Macron İran’ı sorumlu tuttu

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yemen'den Suudi Arabistan'a fırlatılan balistik füzeden İran'ı sorumlu tuttu.

11 Kasım 2017 Cumartesi | Dünya

Suudi Arabistan merkezli gelişmelerle birlikte İran'a karşı yeni bir konseptin izleri her geçen gün biraz daha belirgin hale geliyor. 

Suudi Arabistan'a giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz Cumartesi akşamı Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan ancak havada imha edildiği söylenen balistik füzenin İran'a ait olduğunu belirterek, İran karşıtı konsepte yeni bir boyut kazandırdı.

Macron mesajını daha da sertleştirerek, 2015'te BM'nin 5 Daimi ülkesi (Fransa, İngiltere, ABD, Rusya, Çin) ve Almanya'nın (5+1) ülkelerinin, İran'ın nükleer çalışmalarını BM'nin denetimine açması karşılığında üzerindeki ambargonun son bulmasını içiren Nükleer Anlaşma'nın durdurulması istedi.  


Macron: Nükleer anlaşma durdurulsun

Macron, Suudi Arabistan ziyaretinden önce uğradığı Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'da ülkenin Kral'dan sonra en güçlü kişisi olarak bilinen Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile Yemen ve İran'daki durumu görüşeceğini ifade etti. 

"Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a attığı füzenin İran füzesi olduğu açık" diyen Macron, bu durumun, İran ile varılan nükleer anlaşmanın durdurulması gereğini ortaya koyduğunu belirtti.

Macron, İran'ın balistik füze programı konusunda da yeni müzakerelerin gerektiğini ifade etti. Çarşamba günü BAE'ye gelen Macron, başkent Abu Dabi'de Louvre Müzesi'nin açılışına katıldı. 

Macron, Abu Dabi Veliaht Prensi ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile ikili ilişkiler ve bölgedeki gelişmeleri görüştü. 

Macron BAE'deki temaslarının ardından, Suudi Arabistan'a geçerek başkent Riyad'daki Kraliyet Sarayı'nda Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile görüştü. 


ABU DABİ/RİYAD


138

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA