Stuttgart’ta Kültürlerarası Yaz Festivali

Almanya’nın Stuttgart kentinde Kültür Dairesine bağlı ‘Forum der Kulturen’ (Kültürler Forumu) tarafından bu yıl, 11-16 Temmuz arasında 16’ıncı Kültürlerarası Yaz Festivali organize edildi.

18 Temmuz 2017 Salı | Toplum-Yaşam

GÜL GÜZEL/STUTTGART


Almanya’nın Stuttgart kentinde Kültür Dairesine bağlı ‘Forum der Kulturen’ (Kültürler Forumu) tarafından bu yıl, 11-16 Temmuz arasında 16’ıncı Kültürlerarası Yaz Festivali organize edildi. Festivalin amacı, Stuttgart ve çevresinde yaşayan kültürlerin yaşam bulması, unutulmaması, Stuttgart şehrine kültür zenginliği katması ve hoşgörünün gelişmesi. Festivalde Kürt renkleri de boy gösterdi. 

Bu yılki festivalin açılış konuşmasını yapan Stuttgart Büyükşehir Belediye başkanı Fritz Kuhn, Kültürler arası yaz festivalinin gerek ve önemine değinerek, “Stuttgart multikulturel(çok kültürlülük) bir şehir. Şehrimizde 170 farklı ırktan insan yaşıyor. 16’ıncı kez düzenlenen Kültürlerarası Yaz Festivali, bu kadar farklı yurttaşımızın kültürünü burada buluşturmanın yanı sıra, biraraya gelinerek, birbirlerini tanımasına da neden oluyor. Festivalin en büyük amacı ırkçılığa karşıtlık ve halkların birbirine hoşgörüsünü geliştirmek. Bu kadar çok farklı ırktan insanların yaşadığı şehrimizde kültürlerin zenginliğini sahnelemek ve farklılığa ev sahipliği yapmak. Çok kültürlülüğü ve karşılıklı hoşgörüyü geliştirip, ırkçılığı, dışlamayı ve sınırlamayı önlemek için hepimizin yapabileceği şeyleri var” dedi.


100 Dernek katıldı

Stuttgart ve çevresinde her inanç, ırk, renk ve cinsleri temsil eden 300 civarında yabancılara ait dernek var. Bu derneklerin 110 tanesi Kültürler Forumu’nun da üyesi. Bu nedenle 16’ıncısı düzenlenen Kültürler Yaz Festivali buluşmasına yaklaşık 100 dernek katıldı. Festivalde 5 gün boyunca sahne kültür programları gece geç saatlere kadar yapılırken, her kültür, ırk, inanç ve ülkeye ait derneklerin info(bilgilendirme) standları da açıldı. Kurulan standlarda yöresel yiyecek-içecekler ziyaretçilere sunuldu. Yüzbinlerce ziyaretçinin uğradığı belediye binası önündeki festival yeri, binbir rengi/kültürü temsil etti. Havanın da güzel olması festival ziyaretçilerinin artmasını, standlarında yiyecek, içecek sunan derneklerin de yüzünü güldürdü.

Festivale Türkiyeli halklardan da yemek standları açıldı. Tohum Derneği ve Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi’de (DKTM) festivalde yer alarak Kürt mutfağından çeşitli yemeklerin de olduğu stand açtı. Özellikle sac kavurması farklılığından dolayı ziyaretçilerin ve organizatörlerin oldukça beğenisini kazandı. Yemek standının yanı sıra Stuttgart ve çevresindeki Kürt gençlerinin standında Sakine Cansız, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kitapları, Kürdistan Report Dergisi, Kürtçe albümler, Kürdi renklere ve kültürüne ait şallar sattılar.


Büyük kültür pazarı

16’ıncısı düzenlenen Stuttgart Kültürlerarası Yaz Festivali’nden her kıtadan müzisyenler, dans grupları 5 gün boyunca sunumları ile yüzbinlerce ziyaretçinin gönüllerini fethetti. Uzak Doğu’dan, Latin Amerika’ya varan kültür gösterilerinden Karadeniz’in çılgın dalgalarını, Stuttgart meydanına taşıyan Marsis grubu, muhteşem performansı ile festival alanını halay-dans ve coşku seline çevirdi. İspanya flamenko dansları ile Afrikalı grupların ateş kadar sıcak müzik ve dansları, yürekleri 6 kıtada kültür seyahatine çıkardı.

Bu seneki festivalde kültürel gruplar, biraz daha fazla yemek, içecek, kültürlerinin bir parçası olan giysilerini de Stuttgartlılara tanıtma imkanı buldu. Pazar Meydanı’na kurulan standlar meydana sığmayınca, Kirch ve Hirsch sokaklarına da standlar kuruldu. Böylelikle her renk ve sesten kültür pazarı 5 gün boyunca Stuttgart’ı renklendirdi.663

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA