Kaybolduğu gün katledilmiş

Ormanda bulunan cenazesi bulunan Saray Güven’in kaybolduğu 20 Ağustos günü öldürüldüğü belirtiliyor. İlk otopside ölüm nedenini tespit edemeyen adli tıp uzmanlarının araştırması ise sürüyor.

08 Eylül 2017 Cuma | Kadın

Almanya’nın Darmstadt ile Frankfurt kentleri arasında ormanlık alanda bulunan cenazesi bulunan Saray Güven’in nasıl katledildiğine ilişkin polis ve adli tıp uzmanlarının araştırması sürüyor.

İlk otopside ölüm nedenini tespit edemeyen adli tıp uzmanları, Güven’in kaybolduğu 20 Ağustos günü öldürüldüğünü düşünüyor.


İkinci otopsi yapılıyor

Almanya’da yayınlanan Bild gazetesine bilgi veren bir uzmanın Güven’in cesedinde “bilinen” bir şiddet izine (yara, darp gibi) rastlanmadığını söyledi.

Güven’in zehirlenerek öldürüldüğünü tahmin eden uzmanlar, bu yüzden ikinci bir otopsiye başladı.

Ayrıca uzmanlara göre Saray Güven, başka bir yerde hayatını kaybettikten sonra ormandaki alana bırakıldı.

Cinayete ilişkin soruşturmanın sürdürdüğünü belirten Frankfurt savcılığı ise henüz ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Güven’le birlikte en son Frankfurt yakınlarında görülen ve 26 Ağustos’ta Fransa’da gözaltına alınan katil zanlısı 51 yaşındaki Hayreddin Tandoğan’ın ise önümüzdeki günlerde Almanya’ya iade edilmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

Almanya’nın Frankfurt kentinde yaşayan 3 çocuk annesi 47 yaşındaki Dersimli Saray Güven’den 14 gün boyunca haber alınamamıştı.

Güven, 20 Ağustos’ta çalıştığı işyerinden mesaisi bittikten sonra yolda çocuklarını arayarak eve geleceğini söylemiş, ancak bir daha kendisine ulaşılamamıştı.

1 Eylül tarihinde Darmstadt ile Frankfurt kentleri arasındaki Münster kasabasındaki ormanlık alanda bir kadına ait ceset bulunmuştu.

Frankfurt savcılığı, geçtiğimiz gün ormanlık alanda bulunan cenazenin Saray Güven’e ait olduğunu açıklamıştı. 


 HABER MERKEZİ 
Duisburg’da protesto mitingi


Güven’in katledilmesi Avrupa’da yaşayan Kürtlerde öfke ve üzüntü yarattı. 

Frankfurt, Basel, Stuttgart’tan sonra Duisburg’da da Güven’in katledilmesi düzenlenen mitingle protesto edildi. 

Duisburg’da faaliyet yürüten Asya Yüksel Kadın Meclisi’nin çağrısıyla 6 Eylül Çarşamba günü Saat 16.00’da Duisburg Kuhtor’da bir araya gelen onlarca Kürdistanlı katliamı kınadı. 

Kadınlar yaptıkları konuşmalarda ”Kadın cinayetleri politiktir ve çözümü örgütlülüktür” mesajı verdi. 

Erkek egemen sistemin, kadına yönelik giderek artan saldırıları meşrulaştırmaya çalışarak, erkeklerin cesaretlendirildiğine dikkat çeken kadınlar, “Artan erkek şiddeti her defasında aklanarak, kadınlar sessizliğe mahkum edilmek isteniyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Hangi halktan ve hangi inançtan olursa olsun, kadınların yanında olduğumuzu bir kez daha açıklıyoruz” vurgusu yaptı. 

Saray Güven’in posterlerinin taşındığı mitingde, sık sık ‘Jin, Jiyan, Azadî” sloganı atıldı.

Eylem, hafta sonu Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutuklulara özgürlük’ şiarıyla Duisburg’da yapılacak yürüyüşe çağrı ardından sona erdi. 


 DUISBURG


1254

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA