Bozkurtlar Neonazilerle işbirliği yapıyor

Fransa’nın etkili yayın organlarından Marianne dergisi, Türk devletinin Almanya’daki lobi faaliyetleri üzerine geniş bir haber yayınladı.

07 Ocak 2017 Cumartesi | Dünya

Fransa’nın etkili yayın organlarından Marianne dergisi, Türk devletinin Almanya’daki lobi faaliyetleri üzerine geniş bir haber yayınladı. Dergi, Erdoğan’ın Kürtlerle yeniden çatışmaya dönerken, ırkçı yapılanma "Bozkurtlara" yakınlaştığını, bunların Avrupa’ya yerleştiğini ve Almanya’daki Neonazi örgütlerle işbirliği yaptığını yazdı. Dergiye konuşan Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen "Erdoğan Türkiye’deki kutuplaşma politikasını ihraç etmeye çalışıyor" dedi. 

Türk lobileri Erdoğan’ın Avrupa’daki köprübaşı 

Almanya’daki Türk lobileri için "Erdoğan’ın Avrupa’daki köprübaşı" tanımını yapan Le Marianne dergisi bu lobilerin hangi derneklere dayandığını da ifşa etti. Dergiye göre, lobi faaliyetleri özellikle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ve Milli Görüş üzerinden yürütülüyor. Erdoğan’ın yeni "yer altı" ağlarından bahseden de dergi, bu ağların özellikle kendi bakış açılarını Avrupa’ya dayatmak için tüm olanakları kullandığını vurguladı. Dergi haberinde "Özellikle Berlin üzerinde çabalar yürütülüyor; zira 2,7 milyon Türk vatandaşı ve 800 bin Kürt’ün yaşadığı Almanya, Erdoğan yanlısı sert lobilerin köprübaşıdır" dedi. 

800 camiyi DİTİB yönetiyor

Almanya’da DİTİB, 2 bin caminin en az 800’ünü yönetiyor. DİTİB, Hamburg’da olduğu gibi Müslümanların eğitim alanındaki tek muhatabı olmak istiyor. 

İmamlar Efendi’nin talimatlarına uyuyor

Oysa Marianne’a göre DİTİB’in imamları genellikle Alman toplumuna uyumluluk göstermiyor, Alman dili ve kültürünü tanımıyor. Dergi, "Bunlar Efendi’nin talimatlarına uyuyor" tespitini yaptı. 


Ankara’nın politikasını takip ediyorlar

Dergiye konuşan Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Sevim Dağdelen ise DİTİB başta olmak üzere Almanya’daki Türk lobilerine dair şunları söyledi: "Bu lobiler Ankara’nın politikasını takip ediyorlar ve buradaki entegrasyon politikasını sabote ediyorlar. Alman-Türk topluluklarında derin bir bölünme yaratıyorlar."

Müslüman Kardeşler’in Türk versiyonu

Milli Görüş’ün de Almanya’da son derece örgütlü ve etkili olduğunu söyleyen Dağdelen, bunların Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in Türk versiyonu olduğunu belirtti. 

Erdoğan kutuplaşma politikasını ihraç ediyor

Marianne dergisi haberinde Erdoğan’ın Kürtlerle yeniden çatışmaya dönerken, ırkçı yapılanma "Bozkurtlara" yakınlaştığına işaret etti. Dergi ayrıca Türk ırkçı yapılanmaların Avrupa’ya yerleştiğini ve Almanya’daki Neonazi örgütlerle işbirliği yaptığını yazdı.  

Konuya dair Dağdelen de "Erdoğan Türkiye’deki kutuplaşma politikasını Almanya’ya ihraç etmeye çalışıyor" dedi. 

Selefiler de rollerini oynuyor

Dergide, Almanya’daki Türk hükümeti yanlısı büyük eylemlerde Selefi çevrelerin de rollerini oynadığına dikkat çekildi. 

MİT suikastlerine dikkat çekildi

Erdoğan’ın Türkçe öğrenme dayatması ve diğer bir çok baskı yöntemlerine işaret eden dergi, İstanbul Alman Lisesi’nde Noel faaliyetlerine ilişkin olayın yaşandığı hafta sonunda Hamburg polisinin 31 yaşındaki bir Türk’ü yakaladığını da yazdı. Dergi, Almanya’da Kürtlere yönelik suikast planı yapmakla suçlanan Mehmet Fatih Sayan için ise isim vermeden, "bu kişi MİT elemanı olmakla suçlanıyor" dedi. 

Türk ajanlar Kürtlerin peşinde

Alman kamu televizyonları WDR ve NDR’nin Alman istihbarat servislerine dayanarak MİT’in Almanya’da 6 bin kişilik bir muhbir ağına sahip olduğunu duyurduğunu hatırlatan Marianne dergisi, bu ağların temel faaliyet alanının 'PKK üyesi Kürt militanların' peşine düşmek olduğunu belirtti. 

Alman istihbaratı MİT’i izliyor

Alman iç istihbarat servislerinin MİT’i izleyen özel bir ekip kurduğunu da vurgulayan dergi "Zira Türk ajanların ‘büyük kardeşleri’ olan Rusları taklit etmeleri ve Almanya’daki dezenformasyon faaliyetlerini güçlendirmelerinden endişe ediliyor" ifadelerini kullandı.

Marianne’a göre her şeye rağmen bu yer altı savaşının her iki ülkenin ilişkilerini ciddi anlamda etkilemesi beklenmiyor. Dergiye göre Türkiye ve Almanya’nın NATO bünyesindeki askeri ittifakı ve iki ülke arasında güçlü ekonomik ilişkiler bunda etken. 


 HABER MERKEZİ


1002

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA