Türkiye'ye silah satışı beklemede

Almanya'da hükümet, 24 Eylül'de yapılacak seçimler öncesi silah satışını 'beklemeye' aldı. Muhalefet ve Kürtlerin talebi ise verilen silahlarla savaş suçları işleyen Türk devletine karşı, kalıcı bir silah ambargosu.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Dünya

AKP-MHP faşizmi yönetimindeki Türk devletine verdiği silahlarla savaş ve insanlığa karşı suçlara ortaklık yapan Almanya, Türkiye'den gelen silah satışı taleplerini "beklettiğini" açıkladı. Kürtler, kamuoyu ve Almanya'da muhalefet, silah ticaretindeki bu "beklemenin" kalıcı bir silah ambargosuna dönüşüp dönüşmeyeceğini merak ediyor. 


Bekliyorlar!

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte "Türkiye'nin şu sıralar bize silah satışına yönelik yaptığı başvuruları ki, bunların sayısı hiç az değil, beklemeye aldık" dedi.  

Bu başvurulara yönelik bir sorumluluk taşınmadığını ifade eden SPD'li Dışişleri Bakanı Gabriel, uluslararası sözleşmeler uyarınca bağlı kalınması gereken ancak içeriğini silahların oluşturmadığı bazı ihracatların ise bekletilemediğini söyledi.

Bakan, Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması veya diplomatik ilişkilerin tamamen kesilmesi gibi önerilere sıcak yaklaşmadığını ifade ederek, "Bu durumda tutuklu olanlar daha hızlı bir şekilde serbest kalmaz. Konsolosluk desteği de alamazlar" dedi.

Ankara'nın, İncirlik ve Konya'daki Alman askerlerine, Federal Parlamento milletvekillerinin ziyaretine izin vermemesi, çok sayıda Alman vatandaşının Türkiye'de rehin alınması ve Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın Almanya'yı 'nazizm' ile suçlasına rağmen Almanya'nın Türkiye'ye silah satışı sürüyordu.  

Geçtiğimiz günlerde Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu, silah ticareti ile ilgili Federal Parlamento'da soru önergesi vermişti. 

Berlin-Ankara arasındaki gerginlik ve krizlere rağmen, Almanya’nın 2017 yılının ilk 8 ayında 25 Milyon euro değerinde silahı Türkiye’ye sattığı, Yeşiller Partisi’nin verdiği bu soru önergesiyle ortaya çıkmıştı.


Muhalefet silah ambargosundan yana 

Gazetemize demeç veren Almanya Sol Parti'nin Federal Milletvekili Alexander S.Neu, Almanya Federal Hükümeti'nin aldığı "bekleme" kararının, daha radikal kararları almamak için verdiği bir karar olduğunu söyledi. 

Sol Parti adına İncirlik ve Konya'daki Alman askerleri ziyaret heyetinde de yer alan Alexander S.Neu şunları belirtti: "Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in sözünü ettiği, Türkiye'ye silah ihraacatında 'beklemede' kararı, klasik bir "Tüm opsiyonları açık bırakmak istiyoruz" çerçevesindedir. Salt, daha sert kararlar vermemek için alınan bir karardır. Bu karar hem ekonomik hem de stratejik sebeplerden dolayı ortaya çıktı. Alman hükümeti, jeostratejik partneri Türkiye'yi kaybetmek istemiyor. Ayrıca bu "beklemede" kararı, 24 Eylül'deki genel seçimlerden önce verilecek en 'uygun ve elverişli' karardı. Seçimden sonra, yeniden sorunsuz bir şekilde silah ihracına dönülebilir."


Federal Hükümet'ten ciddiyet isteniyor 

24 Eylül'deki genel seçimler öncesi, Türkiye'ye silah ambargosu için bugünkü CDU/CSU ve SPD'den oluşan koalisyon hükümetinehem muhalefetteki siyasal partilerden hem de kamuoyundan baskılar var. 

Kürtler de yaptıkları eylem ve etkinliklerde Almanya'nın Türkiye'ye sattığı silahlarla savaş ve insanlık suçlarına ortak olmaması için sürekli çağrıda bulunuyor. 

Yeşiller Partisi geçtiğimiz günlerde verdiği soru önergesiyle, Başbakan Angela Merkel yönetimindeki federal hükümetin bir yandan Türkiye'deki diktatoryal uygulamaları eleştirirken bir yandan da silah satışı gerçekleştirdiğini ortaya çıkarmıştı. Yeşiller Partisi, Türkiye'ye silah ihracaatının durdurulmasının da durdurulmasını talep ediyor. 

Hür Demokrat Parti (FDP) de silah ambargosuyla Erdoğan'a daha açık ve net mesaj verilmesini istiyor. 

FDP Genel Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada "Erdoğan sadece ciddi olduğumuzu hissettiğinde durumu idrak edecektir" dedi.

Tüm bu taleplere karşı Hristiyan Birlik partilerinin dış politika sözcüsü Jürgen Hardt, ihracatının kalıcı olarak durdurulmasına karşı.

Hardt, Neue Osnabrücker Zeitung'a yaptığı açıklamada "NATO içindeki dayanışmanın, Türkiye'nin silah talebinin temelde dostane bir biçimde incelenerek hayata geçirilmesini gerektirdiğini" söyledi. Hardt, bunun dışındaki her türlü uygulamanın NATO'nun zayıflatılması ve Almanya'nın güvenlik konusundaki çıkarlarının temelden tehlikeye atılması anlamına geleceğini iddia etti. 


Kürtler ve dostları protesto etmişti

Kürtler, Almanya ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde yaptıları etkinliklerde, Almanya başta olmak üzere diğer ülkelerden Türkiye'ye yönelik silah satışlarını durdurmasını istiyor. 

Verilen silahlarla Kürdistan'da hem topluma hem de doğaya karşı savaş suçları işlediğini belirten Kürtler, devletler ve uluslararası güçlerden Türkiye'nin katliamlarına ortak olmamasını istiyor. 

Son olarak 2 Eylül Cumartesi günü Almanya'nın Düsseldorf keninde Kürdistanlılar ve 30 yakın sivil toplum kuruluşu düzenlediği yürüyüşle, Alman silah firması Rheinmetall'in Türkiye'de planladığı tank fabrikası projesinin iptalini istemişti. 


 HABER MERKEZİ  499

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA