Çocuklara bedava protez

Tayvanlı Chang Hsian-Liang bir iş kazasında sağ elini kaybetti. Sonrasında hayata tutunmak için arayışa giren Chang, özellikle çocuklar için bedava protez uzuvlar yapmaya başladı.

04 Eylül 2017 Pazartesi | Toplum-Yaşam

BBC’nin haberine göre 46 yaşındaki Tayvanlı Chang üç boyutlu yazıcı kullanarak ürettiği protez uzuvlara giden hikayesini şöyle özetliyor: 

“Hep iyimser bir insan oldum. Kazadan sonra iş bulma şansımı artırmak için ne tür beceriler öğrenmem gerektiğini düşündüm. Ve bilgisayar destekli tasarım konusunda eğitim gördüm. Aldığım protez elden pek memnun değildim. Son işyerimde kalıpçıydım, eğitim aldıktan sonra mekanik protez el yapma fikri doğdu. Başlangıçta bunu eğlence için yapmayı düşünmüştüm”

Chang, binlerce dolara mal olduğu için çoğu insanın alamadığı protezleri üreterek çocukları mutlu ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı protezi doğuştan sağ eli olmayan 5 yaşındaki  William’a götürdü. Uzun zamandır, iki eli olsun isteyen William’ın sevinci görülmeye değerdi. Annesi “Ne kadar mutlu olduğunu görünce ağlayasım geliyor. Protez eliyle oyuna başladı hemen. Sonunda sağ eli oldu” diyerek duygularını dile getirdi. 

Chang ise “Elini takıp onunla bir şeyleri tutması beni çok duygulandırıyor. Yaptığım işin bütün zorluklara değdiğini görüyorum. Engellilere bu şekilde yardım etmekten onur ve gurur duyuyorum” sözleriyle büyük emek gerektiren yardımının haklı gururunu yaşıyor. 

Chang Hsien-Liang, geçtiğimiz Mayıs ayında da Tayvan’da 9 aylıkken bir kazada elini kullanamaz hale gelen Angel Peng’e de protez el yapmıştı. 


 TAYVAN


529

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA