Bundestag DAİŞ’in hedefinde!

DAİŞ üyesi olmaktan yargılanan Suriyeli Shaas Al Mohammad’in Berlin’de Federal Parlamento (Bundestag) dahil 3 önemli merkezde keşif yaptığı ortaya çıktı.

06 Ocak 2017 Cuma | Dünya

Almanya’da DAİŞ üyesi olmak suçlamasıyla tutuklu yargılanan Shaas Al Mohammad’a dair elde edilen bilgiler Federal Meclis’in (Bundestag) de çete örgütün hedefinde olduğunu ortaya koydu.

DAİŞ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan 20 yaşındaki Suriyeli Shaas Al Mohammad'in ilk duruşması 4 Ocak Çarşamba günü Berlin'de görüldü. Almanya Federal Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma açılan Al Mohammad, 2013-2016 yılları arasında DAİŞ saflarında savaşmak, silah kontrol yasalarını ihlal etmek ve Berlin'deki potansiyel saldırı hedeflerinde keşif yapmakla suçlanıyor.  

Üç merkezde keşif yaptı

Berlin’de bulunan Almanya Federal Meclisi, Alexanderplatz ve Brandenburger Tor gibi olası saldırı hedeflerinde gerçekleştiği keşiflerin sonuçlarını DAİŞ'e bildirmekle suçlanan zanlının avukatı iddiayı reddederek, müvekkilinin DAİŞ ile değil ÖSO üyesi olduğunu savundu.

Savcı Gerwin Moldenhauer ise Al Mohammad'ın DAİŞ ile  irtibatta olduğunu kanıtlayan telefon görüşmeleri ve görüntüler ortaya çıktığını söyleyerek, bunların "oldukça kapsamlı deliller" olduğunu bildirdi.

DAİŞ’le iletişimi tespitli

2015 yaz aylarında Almanya'ya Balkan rotası üzerinden sığınmacı olarak gelen Shaas Al Mohammad’in, 2013'ten beri DAİŞ üyesi olduğu belirtiliyor. 

Kaldığı mülteci kampındaki odası Mart ayında Eyalet Kriminal Dairesi (LKA) tarafından aranmış, 4 cep telefonu ve hafıza kartı ele geçirilmişti. Elde edilen fotoğraf ve video arşivinde DAİŞ ile yakınlığını gösteren görüntüler bulunmuş, DAİŞ ile yoğun iletişimi olduğu olduğu ortaya çıkmıştı. 

Eleman kazandırdı

Ayrıca en az 1 kişinin Suriye'de DAİŞ saflarına katılmasını sağlamakla suçlanan Al Mohammad, olası saldırılara yardım etmeyi taahhüt etmekle suçlanıyor.

181 eyleme katılmış

Ekim ayında Karlsruhe'deki Federal Başsavcılık tarafından DAİŞ üyeliği şüphesiyle hakkında soruşturma açılan Shaas Al Mohammad, Suriye ve Almanya'da 181 eyleme katılmakla suçlanıyor. Savcı Gerwin Moldenhauer, Al Mohammad’ın 18 yaşında Balkan üzeri Almanya'ya geldikten sonra DAİŞ ile bağını koparmadığının altını çizerek, DAİŞ üyeleriyle irtibatını telefon üzerinden sürdürmeye devam ettirdiğini belirtiyor. 

2013’te DAİŞ’e katıldı

İddianameye göre, Ocak 2013'te DAİŞ'e katılan Al Mohammad memleketi Suriye'nin bir köyündeki cami imamı tarafından örgüte katıldı. DAİŞ’ten dini ve askeri eğitim alan Al Mohammad, henüz 16 yaşındayken DAİŞ için nöbet görevi üstlenmiş. 

Avukatı: DAİŞ değil ÖSO üyesi

Zanlının avukatı ise müvekkilinin DAİŞ üyesi değil Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu olduğunu iddia etti. 

Avukat Tarık Elobied, müvekilinin DAİŞ’te değil ÖSO’ya yakın ‘ılımlı bir gurup’ta savaştığını öne sürdü. Av. Elobied, müvekiline yönelik polis suçlamalarının büyük bir kısmının gerçeği yansıtmadığını, "uydurma veriler" olduğunu savundu.

22 Mart’ta tutuklanmıştı

Tutuklu yargılanan Shaas Al Mohammad 22 Mart 2016 tarihinde Brandenburg'da yakalanmıştı. 

Savcılık, Almanya’da mülteci statüsüne sahip Suriyeli Mohammad’in önce Brandenburg ardından ise Bavyera eyaletinde kayıtlı olduğunu açıkladı. 

25 duruşma görülecek

Mohammad hakkında Ekim ayında terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması Çarşamba görüldü.

Yoğun güvenlik kontrolleri altında görülen davanın Nisan ayına kadar yaklaşık 25 duruşma ardından sonuçlanması öngörülüyor. Dava sürecinde 30 tanığın dinlenmesi bekleniyor. 


 HABER MERKEZİ


2158

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA