Adaletin vahşetle sınavı

Çelê’de kimyasal silahla katledilen gerillaların aileleri olayı yargıya taşımaya hazırlanırken, Almanya’da ise bir grup hukukçu, savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Türk devlet yetkilileri hakkında Federal Mahkeme’ye suç duyurusunda bulundu.

02 Kasım 2011 Çarşamba | Haber

Başkent Berlin’deki Demokrasi Evi’nde dün basın mensuplarına açıklama yapan avukatlar Britta Eder ve Heike Gesweid’e bazı politikacı ve insan hakları savunucuları da eşlik etti. Suç duyurusunun kamuoyu tarafından takip edilmesi ve başka davalar gibi önünün kapatılmasına karşı duyarlılık oluşturulmasının önemine özellikle dikkat çeken hukukçular, önceki gün Karlsruhe’deki Federal Başsavcılığa yaptıkları suç duyurusunun ayrıntılarını anlattı.
Nürnberg Mahkemelerinde müttefik güçlerin bir yargı süreci başlattığını hatırlatan Avukat Britta Eder, „Elimizdeki belgeler Türkiye’nin Kürtlere karşı bir devlet terörü uyguladığını gösteriyor. Almanya’da uluslararası ceza yasası var. Bu yasanın 7. Maddesi sivil halkın korunması ve bunu sistematik şekilde ihlal edenlerin yargılanmasını öngörüyor. Türk güvenlik güçleri savaş kurallarını ihlal ettiler“ dedi. Irak’ta işlenen suçlardan dolayı dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld hakkında da Federal Başsavcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlatan Alman hukukçular, „Türk yetkililere yönelik şimdiki suç duyurumuzun akibetinin aynı olmaması için Alman kamuoyunun desteğine ihtiyacımız var“ dedi.
Suç duyurusunda yer alan ve 2003 yılından bu yana işlenen 10 suçun ayrıntılarını belgeler ve fotoğraflar ile anlatan hukukçular, „Elimizdeki belgeler ve yapılan adli tıp incelemeleri birçok olayda kimyasal silahın kullanıldığını ve yargısız infazların yapıldığını gösteriyor“ dedi.

Çukurca olayını da ekleyeceğiz

Öte yandan 22-24 Ekim tarihleri arasında kimyasal silah dahil yasadışı silahlarla katledilen ve cenazeleri Malatya’ya kaldırılan 24 HPG gerillasının suç duyurusuna alınmadığını söyleyen Britta Eder, „Son vahşet de suç duyurusuna eklenecektir“ dedi. Avukatlar, Federal Başsavcılığa bu bilgilerde adı geçen Türk yetkililerin Almanya’ya gelmeleri halinde tutuklanması talebinde bulunduklarını belirttiler.
Video konferans aracılığı ile basın toplantısına mesaj gönderen Sol Parti’nin Federal Meclis Üyesi Harald Weinberg ise „Yaptığımız suç duyurusu üzerine Federal savcılığın hemen, yarından itibaren harekete geçmesini umuyoruz. Özellikle şimdiki Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel’in 1999’da bir operasyondaki görüntü ile savaş suçu işlediği belgelenmiştir“ dedi.
Türk Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra haklarında suç duyurusu bulunulan Türk devlet ve hükümet yetkilileri şunlar: Milli Savunma Bakanları; İsmet Yılmaz, Sabahattin Çakmakoğlu ve Mehmet Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanları; Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ, Işık Koşaner ve Nejdet Özel.

Suç duyurusuna avukatların yanı sıra şu isimlerin imzaları bulunuyor: Yazar Doris Gercke Prof. Norman Paech, Federal Meclis üyesi Harald Weinberg, Atom Savaşına Karşı Uluslararası Doktorlar Birliği (IPPNW)’den Dr. Gisela Penteker (IPPNW), Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Marion Padua ve sosyolog Martin Dolzer.


Olay yerinin önemi yok
Havin Güneşer MAF-DAD Yönetim Kurulu Üyesi Havin Güneşer, bir yıldan beridir bu suç duyurusu üzerinde çalıştıklarını; inceleme ve araştırma yaptıklarını hatırlatarak, „2002’den beri yürürlüğe giren uluslararası ceza yasalarına göre olay yerinin Almanya olması şart değil. Suçu işleyen bireylerin konumları da önemli değil. Önemli olan suçun işlendiği ülkede hukuk yollarının olup olmamasıdır. Türkiye’de bu yol yok. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana bu suçlar işlendi ama kimse yargılanmadı. 2002 yılı sonrasaı için geçerli bu yasa öncesine gidemiyoruz. Davalar 10 olay üzerinden gerçekleşti. Demokratik ve ilerici bir yasanın Kürtler için de uygulanmasını istiyoruz“ dedi.
Avukat Mahmut Şakar MAF-DAD Başkan Yardımcısı Mahmut Şakar ise „Sadece başvuru var. Yetki Federal Başsavcı’dadır. Söz konusu kişiler Almanya’ya geldiğinde kendilerinden ifade alınabilecektir. Hukuki arka planı bu. Bunların siyasi sonuçları olabiliyor. TC ile Almanya arasındaki ilişkiler davayı etkileyebilir“ şeklinde konuştu.

YEKO ARDİL - BERLİN


2414

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA