Sunrise skandalı

İsviçre’de Sunrise adlı telefon şirketinin Türkiye’nin İstanbul ve İzmir kentlerinde çağrı ve yardım merkezlerinin bulunduğu ortaya çıktı.

17 Mayıs 2017 Çarşamba | Haber

ALİ ÖZŞERİK / ZÜRİH


İsviçre’de Sunrise adlı telefon şirketinin Türkiye’nin İstanbul ve İzmir kentlerinde çağrı ve yardım merkezlerinin bulunduğu ortaya çıktı. Bu merkezlerde çalışanlar, İsviçre’deki telefon şirketi abonelerinin tüm bilgilerine de sahip. “Tages Woche” gazetesinin haberine göre söz konusu şirketin Türkiye’deki merkezlerinde çalışanlar iyi derecede Almanca biliyor, aboneler konuştukları kişilerin İsviçre’de olduğunu sanıyor. Şirketin internet sitesinde de Türkiye’nin iki kentinde bulunan çağrı merkeziyle ilgili hiçbir bilginin olmaması da dikkat çekiyor. 

Bilgi sızdırabilirler 

İsviçre’nin ikinci büyük mobil operatörü olan Sunrise şirketinin Türkiye’deki merkezinin milyonlarca müşterisine ait bilgilere sahip olmasının, kişisel veri haklarını koruma yasalarının ihlali olduğu belirtiliyor. Şirket yetkilileri Türkiye ve Doğu Avrupa’da benzer merkezlerin ucuz işgücü nedeniyle tercih edildiğini savunurken, siyasi çevreler bu merkezlerin kişisel bilgileri bulundukları ülke yetkililerine sızdırdıklarını düşünüyor. 2011 yılından beri Türkiye’deki iki merkezde hizmet veren Sunrise’nin abonelerine ait kişisel verileri Erdoğan rejimine rahatlıkla verildiğine kesin gözle bakılıyor.

Muhaliflere ulaşmak için

İsviçre’den Türkiye’ye giden iki Kürdistanlının tutuklandığına dikkat çekilen haberde, İsviçre’den Türkiye’ye giden Türkiyeli vatandaşlara yönelik tutuklama ve gözaltıların bu kaynaktan da beslenebileceği belirtiliyor.

Sunrise telaşa girdi

Abonelerini kaybetme korkusuna kapılan Sunrise şirketi, Türk Telekom ile anlaşmalarında gizliliğin esas alındığını ve Türkiye’deki merkezlerinin salt kapasite nedeniyle bulunduğunu söylese de Türkiye’deki rejimin bunları rahat ihlal edeceği varsayılıyor. 

İsviçre basını da Sunrise şirketinin Türkiye üzerinden İsviçre abonelerine verdiği hizmetin, abonelerin kişisel bilgilerinin bu merkezlerde toplanması nedeniyle büyük sakıncalar taşıdığını sayfalarına taşıdı. Birçok gazete olayı “Skandal” olarak niteledi.

Aboneler tedirgin

İsviçre’de yaşayan Sunrise abonesi V.K, telefonu ile ilgili bir sorun için Sunrise şirketini aradığını, yetkilinin “İsterseniz Türkçe konuşabilirsiniz” dediğini belirterek şu bilgileri gazetemizle paylaştı: “Çağrı merkezindeki kişinin kim olduğunu sordum. Oda isminin Hakan K. olduğunu ve Türkiye’deki Sunrise şubesinden olduğunu söyledi. Ben de bunun üzerine ‘Peki numaramdan bana ait bütün bilgileri görüyor musunuz’ diye sorunca bana ev adresim, işim gibi kişisel bilgilerime erişebildiğini söyledi. Bunun üzerine telefonu kapattım. O gün bugündür endişe duyuyorum. Bu yasa dışı mı değil mi diye karar veremedim ama sakıncalı biri durum olduğu kesin. Şimdi ise bu şirketten ayrılmak için çabalıyorum.” 


3403

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA