Özgür Gündem Davası: Mücadeleye devam

Prof. Dr. Fincancı, Gazeteci Önderoğlu ve Yazar Nesin'in yargılandığı davanın duruşması görüldü.

11 Ocak 2017 Çarşamba 13:53

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet Raportörü Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin’in "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Fincancı ve Önderoğlu ile avukatları katıldı. Duruşmaya çok sayıda gazeteci, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri de izleyici olarak katıldı. 

Özgür Gündem Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ise duruşmaya getirilmedi. 

Duruşma, celse arasında mahkemeye gönderilen belgelerin okunmasıyla başladı. Mahkeme heyeti, Yazar Ahmet Nesin’in ifadesinin alınmadığı gerekçesiyle duruşmayı 21 Mart gününe erteledi. 

Fincancı: Mücadeleye devam edeceğiz

Duruşmanın ardından heyet ve gazeteciler adliye önünde açıklama yaptı. Fincancı, “Bugün pek çok gazeteci hakikati dile getirdiği için yargılanıyor” dedi. Dışarıda olan gazeteci sayısından daha fazlasının cezaevinde olduğunu kaydeden Fincancı, “Bizim durduğumuz yer doğruların olduğu yerdir. Biz mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Önderoğlu: Her koşulda yaptık, yine yapacağız

Erol Önderoğlu ise şunları ifade etti: “Biz AKP döneminde kurulmuş sendikalar değiliz. Onlardan önce de vardık. Bizler gazeteciliğimizi her koşulda yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. En temel insan haklarının ihlal edilmediği, KHK’ler ile hayatlarının karartılmadığı bir Türkiye istiyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. Türkiye’de bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz."

Gül: Gazeteciler cezaevi ve adliyelerden çıkarılsın!

Cumhuriyet gazetesinin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Evet, biz bir örgütün üyesi olabiliriz. Biz gazetecilik örgütleri üyesiyiz. Gazeteciler cezaevlerinden ve adliyelerden bir an önce çıkarılsın” dedi. 

Berberoğlu: Bu bir medya davası

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, “Bu mahkeme heyetinden başka beklediğimiz bir şey değil. Bu bir medya davasıdır, ne silahlı örgütü... Şaka mısınız siz" diye konuştu. 

RFS Sekreteri hak ve özgürlük erteleniyor

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, “Duruşmalar bugün bir kez daha ertelendi. Ertelenen demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğüdür” dedi. 

Polat: Darbe süreçlerinde yaşanır

Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da 6 gazetecinin de 18 gündür gözaltında tutulduğuna dikkati çekerek, “Bu darbe süreçlerinde yaşanan bir durumdur. Endişeliyiz. Gözaltı süresinin uzayabileceği endişesini taşıyoruz” diye kaydetti.

ETHA Editörü Arzu Demir ise “Savcılık iddiaları araştıracağına bizim arkadaşlarımızı gözaltına alıyor” dedi. 


717

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA