ABD-Katar mutabakatı yeterli değil

Suudi Arabistan ve diğer 3 Arap ülkesi, ABD ve Katar arasında imzalanan anlaşmanın, daha önce Katar’a uyguladıkları ambargonun kaldırılması için yeterli olmadığını açıkladı. Dörtlü, Katar’a yaptırımların süreceğini belirtti.

13 Temmuz 2017 Perşembe | Dünya


Katar’a terörizmi desteklediği gerekçesiyle ekonomik ve diplomatik ambargo uygulayan Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’dan oluşan dörtlüden yaptırımların süreceği mesajı geldi. 

Dörtlü, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Salı günkü Katar ziyareti sırasında iki ülke arasında “terörle mücadele ve terörün finansmanının önlenmesi” konularında işbirliği mutabakat zaptının yeterli olmadığını belirtti.  Dört ülke ortak açıklamasında, ABD’nin diplomatik krizi çözmek için sürdürdüğü çabaları takdirle karşıladıklarını ifade etti ancak Katar’ın terörizmin finansmanına yönelik mücadelesini yakından izleyeceklerini belirtti.  Reuters’e konuşan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es Sani ise anlaşmanın dört Arap ülkesiyle yaşadığı krizle ilgisi olmadığını ileri sürdü. 


Katar- ABD arasında anlaşma

Salı günü, Katar’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başkent Doha’da Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es Sani ile görüşmüştü. Tillerson, iki ülke arasındaki yapılan anlaşma konusunda da düzenlenen basın toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı: “Amerika Birleşik Devletleri ve Katar birlikte finansmanın izini sürmek, işbirliği yapmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve bölgeyi güvenli tutmak için daha çok çaba gösterecek.”

ABD, krizin askeri ve terörle mücadele faaliyetlerini etkilemesinden ve Katar’a hava ve deniz bağlantılarını kullanma izni veren İran’ın ülke üzerindeki etkisinin artmasından da endişe ediyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, El Kaide, Müslüman Kardeşler, HAMAS gibi grupları desteklediği ve  

İran’la da yakın ilişkileri bulunduğu gerekçesiyle geçen ay Katar ile tüm ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ambargo uygulamaya başlamıştı.

23 Haziran’da ise dörtlü, Katar’a ambargonun kaldırılması için 13 maddelik talepler listesini sunmuştu. Talepler listesinde Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kapatılması da vardı. 


Katar: Daha fazla Türk askeri üsse ulaştı

Öte yandan Reuters ajansına göre, Katar Salı günü daha fazla Türk askerlerinin Katar’daki üsse ulaştığını duyurdu ancak sayı vermedi. Katar tezkeresi, Haziran ayında Türkiye Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. 


 HABER MERKEZİ
Katar ile ilişki Türkiye’nin ayağına dolandı 


Gazetemizin Kürtçe sayfa yazarı Salih Cuma Pir bu haftaki yazısını Katar kirizi ve Katar-Türkiye ilişkilerine ayırdı. Pir, Türkiye’nin Katar krizinde kendini kurtarmanın peşinde olduğunu vurguladı. 

Pir’in köşe yazısını özetleyerek veriyoruz: 

“Katar, uzlaşmadan çok diğer Arap ülkelerine teslim olacaktır. Katar’ın bunun dışında bir çıkışı yoktur. Arap ülkelerine karşı direnerek kendini kurtaramaz. Katar emiri bunu anladı. Türkiye’nin veya başka bir gücün kendisini kurtaramayacağını gördü. Zaten Türkiye de Katar’ın direnmeyeceğini görerek Katar’a uzlaşma teklifinde bulundu. Katar’ın giderek yelkenleri suya indirmesinde Türkiye’nin bu telkinlerinin de payı var. Türkiye’nin derdi Katar değildir; Türkiye kendini kurtarmaya çalışıyor. Türkiye, mevcut Katar yönetiminin büyük tavizler vererek de de olsa ayakta kalmasını önemli görüyor. Böylece eskisi kadar olmasa da Katar parasıyla ekonomik sıkıntılarını gidermeyi hesaplıyor. 


Türkiye’yi tercih ederse yıkılır

Tayyip Erdoğan, mevcut Katar rejimi düşerse tüm kirli ilişkilerinin açığa çıkmasından korkuyor. Bu nedenle Katar Emiri’nin ayakta kalacağı kadar taviz vermesini telkin ediyor. Tayyip Erdoğan ilk günlerdeki sert üslubunu bırakmış; Katar emirini ayakta bırakacak her tavizi vermeye teşvik etti. 

Katar, Türkiye ile kirli işbirliğini sürdürecek mi? Arap ülkelerini mi, yoksa Türkiye’yi mi tercih edecek? Aslında Katar’ın geleceğini bu tercih belirleyece. Katar, Türkiye ile ilişkilerini sürdürmeyi tercih ederse kendini kurtarması zor. Aslında şu anda Türkiye’nin konumu ve durumu, Katar’dan daha fazla zorluk içinde. Bu nedenle Katar’la Arapları belli düzeyde uzlaştırıp kendini kurtarmaya çalışıyor. Ancak Arap ülkeleri Türkiye’nin bu manevrasını görüyor. Tayyip Erdoğan’ın şu anki sıkışık durumdan kurtulursa yine kendilerine sorun olacağını düşünüyorlar. Bu nedenle Katar’ın Türkiye’yi kurtaracak hiçbir ilişkisini kabul etmeyecekler.” 


ABD ile anlaşma sorunu çözmeye yetmez

ABD’nin Katar ile Salı günü yaptığı anlaşmayı da anımsatan Pir ancak bütün bu girişimlerin Katar’ın Arap ülkeleriyle sorunları çözdüğü anlamına gelmediğini yazdı. 

Pir “Katar, ABD ile bir anlaşma içine girdi. Ancak bu anlaşma diğer Arap ülkeleriyle sorunları çözeceği anlamına gelmiyor. ABD ilişkisiyle, diğer Arap ülkelerini boşa çıkarması ve tutumlarından vazgeçirmesi mümkün değil. ABD Katar’la yaptığı anlaşma ile “eğer şu ana kadar izlediğin politikalardan vazgeçer, diğer Arap ülkelerinin siyasi olarak dediklerine uyarsan ayakta kalabilirsin” mesajı verdi. Katar da ABD ile yaptığı anlaşmayla “benim mevcut yönetimimi kabul ederseniz dediklerinize uymaya hazırım” yaklaşımı gösterdi. Şu anda mevcut Katar emirinin tek derdi, kendini iktidarda tutmaktır. Katar’da iktidarda kalmak her şeyden tatlıdır. Katar emiri de iktidarda kalmak için her tavizi verecek. Belki bu açık dillendirilmiyor, ama krizin doğası gereği Türkiye ile şimdiye kadar kurulan ilişkilerin bıraktırılması ve bırakılması da var.” 


Türk ekonomisinin çöküşü olur

Katar’ın Türkiye’den uzaklaşması ya da uzaklaştırılmasının Türkiye’yi ekonomik olarak çöküşe götüreceğini yazarımız şu şekilde değerlendirdi: “Türkiye Katar ilişkilerinin sonu demek, Türkiye ekonomisinin çökmesi demektir. Tayyip Erdoğan bu nedenle büyük bir panik içindedir. Katar ile ilişkisini belli düzeyde ayakta tutmak için çırpınıyor. Öyle ki, şimdiye kadar Türkiye’ye giren Katar sıcak parası eğer bundan sonra Türkiye’ye girmezse, hatta kaçarsa Türkiye ekonomisinin bir anda enkaz gibi çökmesi de gerçekleşebilir. Şimdi belli tedbirlerle çöküş engellenmeye çalışılsa da Katar’dan para muslukları kesilince Türkiye ekonomisi dımdızlak ortada kalabilir. “


 HABER MERKEZİ


733

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA