Türk mevzilerini sürekli ateş altında tuttuğu belirtilen açıklamada, darbe alan güçlerini sürekli değiştiren Türk ordusunun yine de amacına ulaşamadığı; gerillaların fedai tarzı karşısında tutunamadığı vurgulandı. 


Skorskylerle kaçırabildi

BİM, 8 Temmuz akşamı başlayıp 9 Temmuz saat 02.00’ye kadar adı geçen alanları savaş uçakları, kobra helikopterler, obüs ve havan toplarıyla aralıksız bir şekilde bombalayan Türk ordusunun, sağ kalabilen askerlerini Skorsky helikopterlerle alandan çekmek zorunda kaldığını bildirdi.


69 kez vuruldular 160 kayıp verdiler

HPG BİM, 23 günlük bilançoyu da açıkladı: ”Gerillalar geçen 23 günlük süre içinde 69 kez düşman güçlerini hedefledi; sonucu tespit edilebilen eylemlerde toplam 142 Türk askeri öldürüldü, 18’i de yaralanmıştır. Bu süre içinde 2 Skorsky helikopter de darbelendi.


6 gerilla şehit düştü

İşgal operasyonunu boşa çıkarmak ve Türk güçlerini darbelemek amacıyla fedai tarzda savaşan, tekniğini gerilla taktikleriyle boşa çıkartan 6 gerilla da bu operasyon esnasında şehadete ulaştı.” 


 ANF/BEHDİNAN


2356

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA