Adalet arayışı tuvallere taşındı

85 sanatçının eserlerini Kürt halkıyla dayanışma temelinde buluşturan France Kurdistan, açık arttırmayla satışa çıkaracağı eserlerden elde edilen gelirleri Cizîr ve Şirnex’te katliamdan geçirilmiş, evinden ve yurdundan edilmiş ailelere aktaracak.

07 Ocak 2017 Cumartesi | Kadın

SELMA AKKAYA / PARİS 


85 sanatçının eserlerini Kürt halkıyla dayanışma temelinde buluşturan France Kurdistan, açık arttırmayla satışa çıkaracağı eserlerden elde edilen gelirleri Cizîr ve Şirnex’te katliamdan geçirilmiş, evinden ve yurdundan edilmiş ailelere aktaracak.

France Kurdistan, 9 Ocak 2013 Paris Katliamı’ndan bir ay sonra kurulmuş ve sembolik olarak kuruluş tarihini 9 Ocak olarak seçmiş olan Fransız Kürt dostlarından oluşan bir dernek. O tarihten bugüne Kürt halkının Paris Katliamı karşısında adalet ve hakikat arayışında en önde duran France Kurdistan, aynı zamanda Kürdistan'daki tüm gelişmelere karşı ilk refleks veren kurum oldu. 

Geliri Cizîr ve Şirnex için 

Paris Katliamı’nın yıldönümü olan 9 Ocak vesilesiyle France Kurdistan tarafından 85 çizer, ressam ve heykeltıraşın eserlerinden oluşan bir sergi düzenledi. Sergi Fransız Komünist Parti Merkez Binası sergi salonunda 16 Ocak tarihine kadar açık olacak. Sergi kapsamındaki eserler, 12 Ocak’tan itibaren açık arttırmayla satışa çıkarılarak, gelirleri Cizîr ve Şirnex’te katliamdan geçirilmiş, evinden ve yurdundan edilmiş ailelere aktarılacak. 

Açılışı 5 Ocak’ta yapıldı

France Kurdistan serginin resmi açılış törenini 5 Ocak akşamı sergiye eserleriyle katkı sunan sanatçılar, politik şahsiyetler ve konukların katılımıyla gerçekleştirdi. Açılış programı, Kürtçe ezgilerle Zazlouz grubuyla start aldı. Ardından France Kurdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan serginin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. 

Tignous’un eşi de katıldı

Sergi açılışına onur konuğu olarak Charlie Hebdo katliamında katledilen çizer Bernard Tignous'un eşi Chloe Verlhac katılırken, Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Patric Le Hyaric, Fransız Komünist Parti yöneticileri, Fransa Demokratik Kürt Konseyi Eşbaşkanı Cemile Renkliçay, Avrupa Kürt Kadın Hareketi Temsilciliğinden (TJK-E) Nursel Kılıç ve çok sayıda politik şahsiyet sergi açılışına katılım sağladı. 

Dayanışmamız devam edecek

Sergiye katılan sanatçılara ve bu çalışmaya katkı sunan tüm emektarlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Sylvie Jan, şöyle devam etti: "Serginin açılışında uzun uzun sizlere Kürtlerin nasıl bir katliamdan geçtiğini ya da yaşananları anlatmayacağız bu akşam. Yaşanan gerçekliğin bu salonda olanlar farkında. Türkiye'de demokrasi ve özgürlük talebi olan herkese karşı bir politik bir kırım, katliamlar söz konusu. Bugün burada 85 sanatçının eserlerini Kürt halkıyla dayanışma temelinde buluşturduk. Bu dayanışmamız devam edecek. 

Bu dosya kapanmadı 

Biz derneği, 9 Ocak'ta katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'e atfen kurduk. Adalet ve hakikat için çalıştık. Dört yıl sonra 'zanlı öldü dosya kapandı' diyorlar. Bizim için gerçeğe ulaşana kadar bu dosya kapanmamıştır. Bu nedenle bu anlamlı sergiyi Ocak ayının ilk haftasında yapmayı uygun gördük. Aynı zamanda adalet arayışımızın bir simgesidir bu sergi. Sergide var olan eserleri her ulustan Fransa'da yaşayan sanatçılar katılım sağlamıştır. 

Amed’de yasaklı eserler 

Bu sergide Kürt gazeteci, kısa bir süre öncesine kadar tutuklu bulunan Zehra Doğan'ın da eserleri var. Amed'de yasaklı olan eserlerini bugün Paris'te sergiliyoruz. Sanatın dili yasaklara rağmen sınırları aşmıştır."

9 Ocak katliamının yıl dönümü vesilesiyle Paris'te bugün yapılacak adalet ve hakikat yürüyüşüne dikkat çeken Sylvie Jan, “Gerçeğe ulaşana kadar mücadelemiz sürecek" diye belirtti. Jan, daha sonra Charlie Hebdo Katliamı’nın yıldönümü olduğunu hatırlatarak, serginin onur konuğu Chloe Verlhac'a sözü bıraktı.  

Verlhac : Engelleyebiliriz

Verlhac , "Çocuk yaştan bu yana Kürt halkıyla dayanışma içerisindeyim. Leyla Zana'nın tutuklandığı yıllarda Kürt halkının yaşadığı süreçlere tanıklık etmeye başladım. Tıpkı burada olduğu gibi yaşanan katliam ve acılara karşı dayanışma ağını büyüttüğümüz sürece, katledenlerin amacına ulaşmasını engelleyebiliriz" diyerek, Kürt halkıyla dayanışmasını sürdüreceği mesajını verdi.  

Doğan’dan teşekkür mektubu

Kürt gazeteci Zehra Doğan'ın sergi komitesine gönderdiği mektup da okundu. Kendi topraklarında yasaklı çalışmalarının Fransa'da sergilenmesinden duyduğu mutluluğu paylaşan Doğan, bu çalışmayı yürüten France Kurdistan Derneği emektarlarına teşekkür etti. 

Direniş tuvale taşındı

Salondaki eserler arasında, Kürt halkının direnişini simgeleyen birçok çalışma bulunuyordu. Kobanê direnişi, Halepçe Katliamı, Kürt kadınlarının mücadelesi, Kürt basınına uygulanan sansür ve yasaklar, katliamlar; fırça darbeleri ve renklerle tuvale akmış, fotoğrafın dili olmuş, demir ve ağaçla buluşup heykele dönüşmüştü. Dünyanın birçok noktasında yaşanan savaş, barış sorunu, sınıf mücadeleleri ve insan hakları sorunu sergi kapsamındaki eserlerin temalarını oluşturuyordu. 
742

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA