Uruguay’da Kürdistan Günleri

Kürt Kadın Hareketi, Plaza de Mayo Anneleri, Uruguay Parlamentosu Kadın Grubu, Uluslararası Göç Örgütü, Montevideo Belediyesi ve kentteki sanat kurumları tarafından organize edilen ‘Kürdistan Urugay’da ayı başlıyor. Uruguay Parlamentosu Kadın Grubu’nun Sözcüsü Lilian Galan, ‘’Ülkemizde Kürtleri görmekten onur duyuyoruz’’ dedi.

15 Mart 2017 Çarşamba | Kültür-Sanat

Mehmet TARHAN


Kurdistan en Uruguay (Kürdistan Uruguay’da) adlı bir aylık etkinlikler dizisi 15 Mart’ta başlıyor. Kürt Kadın Hareketi, Montevideo Göç Müzesi (MUMI), Montevideo Belediyesi ve belediyeye bağlı kültür sanat kurumlarınca organize edilen etkinlikler Jin - Mujeres de Kurdistan (Kürdistan’ın Kadınları) ve Azadî - El Precio de la Libertad (Özgürlüğün Bedeli) adlı iki bölümden oluşuyor.

Kürt Kadın Hareketi, Kürt kültürü ve tarihini Uruguay halkına tanıtmanın amaçlandığı çalışma Uruguay’da bir ilk olma özelliğini taşıyor. Devrimci bir geleneğe sahip olan Uruguay halkı ile Kürt halkının kucaklaşması anlamına gelen etkinlikler henüz başlamadan büyük bir heyecan yarattı. Billboard ve şehir içi otobüslerde tanıtımların başlamasıyla bu ilginin daha da büyümesi bekleniyor.

Kürdistan kadınları

Jin - Kürdistan’ın Kadınları adlı fotoğraf sergisi Kürt Kadınlarının geçmişten bugüne direniş geleneği ve kültürel birikimini katılımcılarla buluşturuyor. Fotoğraf sanatçısı Veysi Altay’ın katkısıyla hazırlanan sergide kadın eksenli olarak Kürt tarihi ve kültürünü tanıtmaya yönelik sanat eserlerine de yer veriliyor. Yine aynı bölümde geleneksel Kürt kıyafetleri ve Kürtlerin geleneksel olarak gündelik yaşamlarında kullandıkları eşyalar da sergilenecek. Fotoğraf seçkisinde gerilla ve savaşçıların resimleri ile Leyla Qasım, Sara, Zilan, Beritan, Arin Mirkan gibi sembol isimlerin de fotoğraflarına yer veriliyor.

Azadî - Özgürlüğün Bedeli bölümünde Kürt halkının direniş ve özgürlük mücadelesi tarihi bir perspektifle işleniyor. Kobanê, Sur, Cizre, Şengal direnişlerinden fotoğrafların yanısıra Ağrı, Zilan, Dersim, Halepçe, Enfal ve Cumartesi Anneleri’ne de yer veriliyor.

Nisan sonuna kadar

15 Mart’ta başlayıp Nisan ayı sonu kadar sürecek etkinlikler dizisi içinde çeşitli panellerde olacak. Latin Amerika’daki en önemli Ortadoğu ve Arap Dünyası uzmanlarından birisi olarak kabul edilen Uruguay Üniversitesi’nden Susana Mangana, Kürt Kadın Hareketi Latin Amerika temsilcisi Melike Yaşar, Arjantin’deki Plaza de Mayo Annelerinden Nora Morales Cortinas, Kürt sanatçı Sosin gibi isimler Kürt Kadın Hareketi ve Kürt Kültürü üzerine konuşmalar yapacak.

Montevideo’da Newroz kutlamaları

20 Mart akşamı yapılacak Newroz resepsiyonu ile başlayacak Newroz kutlamaları 21 Mart’ta Sosin konseri tamamlanacak.

Montevideo Göç Müzesi Tarafından organize edilen Newroz resepsiyonuna çok sayıda siyasetçi, akademisyen, sanatçının katılıması bekleniyor. Resepsiyonda konuklara Kürt mutfağından örnekler sunulacak. Bütün Montevideo halkının davetli olduğu konsere Uruguay’ın diğer şehirleri ve Arjantin’den de katılınması bekleniyor. 


Melike Yaşar: Rojava Devrimi Uruguaylıları etkiledi


Kurdistan en Uruguay projesinin organizatörlerinden Kürt Kadın Hareketi Latin Amerika Temsilcisi Melike Yaşar, bu çalışmayla Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt Kadın Hareketi’nin Latin Amerika kamuoyunda bilinirliğini arttırmayı hedeflediklerini söyledi. 

Bir yılı aşkın süredir Kürt Kadın Hareketi adına Latin Amerika’da faaliyet yürüten Yaşar, ‘’Elimizden geldiğince pozitivist sanat ve kültür anlayışını aşan bir çalışma yürütmeye çalıştık. Kültürü sadece dans, müzik, yemek, kıyafet gibi şeyler olarak ele almak yerine Kürt halkının tarihten günümüze dek kuşaktan kuşağa devredilen mücadele ve direniş geleneğini temel aldık.”

Rojava Devrimi’nin Uruguaylıları derinden etkilediğine dikkat çeken Yaşar, bu etkinlikler dizisinden beklentisini söyle ifade etti: “Kürtlerin bütün kazanımlarının bir tarihsellik içinde ele alınması gerektiğini, bu kazanımların bugünden yarına ortaya çıkmadığı, bir mücadele ve direniş geleneğinin Kürt kültürünün bir parçası olduğunu anlatmak için bu etkinliğin etkili bir araç olmasını bekliyoruz.”


Parlamenter Lilian Galan: Kürtleri selamlıyoruz


Organizasyonu kurumsal olarak destekleyen Uruguay Parlamentosu Kadın Grubu’nun Sözcüsü, MPP - Halkçı Katılım Partisi Milletvekili Lilian Galan ise Kürdistan en Uruguay etkinliklerini kurumsal olarak desteklemenin kendileri için bir onur ve memnuniyet kaynağı olduğunu ifade etti. 

Galan, ‘’Kürtleri her zaman memnuniyetle karşılıyoruz. Parlamento Kadın Grubu olarak böyle bir çalışmaya katılmak bizim açımızdan önemlidir’’ diye konuştu. 

Kürt halkına, Kürt kadınına yönelik baskılara isyan ettiklerini belirten Galan, “Ermeni halkı, Filistin halkı gibi dünyadaki tüm ezilen halkları kucaklayan Uruguay halkı, Kürt halkının mücadelesinin burada tanıtılması ile Kürtleri de kucaklayacak ve dayanışma içinde olacaktır. Bu mücadele bir kadın devrimidir. Kadın özgürleşmesini ifade ediyor. Bu bizler için çok önemli ve ben bunun halklar arası dayanışma ve birliğin gerçek temeli olduğuna inanıyorum” dedi.
1112

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA