Bakanlığın yeni hedefi Mor Çatı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 2015 Mart-2017 Temmuz tarihleri aralığında 242 erkeğin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yönlendirmesiyle, kendilerini aradığını açıkladı. Erkeklerin, eşinin, kızının ya da tanıdığı bir kadının nerede olduğunu sorduğunu belirtti. Vakıf yönlendirme nedeniyle kadınların can güvenliğinin tehlikeye atıldığına dikkat çekti.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Kadın

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 2015 Mart-2017 Temmuz tarihleri aralığında 242 erkeğin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yönlendirmesiyle, kendilerini aradığını açıkladı. Erkeklerin, eşinin, kızının ya da tanıdığı bir kadının nerede olduğunu sorduğunu belirtti. Vakıf yönlendirme nedeniyle kadınların can güvenliğinin tehlikeye atıldığına dikkat çekti.

Kadınların şiddet gördükleri kişilerden uzaklaşmak, can güvenliklerini sağlamak ve şiddetsiz bir ortamda yapacaklarını planlayabilmek için sığınağa gittiğinin kaydedildiği açıklamada şu hususlara dikkat çekildi: 

*  Kadınların nerede olduğunu sorgulayanların pek çoğu kadının kararını ve durumunu hiçe sayarak şiddet ortamına geri döndürmeye çalışmaktadır. Bunu yaparken çoğunlukla kadının kendisi, güvenliği ve ihtiyaçları geri plana atılarak 'anne', 'eş', 'evlat' olduğu için geri döndürülmek istenmektedir.


Tehdit ve ithamlar

*  Bir kısmı, aradığı kadının zaten bir sığınakta olduğunu bildiğini fakat hangi sığınakta olduğunu öğrenmek istediğini söyledi. Bu bilgiyi öğrenebilmek adına 'aramızda hiç problem yoktu', 'ben şiddet uygulamadım', 'çocukları perişan oldu', 'karımın/kızımın psikolojik sorunları var, o sebeple gitti' gibi bahaneler ya da 'çocuklar aç kaldı, perişan oldu, hastalandı', 'annesi/babası hastalandı' gibi kadınların üzerinde duygusal baskı kurmayı ve suçluluk hissi yaratmayı amaçlayan ifadelerle ısrarcı oldular. Kimi zaman tehdit ve ithamlar yoluyla ısrarlarını sürdürenler de oldu: 'sizi savcılığa şikayet edeceğim', 'siz yuva yıkanlarsınız' gibi ifadeler bu tehdit ve ithamlardan bazılarıydı.


Sığınaktaki kadınlara dair bilgi paylaşılıyor

*   Türkiye'deki sığınakların çoğunun bağlı olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yapılan başvurularda kadınların sığınağa gidip gitmediğine dair bilgi paylaşılmaktadır. Kadın bir sığınaktaysa hangi sığınakta olduğunun söylenmemesi gerekmektedir. Ancak bakanlık kadının sığınakta olmadığı bilgisini bu kişilerle paylaştığında bağımsız sığınağı olan tek kadın örgütü Mor Çatı olduğundan, seçenek olarak Mor Çatı'yı arayanlar bu bilgiyi kullanarak baskıcı davranabilmektedir. Kimi durumlarda da bakanlık çalışanları, kolluk kuvvetleri gibi kamu çalışanları 'Mor Çatı'ya sorun', 'vakıf var; bir de oraya sorun' diyerek Mor Çatı'ya yönlendirmektedir.


Kişilerin can güvenliği tehlikeye atılıyor

*  Sığınakların adres, telefon bilgileri ile sığınakta çalışan ve destek alan kişilerin bilgilerinin Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi Hakkında Yönetmelik gereği gizli tutulması gerekir. "Bu bilgileri öğrenmeye çalışmak ve paylaşmak yönetmeliğin ihlali anlamına gelmektedir. Bilgileri paylaşılan kişilerin can güvenliği tehlikeye atılmaktadır.

* Sığınağa giden kadınların kendisi istemediği sürece dışarıdan bir müdahale ile iletişime geçilemez. Bu kişinin adresi öğrenilemez. Kişiler sığınakta ziyaret edilemez. Telefon, mail ya da kurum ziyaretleri ile sözlü olarak bu bilgiler alınamaz. Kurum görevlileri bu bilgileri sözlü olarak, 'yardımcı olmak için', 'işi kolaylaştırmak için', 'acıdığı için', 'iyilik olsun diye' paylaşamaz, sığınakta kalan kadın ve çocuklarla onları arayan kişileri görüştüremez”. 


 HABER MERKEZİ


176

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA