‘Mesaj’ niteliğindeki ziyaret!

selmaakkaya@hotmail.fr | 06 Ocak 2017 Cuma

SELMA AKKAYA

Fransa Gündemi


Fransa Cumhurbaşkanı, DAİŞ'e karşı mücadele amacıyla bölgede bulunan Fransız askerlerini ziyaret etmek ve Iraklı yetkililerle görüşme yapmak için 2 Ocak’ta Bağdat’a gitti. 

Hollande, Irak’a olan ziyareti öncesi ve ziyaret sırasında yaptığı konuşmalarda  "terörle mücadelenin kendi topraklarında da terörü önleyeceğini" mesajını verdi. Hollande sadece Irak devlet yetkilileriyle değil aynı zamanda Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile de görüştü. Söz konusu ziyaret, Barzani tarafından, bağımsız Kürdistan ve PKK'nin Şengal'den çıkarılması sorunları etrafında okunurken "ziyaret başlı başına bir mesajdır" şeklinde değerlendirildi.  

Suriye'de ateşkesin ilan edildiği, Almanya'da Noel pazarına TIR’lı saldırı yapıldığı, Türkiye'de Rus Büyükelçisi’nin öldürüldüğü -son 10-15 günlük siyasi dengelerin ve dalaşların karmaşıklaştığı- bir dönemde elbette Hollande sadece Irak'a asker ziyaretine gitmemişti. Ya da bu ziyaret sadece "terör karşısında" ortak mücadele konseptiyle de sınırlı değildi. Tabi ki Hollande'ın ziyareti başlı başına bir mesaj olarak okunmalıydı. Fransa Cumhurbaşkanı, Irak'taki temasları sırasında yaptığı açıklamalarda, özellikle Musul’un DAİŞ’ten kurtarılması sonrasından bahsederken, Irak'taki bütün etnik grupların kendi inisiyatifini bulacağı siyasi bir çözümden bahsediyordu. Bahsedilen "siyasi" çözüm bölgede kurulacak siyasi denge ve yeni dizaynın Fransa'nın çizdiği sınırlar ve çıkarları doğrultusunda olmasıydı. 

Koalisyon güçleri içerisinde yer alan Fransa, Ortadoğu'da bugüne kadar 700'den fazla hedefin vurulmasında aktif rol almıştı. Bölgede asker de bulunduran Fransa, Suriye'de bütün bunlara karşın Rusya ve ABD gibi bir pozisyon alamadı. 

Irak mevcut hükümeti ve bölgenin diğer güçleriyle temaslarını güçlendirmeye çalışan Fransa, Musul sonrası da Irak’taki yeni dizaynda aktif rol almak istiyor. Fransa'nın bölgesel çıkarları ve gelecekteki beklentileri temelinde yapılan bu en üst perdeden ziyaret aynı zamanda bölgesel güç dengelerine sahip diğer aktörlere de bir mesaj niteliğindeydi. 

Fransa’nın Ortadoğu'ya cumhurbaşkanlığı düzeyinde ziyaretler düzenleyip güç ve hegemonya yarışında pay büyütmeye çalıştığı bir dönemde, Kürdistanlılar, Paris Katliamı’nın 4. yılında "adalet ve hakikat" diyecek. Gösteri Cumartesi günü Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak.

Katliamın yaşandığı günden bu yana sayısız kez yapılan eylemler, her 9 Ocak katliamının yıldönümünde on binlerin katıldığı büyük gösteriler elbette büyük bir anlam taşıyordu. Ama bu yıl gerçekleşecek olan yürüyüşün Kürtler açısından başka bir önemi var. 

Kısa bir süre önce Fransa, 'katil öldü, dosya kapandı' demişti. Katliamın yaşandığı günden bu yana "yargı ve hukuk işini yapıyor, aydınlatacak" diyen Fransa, katil zanlısının ölüm ilanıyla tarihsel olarak Kürtleri bir kez daha siyasi ve ekonomik çıkarlarına kurban ettiğini ilan etmişti aslında. 

Bu nedenle 7 Ocak günü Paris'te gerçekleşecek olan "adalet ve hakikat" eyleminin Kürdistanlılar için şöyle bir anlamı var: "Katil öldü, dosya kapandı dediniz ama bu dosya aydınlatılana kadar bizim için kapanmadı!"

Paris'te bulunan Kürdistani kurumlar 7 Ocak eylemine dair hazırlıklarını tamamladığı duyururken, başta Kürdistanlılar ve devrimci-demokrat kamuoyunu eyleme güçlü katılmaya çağırıyor. Çünkü 7 Ocak eylemine katılım da Kürtlerin "mesaj" niteliğindeki ziyareti olacak!
1561
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: