Yok mu istifa edecek?

Hasan Sağlam

07 Ocak 2017 Cumartesi | Forum

‘’Haysiyetli biri yok ki istifaya çağıralım.“

Selahattin Demirtaş


Her yeni yıla girerken Tv’lerde halka hitap eden birileri var. Alttan lafı alarak masum sakin temiz ikna edici formülasyonla sunarlar. Ustalaşmışlar elbette, bunca yıldır onların işi bu, halkı kandırmanın en iyi yolunu bulmuşlar. Ne kandırması be kardeşim sende. Bakmayın benim saflığıma, Mustafa Kemal ne demişti; Türk halkı zeki ve çalışkandır. Hem halk dediğimiz de çocuk mudur ki, ağzına bir şeker verirsin de; emer emer durur. Halkında kafası çalışıyor, parçalanarak cennete gitmenin önemini biliyor. Mükafat büyük olacak, kırk tane huri için tek parça gidilmez ki cennete. Kutlu Doğum Haftası var kardeşim. (İslamiyetin doğduğu topraklarda böyle bir hafta yok) Yılbaşı da neyin nesi, ramazan bayramı varken, bol namaz bol şeker bol yemek. Hadi yetmedi kurban bayramına devam, bolca koyun, büyük büyük öküzler kesin kardeşim. Hem bu ülkenin öküzleri damızlık, bol besili, alkol kullanmazlar, sigara içmezler, boyunları kalın. Bu devlet, her şey düşünür sorun yok, ısınmak için kömür, doymak için makarna, daha ne istersiniz bre zındıklar. Diyanet sizi uyarmış günahını almayın, sizde akıl olsaydı oraya gitmezdiniz. Eyüp’te bir cami avlusunda semaverde çay içip nargile fokurdatsaydınız yetmez miydi? 

Şöye ters ters konuşmanın zamanı bence. Yıllardır köylüler, çobanlar, öldürülüyor. Öğrenciler kadınlar, sesini çıkaran herkes öldürülüyordu. Kürdün sesini o zaman duysayaydınız, yanan Alevinin külünü söndürseydiniz ülkede kardeşlik barış diyenleri korusaydınız bunlar olmazdı. Yaşama hakkınızı en korunaksız yerde, en yalın halinizle vuran düşmanlık ve gericilik adım adım eğlence yerlerinizden, giyim ve yeme içme tarzınıza kadar müdahale edecek gibi iktidar destekli geliyor. İçimizi her dakika acıtan bu alçaklar bütün günlerimizi kana buladılar. Bunlarda haysiyet yok, iki gün sonra başka konularla ölülerimizi bile unutturuyorlar. 

Garip bir şey gelişmiş şimdi Reina katliamından sonra olay yerini mavi brandalarla kapatıp görünürlere Türk bayrağı asıyorlar. Bu his yada algı sadece bende mi oluşuyor? Sanki orası işgal edilmiş havası gibi değil mi? 

Ölülerine ağlayan anaların hatırasına saygı duymadan onların saf duyguları ile oynayarak en melun cinayetlerle öldürülmüş insanları şehit payesinde onurlandırma çabası da iktidarın duygu sömürüsüdür. 

Şu an ne kadar çok aptal olmak isterdim, bu tezgahı anlamadan, bu kirli ilişkilerin farkında olmadan mal gibi ortada dolanmak... Yazıyoruz olmuyor, çiziyoruz olmuyor, anlatıyoruz olmuyor. Kelli felli profesörler yazarlar sanatçılar diz çökmüş sarayın gölgesine, ulan bu gidiş gidiş değil, bu adam hepinizi yakacak. Uyanın artık. Günde yüz rekat namaz kılsanız bile size yasaklayan mı var, İslamiyet yok olma ihtimali ile yüz yüze olsa buna inanın önce biz karşı çıkarız. Bu ülkenin demokratları karşı çıkar. Bu adamın sizi yaptığı şey sadece karanlık bir dünya, sorgulayın neler oluyor niye oluyor. 

Son bir senedir ülkede olanlara bakın, her yerde ölüm. Haysiyetli istifa edecek birini tanıyan bilen duyan var mı? Kılıçdaroğlu bari sen istifa et, durmadan Kürt ve Alevi’dir deyip sinemize vurmasınlar. Ya da; bakın sizden biri CHP genel başkanı demesinler. İncitiyorsun bizi. Seni aşağılayanların dedikleri gibi bizden isen belli et ve bırak bu oyuna figüran olmayı. Ama sen çoktan bu sistemin sürüsüne kapıldın ve AKP asistanlığında başarı sağladın. Laiklik falan çırpınışı boş, isminin yarısını aldığın adamdan eser kalmadı sen hala laiklik mi diyorsun? Sana kallavi bir yuh çekiyorum. 

Bırakın bu halkın, halkların yakasını. Sizin küflü, rezil üslubunuz yalan dolanlarınız, bir birinize yalakalığınız halkı düşman etmekten başka bişey değil. Bırakın yakamızı. Yaşamını kaybeden masum insanlara ışıklar yoldaş olsun. 


352

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA