Erdoğan’ı eleştirince işe alınmadı!

Almanya’da Erdoğan’ı eleştirdiği ve HDP’ye destek verdiği için Türkiyeli bir gencin Anayasayı Koruma Dairesi’nin müdahalesi ile Münih Üniversitesi’nde işe alınmadığı ortaya çıktı.

24 Kasım 2016 Perşembe | Dünya

Almanya’da Erdoğan’ı eleştirdiği ve HDP’ye destek verdiği için Türkiyeli bir gencin Anayasayı Koruma Dairesi’nin müdahalesi ile Münih Üniversitesi’nde işe alınmadığı ortaya çıktı. Gazetemize konuşan Kerem Schamberger, "Sırf siyasi görüşlerim nedeniyle işe alınmamam skandaldır, bu kabul edilemez" dedi.

Siyasi görüşlerinden dolayı işe alınmayan bir Türkiyeli, son günlerde Alman medyasının gündemine girdi. Alman WDR televizyonunun 10 Kasım 2016 tarihindeki Monitor isimli TV programında Kerem Schamberger’in öyküsü anlatıldı.

Alman anne ve Türkiyeli babadan Almanya’da doğan Kerem Schamberger, Münih Üniversitesi’nin Haberleşme Bölümü’nden başarı ile mezun oluyor. Yüksek lisans tezini “Uganda’da medya özgürlüğü” üzerine yapıyor ve bu tezle bir de ödül alıyor. Birlikte çalıştığı profesörü kendisini aynı üniversitede doktora öğrencisi olarak işe almak istiyor.

İstihbarat müdahil oldu

2016 yılı Temmuz ayında Münih Üniversitesi’ne iş için başvurduğunda kendisine doldurması için bir ‘sorgulama’ belgesi veriyorlar. Bu belgede birçok örgütün, derneğin isimleri bulunmakta ve kendisinin bu örgütlerle bir ilişkisi olup olmadığı soruluyor.

Kerem Schamberger formda aşağıdaki 4 örgütü işaretliyor: DKP (Alman Komünist Partisi), Rote Hilfe e.V (Kızıl yardım Derneği), SDAJ (Alman Sosyalist İşçi Gençliği), VVN.BdA (Nazi Rejimi Tarafından Takip Edilenler Birliği). Münih Anayasayı Koruma Dairesi’nin olaya müdahil olması üzerine Kerem Schamberger, 1 Ekim 2016 tarihinde işe başlaması gerekirken, halen üniversite ile zorlu bir görüşme halinde.

HDP’yi desteklemek suç mu?

Aslen Konyalı olan Kerem Schamberger siyasi bir kimliği olduğunu, Erdoğan’ın faşizan diktatörlüğünü eleştirdiğini ve YPG ile HDP’ye destek verdiğini sosyal medya başta olmak üzere her platformda çok net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtiyor. 

Schamberger: Tam bir skandal

Schamberger gazetemize yaptığı açıklamada "Kürt özgürlük hareketine yakın olduğum için beni işe almadılar. Bu bir skandal" dedi. 

İstihbarat solcuları fişliyor

İç istihbarattan sorumlu Anayası Koruma Örgütü’nün solcuları fişlerken, faşistlere ise müsamahalı davrandığının altını çizen Schamberger, tepkisi ise şöyle dile getirdi: "Anayası Koruma Örgütü hep solcu, ilerici, devrimci insanları takip ediyor, faşistleri fazla önemsemiyor. Faşiştler ne yapmak isterlerse yapabilirler, ama biz demokrasi, eşitlik için ve ırkçılığa karşı birşeyler yaparsak hemen bizi takibe alıyorlar. Anayası Koruma Örgütü’nün bana yönelik tutumu aynı zamanda akademik özgürlüğü de kısıtlıyor. Bu kabul edilecek bir durum değil."

Tarihi arka planı var

Schamberger’in tavrı çok net iken asıl sorulması gereken soru ise Almanya’da nasıl oluyor da bir yandan demokrasi havariliği yapılırken diğer yandan böyle bir olayın yaşanıyor olduğudur. Aslında bu durumun Almanya’da tarihi eskilere dayanan hukuki temeli var. Almanya, Nazi döneminin ardından pek çok Nazi’yi yeniden kamuya alırken 1972’de çıkarılan Radikaller Kararnamesi ile solcuları devletin dışında tutma politikasını izlemişti. 

Ayrımcılık devam ediyor

Kararname kaldırılalı çok oluyor ama Kerem Schamberger olayı gösteriyor ki birçok federal eyalette hala ayrımcılık devam etmektedir. Almanya’da aşırı sağcı NSU’nun ırkçı cinayetlerini araştırmakla görevlendirilen polislerden en az ikisinin Ku-Klux-Klan üyesi oldukları yine Anayasayı Koruma Dairesi tarafından telefon konuşmalarının kaydedilmesi ile ortaya çıkmıştı. Ama hızla örtbas edildi. Buna benzer birçok olayda Almanya’da devletin neo-nazilere, faşistlere göz yumduğu iddiaları bulunuyor. Alman devletinin sağ gözü görmüyor. Her şey eskisi gibi. 


 HABER MERKEZİ


801

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA