Onay’a karakol işkencesi

KHK ile ihraç edilen Kamu Emekçileri Cephesi üyesi Nazife Onay’ın Bandırma Çınarlı Karakolu’nda polislerce ağır işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı. Karakolda kör bir noktaya götürülen Onay ters kelepçeye vurularak, polislerce işkence edildi.

17 Mayıs 2017 Çarşamba | Kadın

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 66’ncı gününde, destek vermek için Bandırma’da açlık grevi gerçekleştiren ve KHK ile ihraç edilen Kamu Emekçileri Cephesi üyesi Nazife Onay, işkence ile gözaltına alındı. Onay, karakolda maruz bırakıldığı fiziksel ve psikolojik işkenceyi anlattı.

Gülmen ve Özakça’nın eylemine ses vermek için, arkadaşı Ebru Çetin ile birlikte Bandırma’da açlık grevine başlayan Onay’a polis sert müdahalede bulundu. İki sivil polis tarafından metrelerce yerde sürüklenerek gözaltına alınan Onay karakolda yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: “Karakola girer girmez kör nokta bir alana götürüp ters kelepçeli halde kafama defalarca vurdular. ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ sloganı attığımda polisler daha çok öfkelendi.  

İşkenceyle parmak izi aldılar

 “Direnişe, direnişçilere, Nuriye’ye, Semih’e olan kinlerinin hıncını kendisinden almak istediklerini hissettiğini belirten Nazife Onay şöyle devam etti: “Ben slogan atarken beni engellemek isteyen polis ağzımı var gücüyle kapatmaya çalıştı ve o sırada burnum kırıldı. Polis parmak izi almak için götürmek isterken ben zaten kaydım olduğunu belirttim, ‘Tek parmağını ver biz bakacağız’ dediler. Daha sonra ben tek parmak izi verdim ve ‘Kaydın yok, sen sahte kimlik kullanıyorsun’ diye üzerime geldiler. İşkence ile tekrar parmak izlerimi aldılar. Onların öfkeleri büyük ancak bizim de inancımız büyük.”

‘Dosyada polis iftiraları yer alıyor’

Tutuklama istemiyle çıkarıldığı hakimin dosyayı ‘DHKP-C’ ile ilişkilendirmeye çalıştığını belirten Onay, “Savcı ‘Burası küçük yer, burada böyle şeyler yaparsanız tutuklanırsınız, gidin büyük şehirlerde böyle eylemler yapın’ dedi. Hakime çıktığımızda dosyada polisin iftiraları yer alıyordu. Çok zorlama bir şekilde DHKP-C ile ilişkilendirmeye çalıştılar. Ancak hazırlanan dosyada böyle bir kanıt bulamadılar. Mahkemeden adli kontrol şartı ile serbest bırakıldım” ifadelerine yer verdi.

‘Sendikalar OHAL’i meşrulaştırıyor’

Son olarak direnişin devam edeceğini vurgulayan Nazife, “Bandırma için biraz şaşırtan bir eylem oldu, çok fazla eylem yapılamayan bir yer. Bandırma’da sendikalar binaların içerisinde basın açıklaması yapmak için izin alıyorlar ve aslında OHAL’i bu şekilde meşrulaştırmış oluyorlar. Nuriye ve Semih’in sesini Bandırma halkına duyurmanın huzuru içerisindeyim. Tüm baskılara, işkencelere rağmen direniş devam edecek” dedi. 


 İSTANBUL


682

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA