18 yaş altı evlilik yasaklandı

Almanya’da çocuk yaşta zorla evlilikleri önlemek amacıyla evlilik yaşının 18’e çıkarılmasını öngören yasa tasarısı Federal Parlamento’da kabul edildi.

19 Mayıs 2017 Cuma | Kadın

Almanya’da çocuk yaşta zorla evlilikleri önlemek amacıyla evlilik yaşının 18’e çıkarılmasını öngören yasa tasarısı Federal Parlamento’da kabul edildi. 

Yaklaşık 2 ay önce Federal Adalet Bakanı Heiko Maas tarafından hazırlanan yasa tasarısı Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Federal Meclise gönderilmişti. Tasarı, evlilik yaşını 16’dan 18’e çıkartırken, bu yasa dini nikahla zorla evlendirmeleri de kapsıyor. Tasarı önceki gün Almanya Federal Parlamentosu’nda yapılan oturumda yasalaştı. Adalet Bakanı Maas, çocuk evliliğinin küresel bir sorun olduğunu söyleyerek, “Özellikle kız çocukların çocuklukları ellerinden alınıyor, kendi yaşamlarını kendilerinin belirlemelerin önüne geçiliyor ve eğitim imkanları engelleniyor. Çocukların evlilik dairelerinde işi yok; çocuklar oyun oynamalı” sözleriyle oturumu açtı. 

Sol Parti endişeli

Sol Parti adına konuşan Harald Petzold ise zorla evliliklere karşı olduklarının altını çizerek, 18 yaş altı yapılan evliliklerin iptal edilmesi yerine yeniden değerlendirilmesini öngördüklerini söyledi. Petzold “Reşit olmayan kadınların evlilikleri iptal edilirse, miras ve nafaka gibi birçok hakka sahip olmaları da engellenebilinir ve kadınlar böylece korumasız olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Ne değişti?

Tasarının yasalaşmasıyla birlikte evlilik yaşı 18’e çıkartılıyor, 16 yaşını doldurduktan sonra evlenmiş olanların evlilikleri de geçersiz sayılıyor. Bu, yabancı ülkelerin yasaları uyarınca evlenenler için de geçerli olacak. 16 veya 17 yaşında nikahı kıyılanların evliliği de iptal edilebilecek. Benzer biçimde imam nikahı ile evlilik yapmış olan ve yaşları 18’in altında olanların evlilikleri de yasa nezdinde geçersiz kılınacak. 

1475 çocuk yaşta evlilik

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, ülke genelinde reşit olmayan bin 475 kişi evli olarak görünüyor. Temmuz 2016 verilerine bu kişilerden 361’i 14 yaşından küçük. 

Çocuk yaşta evlilik yapanlar arasında 664 sayısıyla Suriyeliler başı çekiyor. 

UNICEF’e göre ise her yıl 15 milyon çocuk evlendiriliyor.


 HABER MERKEZİ


282

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA