Babo’nun şansı olsaydı!

Maddi kazanç elde etmek umuduyla oynanan şans oyunları, çok sayıda kişinin yaşamını olumsuz etkilerken, kumarhane sahipleri ve devletler kasalarını doldurmaya devam ediyor.

10 Ocak 2017 Salı | Toplum-Yaşam

MEHMET ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG


Rivayet edilirki Maraş’ın Pazarcık ilçesinin bir köyünde bir adam ölür. Mevsim kıştır. Ölen adamın çocukları kendi aralarında topladıkları para ile en küçük kardeşleri Hüseyin’e Pazarcık’a gidip babalarına kefen almasını söylerler. Sabahın erken saatlerinde Pazarcık’a varan Hüseyin dükkanların kapalı olduğunu görünce ısınmak için bir kahveye gider. Kahvede üç kişi okey masasına oturmuş dördüncü kişiyi beklemektedirler. Hoş beşten sonra Hüseyin’e şansını deneyip denemeyeceğini söyleyince Hüseyin dördüncü kişi olarak okey masasına oturur. Hüseyin kendisine kefen parası olarak verilen tüm parayı kumar masasında kaybederek süklüm püklüm bir şekilde köyüne döner. Kardeşler, ‘Hüseyin kardeşim kefen nerede’ diye sorunca Hüseyin süklüm püklüm bir şekilde, “Valla Babo’nun şansı yoktu. Şansı olsaydı yedi kefen parası kazanacaktım” diye söyler.

Kumar insanlık tarihinde eski bir geçmişe dayanıyor. Kumarın tanımı ‘maddi kazanç elde etmek umuduyla şansa dayalı oyun’ olarak açıklanıyor. Yazı turadan tutalım spor müsabakalarına kadar tüm oyunlar kumar kategorisi içinde yer alır. Sık sık kumar oynayan kişilere de kumarbaz denildiğini unutmayalım.

Özal tarafından yasal statü

Günümüzde sadece ABD’de kumarhanelerden yılda 126 milyar dolar gelir elde ediliyor. ABD’nin kuruluş yılarında kumar yasak olmasına rağmen daha sonra yasal bir statüye kavuşturulmuştur. Rusya’da ise Çarlık dönemine kadar serbest olan kumar oyunları Ekim Devrimi’nden sonra 1930 yılında yasaklanmış ve bu yasak 1989’a kadar devam etmiştir. İlk yasal kumarhane Moskova’da Savoy Otel’de açılmıştır. Sovyetler Birliği’nde kumarın yıllık cirosunun 40 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında ise kumar oynamanın tarihi kesin olarak bilinmese de, piyango oyunlarının Sultan Abdulhamit tarafından yasaklandığı bilinmektedir. 

Kumar Türkiye’de yasal olarak uzun yıllar yasaklı olduktan sonra 1980’li yılarda dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından yasal bir statüye kavuşturulmuştur. 1990’lı yılarda sadece İstanbul’da 40 tane beş yıldızlı kumarhane mevcuttur. Ki, aynı zamanda kumarhanenin merkezi olarak bilinen Monte Carlo’da sadece 5 tane kumarhane var. 11 Şubat 1998’de ise, „Turizm Teşvik Yasasında Değişiklik Yapılması Hakında Yasa“ uyarınca 12 kentte 78 kumarhane kapatılmıştır.

Kumar cenneti: Kıbrıs 

Günümüzde Türkiye’den giden yerli ve yabancı turistlere hizmet veren yerlerin başında ise Kıbrıs geliyor. Rumların yaşadığı Güney bölgesinde kumar yasak olduğu için Kuzey bölgesinde ise çok sayıda kumarhane mevcuttur. Burada milyarlarca lira kara paranın aklandığı ise bir sır değil. Kıbrıs’ta turizm gelirlerinin yanı sıra kumar geliri de devasa bir boyut oluşturuyor. Kıbrıs’ta yıllık kumar cirosunun 40 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

 Din ve kumar 

Dinsel ve geleneksel açıdan baktığımızda ise Uzakdoğu’da kumar vazgeçilmez bir yazgı olarak karşımıza çıkıyor. Kumar aynı zamanda aile içerisinde çocuklara da öğretiliyor. Bir aile geleneği ve dinsel bir inanışın ritüeli yanı sıra tanrısal bir şans olarak betimleniyor. Hıristiyanlık ve Yahudilikte kumar toplumsal ve dini geleneğin bir göstergesi olarak bilinse de İslam dininde kumar oynamak büyük bir günah teşkil ediyor.Kumar tarihinde ilginç enstantaneler

Norveç kralı 2. Olaf Haraldşon (995-1030) 1020 yılında İsveç kralı ile Hising isimli tecrit edilmiş, bölgeye egemen olmak için bir araya geldiğinde herhangi bir anlaşma sağlayamazlar. Bunun özerine Norveç kralının teklifiyle zarda büyük atanın bölgeye hakim olabileceği bir oyun ortaya çıkarmışlar. İki kralın ilk attığı zar 6-6 gelmiş, ikinci atışlarında İsveç kralının attığı 3-3 zarına karşın Norveç kralı 6-1 atmış ve toplamda 7’yi  bularak Hising bölgesinin hakimi olmuş.

Yine tarihi kayıtlara göre Napolyon’un iskambille oynanan bir kumar oyunu Black Jack yani diğer ismiyle ’21’in sıkı bir hayranı olduğu biliniyor.

Bir Fransız oyunu olarak ortaya çıkan Rulet, 18’inci yüzyılda sadece Fransa’da değil bütün Avrupa ülkelerinde büyük bir ilgi görmüştür.

Yine kıssadan bir hisse 

Elazığlı bir Kürt olan H.D’nin en büyük hayali memlekette bir ev sahibi olabilmekti. İlticacı olarak Hamburg’da yaşayan H.D, ilk yıllarında kumar makinalarına büyük bir ilgi duymuş zamanla çalışma hayatına atılarak bundan uzak durmasını bilir. Ev sahibi olmak için yıllarca inşaatlarda en ağır koşularda çalışır. Alın teriyle bir birikim sahibi olan H.D biletini kesip memleketine dönmek ister. Bir kumarhanenin önünden geçen H.D son bir kez şansını denemek ister. Akşamın erken saatlerinde kumarhaneye giren H.D sabahleyin kumarhanede çıktığında cebinde bir sigara parası dahi yoktur. Yılların emeğini bir gecede heba eden H.D kumarhane sahibinden bir sigara parası ister, ama alamaz. H.D’nin akibetinden bir daha kimsenin haberi olmaz. Kimileri çıldırdığını, kimileri ise intihar ettiğini söyler.

Buna benzer hikayeler öylesine çoktur anlatmakla bitmez. Ama hepsinin sonu acıyla ve trajediyle biten hikayelerdir. Daha fazla para kazanayım diye heba edilen hayatlar, ayrılmalar, boşanmalar ve geride kocaman bir Hiç kalır. Bizden söylemesi.


Bildiklerimiz ya da bilmediklerimiz


* Oyun kartlarındaki sembollerin dört farklı sınıfı temsil ettiğini biliyor muydunuz mesela? Maça asilleri, Kupa din adamlarını, Karo tüccar sınıfını temsil ederken Sinek ise köylü sınıfını temsil ediyormuş.

* Pokerde en büyük el olan Royal Flash’ın gelme şansı 649 bin 740’ta bir ihtimaldir.

* Kumar bağımlıların 3’te ikisi bağımlılıklarını karşılamak için suç ve dolandırıcılığa yöneliyor.

* Eğer herhangi büyük bir kumarhanenin planını Google’de araştırırsanız labirent gibi olduğunu görürsünüz. Bu bilerek sizi içerde tutmak ve kumara yönlendirmek içindir.

* Büyük kumarhaneler kumar oynayan insanlara bedava içki verirler. Bununla amaçlanan kumarbazı sarhoş edip kötü karar vermesini sağlamaktır. Bir diğer taktik ise konser, gösteri, şov ve benzeri etkinlikler düzenleyerek insanları içerde tutmaktır.

* Black Jack kumarhanelerin en sevdiği oyundur. Burda amaçlanan küçük kazançlarla insanı içerde tutmaktır. Ama uzun vadede her zaman kazanan kumarhane sahipleridir.

* ABD’nin Las Vegas kentinde yaşayan insanların yüzde 78’i geçimini kumarla kazandığını biliyor musunuz?

* Kumarhanedeki ışıklar sizi evinizdeymişsiniz gibi his ettiriyor. Ayrıca vaktin nasıl geçtiğini bilmemek için saat ve pencerelerin olmadığını hiç düşündünüz mü?

* Kumar çok eski zamanlardan beri insanın hayatında var olan bir durum. M.Ö dördüncü yüzyılda kumarın vergi sistemine dahil edildiğini, ya da Çin seddinin büyük bir kısmının kumar vergileriyle tamamlandığını kaçımız biliyor acaba!


1018

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA