At’ı alan Üsküdar’ı geçemedi

serhatbucak46@hotmail.de | 19 Nisan 2017 Çarşamba

YUSUF SERHAT FAİK


Sonuçları merakla beklenen 16 Nisan Anayasa referandumunun resmi olmayan sonuçları üç aşağı beş yukarı belli oldu. AKP-MHP koalisyonu ve çömezleri her türlü olanağa sahip olmasına rağmen istediği sonucu alamadı. Resmi olmayan sonuçlara geçerli oy kullanan vatandaşlardan 48 milyon 900 bininden yüzde 51.41 evet, yüzde 48.59 ise hayır yönünde oy kullandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ilk önce mühürsüz oy pusulalarını saydı sonrada az buçuk hukuk bilgisi olanların bildiği gibi mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayma yanlışlığına düştü. Bu kararı ile seçimlere gölge düşürdü. Daha seçim sonuçları resmi olarak açıklanmadan önce Başbakan Yıldırım balkon konuşması yaptı. Yetinilmedi bir balkon konuşması da Huber Köşkü önünde toplanan yandaşlarına Erdoğan tarafından yapıldı. Erdoğan konuşmasının satır aralarında seçim sonuçlarının artık tartışılmaması gerektiğini söyledikten sonra „Atı alan Üsküdarı geçti“ dedi. Her türlü olanak ve seçim hileleri ile yüzde 51 oy alarak referandum hendeğini atladı ama evinin bulunduğu Üsküdar’da hayır oylarının fazla çıkmasına engel olamadı.

Üsküdar’da hendeği geçemediği gibi 1995’ten beri elinde bulundurduğu İstanbul ve Ankara’da da hayır oylarının fazla çıkmasına engel olamadı. Türkiye genelinde Ege, Akdeniz, Marmara bölgesinde hayır oyları fazla çıkarken, İçanadolu, Karadeniz’de evet oyları fazla idi. Kuzey Kürdistan’da Hakkari, Van, Mardin, Siirt, Ağrı, Iğdır, Diyarbekir, Batman, Şırnak ve Ardahan’da hayır oyları önde iken her seçimde olduğu gibi Erzurum, Erzincan, Elazığ, Malatya, G.Antep, Adıyaman, Bingöl, Urfa ve Kilis’te evet oyları önde idi. 7 Haziran’da HDP’nin önde olduğu Muş, Bitlis ve Kars’ta ise evet oyları fazla çıktı.

Türkiye’nin sahil kentlerinde ve kentleşmenin geliştiği yerlerde hayır oyları fazla çıkarken, Kürdistan illerinde 24 Temmuz 2015 sonrası yıkılan Kürt şehirlerinde hayır oyları fazla idi. Yıkılıp yerle bir edilen şehirlere, sayıları beşyüzbine varan göçe, siyasi soykırım eylemlerine rağmen Nusaybin, İdil, Cizre, Silopi, Sur, Derik, Şırnak, Gever, Varto, Silvan, Kerboran dimdik ayakta idi. Katliam, sürgün, siyasi soykırım buraların iradesini kıramamıştı.

Kürtler bir bölümü ile sömürgeciliğe, baskıya karşı direnirken diğer bölümü ise kardeşlerine bu zulmü reva görenlerin yaptığı anayasa değişiklik taslağına evet diye biliyordu. Ne yaman bir çelişki değil mi? Aynı yaman çelişkiye İstanbul’un varoşlarında yaşayan Kürtlerin oylarında da rastlanıyor. Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Sultanbeyli, Sultangazi, Sarıgazi gibi ilçelerde çıkan evet oylarının içinde Kürtlerin oyları da vardı. Akdeniz ve Ege’de yaşayan Kürtler ise yanılmıyorsam AKP-MHP anayasasına hayır dediler.

Binali Yıldırım’ın kurt işaretine, Erdoğan’ın Türkeş’in mezarını sulamasına rağmen MHP tabanı hem muhaliflerin propagandası, hem de son günlerde ortaya atılan eyalet meselesi nedeni ile oylarını evet yönünde kullanmadılar. Kerkük’te göndere çekilen Kürt bayrağı da MHP’lilerin oylarını etkileyen nedenler arasında idi.

Boykotçu, evetçi Kürtlerin, IBY’nin kuzey Kürtleri üzerinde etkilerinin olmadığı gerçeği ise bu referandum oylaması ile bir kez daha anlaşıldı.

Şimdi bir defa daha küllahı önümüze koyup referandum sonuçları konusunda kafa yormanın zamanıdır. Bir kısım Kürtlerin evleri yıkılıp, katledilirken komşu illerdeki Kürtlerin kardeşlerine bu zulmü reva görenlere oy vermesinin altında yatan çelişkiyi çözmenin zamanıdır.

Şehit Necmettin Büyükkaya’nın vefakar ve çilekeş eşi Cemile Büyükkaya’nın vefat ettiğini öğrendim. Başta Serdil ve İlyas’a olmak üzere Büyükkaya ailesinin ve dostlarının başı sağolsun. Otuz beş yıllık hasret Siverek asri mezarlığında son buldu.

KURDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:  

* Kürt şair Hemin Mukriyani, 17 Nisan 1986’de vefat etti.

* Ünlü şair Ahmed Arif 21 Nisan 1927’de Diyarbekir’de dünyaya geldi.

* 22 Nisan 1889’da ilk Kürtçe gazete „Kurdistan“ Kahire’de yayın hayatına başladı. 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü olarak kabul edildi.

* 22 Nisan 1992’de İstanbul’da Yurtsever Kadınlar Derneği kuruldu.

* 22 Nisan 1990 tarihinde Halk Gerçeği yayınlanmaya başlandı. İmtiyaz sahibi Av. İsmet Ateş’ti.

* 23 Nisan 1974’de Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar Qeladizê‘yi bombaladı. Yüzlerce sivil Kürt yaşamını yitirdi.900
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: