Gençlerin özgürlük maratonu sürüyor

Kürt Gençlik Hareketi Jinên Ciwan ên Azad ve Ciwanên Azad öncülüğü ve ‘Azad Bike Kampanyası‘ çerçevesinde Almanya’nın Dortmund kentinde startı verilen uzun yürüyüş, bugün 4.günde devam ediyor.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber


Kürt Gençlik Hareketi Jinên Ciwan ên Azad ve Ciwanên Azad öncülüğü ve ‘Azad Bike Kampanyası‘ çerçevesinde Almanya’nın Dortmund kentinde startı verilen uzun yürüyüş, bugün 4.günde devam ediyor. 11 Eylül’de başlayan başlayan uzun yürüyüş, 16 Eylül’de Köln’de yapılacak olan 25.Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde son bulacak. 

Dün sabah saatlerinden itibaren Wuppertal Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) toplanan gençler, yürüyüşün üçüncü etabı olan Wuppertal-Düsseldorf arasında 30 kilometrelik güzergah için start verdi. Gençler kötü hava koşularına rağmen yürüyüşlerini büyük heyecan ve coşkuyla sürdürdü. 

Kürt gençleri gazetemiz baskıya hazırlandığı saatlerde ulaşmak üzere oldukları Düsseldorf kentinde, Almanya’da tutuklu bulunan Kürt siyasetçiler için yapılacak olan mitinge katılacaklardı. Mitingde, tüm siyasi tutsaklara özgürlük talep edilecek ve Alman devletin tutumunu protesto edilecekti. 

 Gazetemize konuşan yürüyüşe katılan Kürdistanlılar, 16 Eylül’de yapılacak 25.Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne katılım çağrısında bulundu. 


‘Özgürlüğünü haykıracağımız festival olacak’

Uzun yürüyüşe katılan Nesrin Korkut (28), Almanya’nın  Freiburg kentinde yaşıyor. Mardin Midyatlı olan Korkut, 23 yıldır Avrupa’da. 

Korkut, Şimdiye kadar 3 uzun yürüyüşe katılmış ve bu uzun yürüyüşün diğerlerinden farklı olduğunu söylüyor ve devam ediyor:”Yürüyüş, Başkan Apo’nun özgürlüğü için düzenleniyor. Tecridin bu kadar ağır olması bize daha büyük sorumluluklar veriyor. Ben de bu çerçevede yürüyüşte yerimi almam gerektiğini gördüm. Bu tecrit sisteminin son bulması için yürüyüşün son gününe kadar yürüyeceğim. Olumsuz hava koşullarına rağmen yürüyüşe katılanların sayısı oldukça iyi. Önümüzde henüz iki günlük yol var gençlerin yürüyüşün daha da güçlü geçmesi için yürüyüşte yerlerini almaları gerekir. Yürüyüşün amacı çok değerli Başkan Apo’nun özgürlüğü bir bütünen Kürt halkının Özgürlüğünü temsil ediyor. Bu temelde Avrupa’da yaşayan bütün Kürt halkını ve dostlarını 25’incisi düzenlenen Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde yerini almaları ve Önderliğin özgürlüğünü güçlü bir şekilde haykırmalıyız.”58 yaşında, uzun yürüyüşte

Gençlere destek için uzun yürüyüşte yer alan Bedran Aydeniz (58) de 15 yıldır Almanya’nın Wuppertal kentinde yaşıyor. Nusaybin’e bağlı Stilîlê (Akarsu) beldesi nüfusuna kayıtlı Aydeniz, şimdiye kadar düzenlenen bütün uzun yürüyüşlerde yer almış. 

Aydeniz, düşüncelerini şöyle dile getiriyor:”Yürüyüş çok iyi, büyük fedakarlıklarla düzenleniyor. Her yıl yürüyüş, Önderliğin özgürlüğü için düzenleniyor. Ben de bu yürüyüşlerde yerimi alıyorum. Yaşın vermiş olduğu fiziki engeller olsa da insanın gönlü isterse yapamayacağı, aşamayacağı engel yok. Gençliğimden bu yana hem Kürdistan’da hem Avrupa’ya geldiğimden beri yurtsever kişiliğin verdiği sorumlulukları yerine getirmek için çabalıyorum. Gençlerle yürümek benim için büyük bir onur çünkü geçmiş senelerde uzun yürüyüşlerde şimdi aramızda olmayan Ş.Çekdar, Ş.Lecwan ve Heval Ali Çiçek’lerle bu yolları yürüdük. ‘Kürdistan’ın statüsü Önderliğin özgürlüğü’ için kalbi çarpan her genç bu yürüyüşlerde, yer alıyor. İnsanlar, “Kürt’üm” dediğimizde “Ülken nerede” diye soruyor. Bunlara cevap olmak için, ülkemizin özgürlüğü için elimizden gelenden daha fazlasını yapmak gerekiyor. 21.yüzyılda kendi dilimizde eğitim göremiyoruz. Avrupa’da yaşayan her Kürt, bir bütün olarak 25.Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne katılmalı. Bu festival, Önderliğimizin özgürlüğünü haykıracağımız festival olacak.”

Uzun yürüyüşün bugün 4.günü. Düsseldorf-Leverkusen arasındaki 30 kilometrelik etabı yürünecek. 


WUPPERTAL


509

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA