Nepal’de kadınlara her ay işkence

Nepal’de kadınlar her ay regl olduklarında korkunç işkencelere maruz kalıyor. 'Kirli' sayılan kadınlar evlerine giremiyor, orman, ahır, kulübe gibi yerlerde tecritte tutuluyor ve her şey yasaklanıyor.

07 Ocak 2017 Cumartesi | Kadın

Nepal’de kadınlar her ay regl olduklarında korkunç işkencelere maruz kalıyor. 'Kirli' sayılan kadınlar evlerine giremiyor, orman, ahır, kulübe gibi yerlerde tecritte tutuluyor ve her şey yasaklanıyor. 

Eski bir Hinduizm inancı olan 'Chhaupadi'ye göre regl olan ya da yeni doğum yapmış kadınlar, 'kirli' ve 'kötü şans getiren' sayılıyor. Regl olan kadınlar, genellikle küçük kulübelere, ormana, mağaralara sürgün ediliyor, tecrit altında kalıyor. Kadınların her ay yaşadıkları bu korkunç muamele hayatlarını kabusa çeviriyor. Bu dönemde bazen ıssız yerlere terk edilen kadınları yılanlar sokabiliyor ya da tecavüze uğrayabiliyorlar. Kadınlar, regl dönemi bitip menopoza girene kadar yani 35 ila 40 yıl boyunca bu uygulamalara maruz kalıyor.   

Ölümler yaşanıyor

Bu gelenekten ötürü ölümler yaşadığı için haber yapılması 2005 yılında Nepal Yüksek Mahkemesi tarafından yasaklandı. Geçen ay, 15 yaşındaki bir kız, regl sürecinde ısınmak için kulübesinde ateş yaktığı sırada dumandan boğulup yaşamını kaybetmişti. Yine 21 yaşındaki başka bir kadın da aynı şekilde yaşamını yitirmişti.

Tecritte her şey yasak

The Newyork Times’tan gazeteci-fotoğrafçı Poulomi Basu, Chhaupadi geleneğini araştırmak, kadınların hikayelerini dinlemek ve görüntülemek için Nepal’de bu uygulamanın yaygın olduğu kırsal alanlara gitti. Basu, 2013’ten 2016’ya kadar yoksul tarımla uğraşan köylerde uygulanan 'Chhaupadi' adlı gelenek nedeniyle kadınların evlerine girmelerinin yasaklandığını, yiyecek verilmediğini, tapınaklara giremediklerini ve törene katılamadıklarını gözlemledi. Dışarı atılan, ahırlarda kalmaya zorlanan kadınlardan bazıları soğuk ve hijyenik olmayan ortamlarda kaldıkları için hastalık kaparak hayatlarını kaybedebiliyor. 

Kadınlara kendilerine hayatı zehr eden bu geleneği kanıksamışlar. Maya fotoğrafçıya şöyle diyor: "Evet kanamam olduğu zaman kötü bir şey… Eğer evde kalırsam babam hasta olur ve hep birlikte hastalanırız. Yabancılar ve yılanlardan korkuyorum. Erkeklerin beni rahatsız etmesinden korkuyorum. Erkek çocukları ne olduğunu anlamıyorlar. Bizi taciz ediyorlar."

14 yaşında Lakshmi: "Ailem bana Chau'da olduğum sürece kumaş ve yiyecek veriyor. Ailem bana çok kötü davranmıyor yalnızca evden uzak durmamı istiyor." 

"Evde sadece bir odamız olduğu için, evde kalmam zor olacak, bu yüzden dışarıda kalmak zorundayım” diyen 25 yaşındanki Tanka Thapa, regl döneminde emzirdiği kızıyla birlikte kimsenin olmadığı bir yerde alıyor. 


 HABER MERKEZİ822

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA