Eşini 16 kez bıçaklayan erkek serbest bırakılabilir

Berlin’de 16 bıçak darbesiyle eşini küçük çocuğunun gözleri önünde ağır yaralayan Ersin D.’nin ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle serbest bırakılabileceği belirtiliyor.

15 Mart 2017 Çarşamba | Kadın

FEHMİ KATAR / BERLİN 


Almanya'nın başkenti Berlin'de 38 yaşlarındaki Ersin D., uzun süredir şiddet uyguladığı eşi N.D'yi 2.5 yaşındaki çocuğunun önünde öldürmeye çalıştı. Ersin D.'nin 16 yerinden bıçakladığı N.D'nin hayati tehlikesi devam ediyor. Berlin Dest-Dan Kadın Meclisi üyesi bir grup kadın erkek şiddetine uğrayan N.D'yi ziyaret edip, olayın takipçisi olacaklarını bildirdi. 

Her şey önceden planlandı

N.D'nin anlatımları, 2 Mart günü meydana gelen olayda erkeğin katliam girişimini önceden planladığını ortaya koyuyor. Ersin D.'nin cinayet teşebbüsünde kullandığı bıçağı günler öncesinden çalıştığı marketin kasap bölümünden alıp eve getirdiği ve 2 Mart günü çocuğunu giydirmekte olan N.D'yi 16 yerinden bıçakladığı, ardından olayda kullandığı bıçağı eline verip polisi arattırdığı ve telefonda kendi kendini bıçakladığına dair ifade verdirttiği ortaya çıktı. Olay yerine gelen polisler, N.D'nin sırt kısmındaki bıçak izlerinden dolayı Ersin Düzgün'ü gözaltına aldı. 

Polis zanlıyı serbest bırakabilir

Ancak olayı soruşturan polisler, N.D'nin avukatını arayarak, Ersin D.’nin delil yetersizliğinden denetimli olarak serbest bırakılabileceğini iletti. 

Dest-Dan Kadın Meclisi adına erkek şiddetine uğrayan kadını ziyaret eden kadınlar, polisin net kanıtlara rağmen cinayet teşebüssünde bulunan erkeği serbest bırakmaya çalıştığını belirterek, olayın takipçisi olacaklarını belirtti. 

Akrabaları halen tehdit ediyor

N.D'nin annesi ise şiddet uygulayan erkeğin akrabaları tarafından, davacı olmamaları yönünde tehdit edildiklerini söyledi. Kızının hala çok korktuğunu, kendini güvende hissetmediğini belirten anne, Ersin D.'nin kısa bir süre önce çocuklarından ikisini Türkiye'ye kaçırdığını, kızına da Türkiye'ye dönmemesi durumunda çocuklarını bir daha görememekle tehdit ettiğini söyledi. Anne devamla, kızının çocuklarına kavuşmak için her defasında tehdit ve şiddetine boyun eğdiğini, ailesini öldürmekle tehdit ettiği için de ayrılmaktan korktuğunu ifade etti. Anne, kızı N.D'ye hâlâ polis koruması verilmediğinden, kendisine zarar verilmesinden duyduğu kaygıyı da dile getirdi. 


Türkiyeli kadınların yarısı şiddete uğruyor

Avrupa'da erkeklerin kadınlara uyguladığı şiddet oranı oldukça yüksek. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre kadınların %40'ı, 16 yaşından beri cinsel veya fiziksel ya da hem cinsel hem fiziksel şiddete uğruyor. Aynı araştırmaya katılan Türkiyeli kadınların %49'nun 16 yaşından itibaren fiziksel ya da cinsel şiddet gördüğü belirtiliyor. 

Yüzde 80'i psikolojik sorunlar yaşıyor

Araştırmaya göre Türkiyeli kadınların %38'i ya eski ya da yeni partnerinden şiddet görmüş. Bu şiddet en çok da kadınların partnerlerinden ayrılmışken ya da ayrılmak üzereyken meydana geliyor. Aynı çalışmaya göre çocuklar genellikle anneye uygulanan şiddeti yaşıyor. Öyle ki araştırmaya katılan kadınların %20'si doğumu, %10'u da hamileliği şiddetin başlangıcı olarak veriyor. Bu da çocuklarda hayatları boyunca onları takip eden travmalara neden oluyor. Yine aynı şekilde şiddetin çeşidine bağlı olarak, ona maruz kalan kadınların %56 ile %80'i uzun bir süre devam eden psikolojik hastalıklar yaşıyor. 

Şiddeti anlatmıyorlar

Aynı araştırmaya göre fiziki şiddet gören kadınların %37'si ve cinsel şiddet gören kadınların %47'si yaşadıkları durumla ilgili hiç kimseyle konuşmuyor. Bu oran eğer şiddet uygulayan kişi partneri ya da ailesi ise daha da yükseliyor. Kadınların büyük çoğunluğu yaşadığı şiddeti doğrudan kendi çevresinden kişilere anlatmıyor. Onun için uzmanlar, şiddete uğrayan kadınlara yardım etmek isteyen gruplara, ilk başta mağdurun çevresinden insanları katmamış olmalarına dikkat etmelerini ve mümkünse daha önce şiddet görmüş ve bunu anlatabilen bir kişiyi dahil etmelerinin yararlı olacağını belirtiyor.738

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA