Kuşatma sonuç verdi

Meclis’i PÖH elemanları ve polislerle kuşatan, milletvekillerini markaja alarak parti komiserlerini görevlendiren AKP, anayasa değişikliği görüşmelerinde istediği sonucu alıyor.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Haber

Meclis Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşmelerine geçilmesi, 338 oy ile kabul edildi. HDP, oylamaya katılmadı.

Türk ırk devletini tek reis yönetimde güncellemeyi öngörün Anayasa değişikliği teklifi, önceki gün öğleden sonra Meclis'te görüşülmeye başlandı. Meclis Genel Kurulu'nda Türkiye'nin yönetim sisteminin değişikliğinin tartışıldığı görüşmeler devam ederken, ilginç fotoğraflar da yakalandı. 316 AKP’li millletvekilinin imzasıyla sadece MHP ile uzlaşılarak getirilen teklifin görüşüldüğü sırada AKP sıralarında bazı vekiller uyudu. 

Genel Kurul'daki oturumların Meclis tarafından televizyonlarda canlı yayınla verilmemesi üzerine CHP ve HDP'liler de kendi imkânlarıyla canlı yayın yaptı. Birçok CHP ve HDP'li vekil görüşmeleri sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınladı. 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise olayı başbaşka bir boyuta taşıdı. Genel Kurul sırasına profesyonel bir kamera ile birlikte yayın için gerekli ekipmanı getiren Şeker, 3G cihazıyla oturumu internet üzerinden canlı yayında vermeye başladı. Şeker, bununla da yetinmeyerek bir tablet üzerinden de Periscope yayını yaptı. 

AKP ve MHP adına yapılan konuşmalarda değişiklik savunuldu. Adalet Bakanı ve Başbakan da teklifin Türkiye’nin ulusal birliği ve bütünlüğü için güçlü kalmasının temanı olduğunu savundu. CHP ve HDP adına yapılan konuşmalarda itiraz ve eleştiriler sıralandı. Teklifin tümü üzerindeki parti konuşmaları sona ererken, soru cevap bölümüne geçildi.

HDP: Oy kullanmayacağız

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Anayasa görüşmelerindeki oylamada oy kullanmayacağını açıkladı. Kerestecioğlu, "Bugün Türkiye halkının gündemi olmayan sadece bir kişiyi başkanlığa taşıyan teklifi kabul etmiyoruz. Bu suça ortak olmayacağız. Eşbaşkanlarımıza ve milletvekillerimizin oy hakkı gasp edildiği için hiçbir aşamada oy kullanmayacağımızı ifade etmek isterim" dedi. 

Kerestecioğlu'nun bu açıklamasından sonra sonra kararın tüm HDP'lilerin kararı olduğu açıklaması HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'den geldi. Bilgen, "Milletvekillerimizin haksız biçimde tutuklanıp görevlerini yapmalarının engellendiği ortamda gayrimeşru paket için oy kullanmayacağız" diyerek, kararlarını teyid etti.

'Açık çekim' yaptılar

Anayasa değişikliğine dair soru cevap bölümünün ardından teklifin tümü üzerine oylamaya geçildi. Oylama öncesinde CHP ve HDP'lilerden gizli oylamaya riayet edilmesi yönünde Meclis Başkanlık Divanı'nın hassasiyet göstermesi talep edildi. Oylama çağrısında tutuklu HDP'lilerin isimlerinin okunarak, çağrılmaları da dikkat çekti. Gizli oylamaya riayet edilmemesi tartışmalara yol açtı. Bazı AKP’liler, kullandıkları oyları AKP sıralarına göstererek poz verdi, kimisi ise gizli oyun kullanılacağı kabinleri kamerayla kayda aldı. 

Anayasa değişikliğinin tümü üzerine gizli oylamada sık sık arbede yaşandı. Muhalefetin AKP’nin oylarını açık etmemesi için sık sık tepki göstermesi tansiyonu yükseltti. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, katip üyeler ve idare amirlerinin dışında kimsenin oy kabinlerinin bulunduğu bölgeye girmemesini istedi. 

Aydın sık sık kürsü önüne yığılan milletvekillerinin kürsü önünden ayrılması yönünde uyarılar yapmak zorunda kaldı. Ara ara oy verme işlemi durduruldu. 

CHP ve HDP'liler sık sık AKP’lilerin kabinleri neredeyse kuşattığından gizli oy kullanma imkanı olmadığı yönünde itirazlar yöneltti. 

Hakkari’nin iradesi yoktu

Oy kullanmaları çağrılan Hakkari milletvekillerinin tümünün tutuklu olmasından dolayı Hakkari kentinin iradesi Anayasa oylamasına hiçbir şekilde yansımadı. Tutuklu HDP'lilerin isimlerinin okunduğu sıra da HDP sıralarından da "Hepsi cezaevinde" şeklinde tepkiler yükseldiği duyuldu. 

338 oyla kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinde maddelerin görüşülmesine geçilmesi için yapılan oylamanın sonuçları şöyle oldu:

* Kabul: 338

* Ret : 134

* Çekimser: 2

* Geçersiz: 1

* Boş: 5

Oylamanın ardından teklifin maddeleri üzerine görüşmelere geçildi. Saat 01.22’de sona eren bileşime dün saat 15.30’da devam edildi. 


Ankara bir ay yasak kent

Meclis’teki Anayasa değişikliği teklifine tepkilerin sürdüğü Ankara’da bir ay boyunca açık alanlarda gösteri ve yürüyüşler yasaklandı.

Ankara Valiliğinden yapılan açıklama şöyle: "Valiliğimize ulaşan istihbarı bilgilere göre, yasadışı terör örgütlerinin ilimizde eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıkları tespit edilmiştir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları açık ve kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde eylem yapılmak istendiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzeninin ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerdeki gösteriler ile basın açıklamaları ve stantlar, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11 inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden 30 gün süre ile yasaklanmıştır. Yukarıda belirtilen emir ve yasaklamalara uyulmaması halinde, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır."

ANKARA


1542

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA