13:05

YPG, Efrîn merkezde vurdu: Çok sayıda işgalci öldürüldü

AB-Türkiye anlaşması insan kaçakçılığını arttırdı

AB ile Türkiye arasında imzalanan “mülteci” anlaşması insan kaçakçılığını arttırdı. Alman istihbaratı, Türkiye-İtalya güzergahında deniz yoluyla insan kaçakçılığın yükseldiğini tespit etti. Kaçakçılığın yüzde 88'i 2016'nın ikinci yarısında denk gelmesi dikkat çekti.

17 Şubat 2017 Cuma 11:16


AB ile Türkiye arasında mülteci engelli için imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye ile İtalya arasında deniz yoluyla insan kaçakçılığını arttırdı. Alman resmi makamlarının da dahil olduğu Yasadışı Göç Ortak Analiz ve Strateji Merkezi'nin (GASIM) “gizli” raporuna göre, 2016 yılının ortasından bu yana Türkiye'den deniz yoluyla tespit edilen insan kaçakçılığı vakalarının sayısı büyük oranda artış kaydetti.

Türkiye'den tekne kalkıyor

Otuzu aşkın gazetenin oluşturduğu Alman Yazı İşleri Ağı'nın (RedaktionsNetzwerk Deutschland) ulaştığı gizli rapora yer veren Deutsche Welle, 2016 yılında Türkiye'den 59 tekneyle 3 bin 846 sığınmacı deniz yoluyla İtalya'ya ulaştı. Kaydedilen insan kaçakçılığı vakalarının yüzde 88'inin 2016'nın ikinci yarısında gerçekleştiği bildirildi. 2015 yılında bu sayının 2 bin 741 olduğu kaydedildi.

Balkan rotası kapıtılınca yön değişti

Raporda kaçakçılığın ağırlıklı olarak Ukraynalı kaçakçıların organize ettiği yelkenli teknelerle yapıldığına dikkat çekilerek, sığınmacıların büyük çoğunluğunun Suriye, Irak ve Afganistan'dan geldiği bilgisi verildi. Türkiye ile AB arasında geçen Mart ayında imzalanan mülteci mutabakatı ve Balkan rotasının kapatılması, insan kaçakçılığı vakalarındaki artışın temel nedeni olarak görülüyor.

Macaristan'dan yük treni

Rapora göre İtalya'ya geçen yıl deniz yoluyla toplam 4 bin 292 kaçak göçmen ulaştı. Teknelerden 35'inin Libya'dan geldiği saptandı. Yunanistan'a ulaşanların sayısı ise bin 99 olarak kaydedildi. GASIM raporu, şu ana kadar bilinmeyen bir olguya da dikkat çekiyor: Macaristan'dan yük trenleriyle kaçakçılık. 2015 sonbaharında Macaristan sınırında güvenliğin yoğunlaştırılmasından bu yana, Macar yetkililer sadece Sırbistan sınır geçiş kapısı Kelebia'da bin 39 kaçak göçmen yakaladı. Çoğunun Afgan kökenli erkekler olduğu belirtildi.


811

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA