Almanya göçmenleri göndermenin hesabında

Sınırdışı kararı verilen mülteci sayısının 100 bini geçtiği Almanya’da, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, ülkelerini gönüllü terk edenlere 6 bin Euro’ya kadar para verileceğini açıkladı. Bakanlığın teklifi Pro Asyl tarafından „sinsi bir strateji“ denilerek, tepkiyle karşılandı.

05 Aralık 2017 Salı | Dünya

NİHAL BAYRAM / MAINZ


Sınırdışı kararı verilen mülteci sayısının 100 bini geçtiği Almanya’da, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, ülkelerini gönüllü terk edenlere 6 bin Euro’ya kadar para verileceğini açıkladı. Bakanlığın teklifi Pro Asyl tarafından „sinsi bir strateji“ denilerek, tepkiyle karşılandı. 

Alman Hükümeti tarafından gerçekleşen ilk girişim ‘Starthilfe Plus’ programı ile şubat 2017’de hayata geçirildi. Bu programı üzerinden Şubat-Ekim 2017 tarihleri arasında toplam 8 bin 600 mülteci gönüllü geri dönüş yapmıştı. Bu program başta Afganistan, Suriye, Irak, Eritre ve Somali’den gelen mülteciler için sunuluyordu. Program çerçevesince ilticası sonuçlanmadan ülkesine gönüllü dönen yetişkin bireylere bin 200 euro, 12 yaş altındaki çocuklara 600 euro veriliyordu. İlticası reddedilmişler için ise daha az para almaları; yetişkinlere 800, 12 yaş altı çocuklara ise 400 euro verilmesi öngörülüyordu. 

Dikkat çekici bir diğer yan ise; söz verilen paranın yarısının ilticacıya uçağa binmeden önce verilmesi, diğer yarısının ise ülkesine varması ve resmi kayıt olması ardından verilmesidir. Ocak-Ekim 2017 ayları arasında gönüllü olarak Almanya’yı terk edenlerin sayısı az bulunmuş olmalı ki İçişleri Bakanlığı para miktarını yükseltme yoluna gitti. 


Dönenler az olunca para arttı

„Ayrıca geri dönme primi“ isimli yeni program kapsamında İçişleri Bakanlığı kira, tamir, ev eşyası vs. için bir aileye 3 bin euro; yalnız olanlar için ise en fazla bin euroluk bir para verileceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı’nın „Senin Ülken, Senin Geleceğin, şimdi!/ Dein Land. Deine Zukunft. Jetzt!“ ismiyle başlattığı üç aylık bir projeden, 2018 Şubat ayına kadar başvuranlar yararlanacak. Yani üç kişilik bir aile bugüne kadar „Starthilfe Plus“ programı ile  yaklaşık 3 bin euro alırken, „Ayrıca geri dönme primi“ isimli yeni programla çekirdek aile toplam 6 bin euro alabilecek.


Ülkeye döndükten sonra

Fakat bu para yardımını mülteciler, kendi ülkelerine geri döndüklerinde alabiliyor. Para ise Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) resmi başvuru sonucunda veriliyor. IOM, iltica statüsü kabul edilmeyen veya iltica başvuruları halen sonuçlanmamış ya da devam eden mültecilerin gönüllü dönüşlerinde birkaç yüz euro geri dönüş yardımı veriyordu. Resmi rakamlara göre 2016 yılında ilticaları kabul edilmeyen veya başvurusu süren toplam 54 bin mülteci „geri dönüş harçlığını“ kabul ederek ülkelerine geri dönmüşlerdi.


Pro Asyl: Sinsi bir strateji

Söz konusu uygulamaya Suriye’den gelen mültecilerin dahil edilmemesi isteniyor. Bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirten Bavyera ve Saksonya İçişleri Bakanlıkları konuyu önümüzdeki hafta Almanya’nın Leipzig kentinde gerçekleşecek olan İçişleri Bakanlığı Konferaransı’nda gündeme alacaklarını kaydetti. 

Mültecilerle ilgili çalışmalar yürüten Pro-Asyl da Bakanlığın yeni projesine tepki gösterdi. Açıklamada şu hususa dikkat çekildi: „Eğer bir mülteci iltica başvurusuna red alır ve o bahsi geçen para yardımı için başvuru yapar ise hukuki olarak karara ilişkin itiraz hakkını (Rechtsmittel gegen Asyl-Entscheidung) kullanamıyor. İtiraz hakkını kullanırsa, parasını alamıyor. Bu proje, insanların haklarını kullanmasını engelleyen sinsi bir stratejidir.“

Programın 3 ay sınırlı tutulmasıyla mültecilerin ayrıntılı düşünmeden acele hareket etmeye teşvik edildiğine vurgu yaparak, „Kış indirimi gibi hukuk kurallarında da indirime gidiliyor“ sözleriyle eleştirdi.115

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA