Amedli asker kışlada patlamış

Kula Jandarma Karakolu'nda zorunlu askerlik yaptırılan Amedli Nedim Abeş, elindeki MP5 piyade silahıyla 3 askeri öldürdü, 3’ünü yaraladı. Türk yetkililer, Abeş’in daha sonra intihar ettiğini ileri sürdü.

13 Temmuz 2017 Perşembe | Haber


Manisa’nın Kula İlçe Jandarma Komutanlığı'nda gece nöbeti sırasında koğuşa girerek diğer erleri tarayıp 3'ünün ölümüne, 3'ünün de yaralanmasına neden olduğu, ardından aynı silahla intihar ettiği ileri sürülen er Nedim Abeş'in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından memleketi Amed’e getirildi. Yeniköy Mezarlığı’na getirilen Abeş'in cenazesi, ailesi ve yakınları tarafından toprağa verildi. 

Cenaze töreni sırasında çok sayıda polis ve zırhlı araç mezarlıkta bekletilirken, Abeş'in cenazesi dini vecibelerin yerine getirilmesi sonrası defnedildi. Bu sırada yakınları Kürtçe ağıtlar yaktı. Defin sırasında basın mensupları mezarlığa yaklaştırılmadı. 

Amed merkeze bağlı Kumrucuk (Çermug) köyünden olan Abeş, Urfa Harran Üniversitesi'nden Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu ve 2 buçuk ay önce kısa dönem er olarak askere gitti. Aile içinde örnek davranışlarıyla övünülen Abeş'in, Manisa’da zehirlenen yüzlerce asker arasında yer aldığı ve 7 gün hastanede tedavi gördüğü öğrenildi. 

Askerlerin zehirlenme olayından sonra Abeş’in Kula İlçe Jandarma Komutanlığı’na gönderildiği belirtildi. 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ardındaki neden öğrenilemezken, Abeş’in cenazesini almak için Manisa’ya gitmeye hazırlanan aile, yetkililerin olumsuz yanıtı üzerine cenazeyi beklemeye koyuldu. Manisa'dan cenaze aracı ve polis eşliğinde getirilen cenaze aileye teslim edildi. 


Ailenin kuşkuları var

Lice Dercimt Yas Evi’nde taziyeleri kabul eden aile, olayla ilgili detay vermekten kaçınıyor. Konuşmak için henüz erken olduğunu belirten aile bireyleri, yaşananların şokunda olduklarını, Nedim'in nasıl böyle bir şey yaptığını akıllarının almadığını dile getiriyor. Olayın yaşandığı gün Abeş’in annesi ve kız kardeşiyle telefonda konuştuğu, ancak herhangi bir sorundan bahsetmediği öğrenildi. Aile yakınları, “Nedim kesinlikle cinnet geçirecek, birilerini sebepsiz öldürecek biri değildir. Öyle cinnet geçirdi deyip geçiştirmek de doğru değil. Biz buna aile olarak kesinlikle inanmıyoruz. Orada ne oldu bilmiyoruz. Ama muhakkak bir şey oldu ki bu sorun ortaya çıktı. Bu olayın sebepsiz olduğuna da asla inanmıyoruz” diye konuştu. 


Ne olmuştu

Ziraat Fakültesi mezunu kısa dönem jandarma er Abeş'in, gece 03.20 sıralarında elindeki MP5 makineli tabanca ile arkadaşlarına ateş ettiği ve ardından intihar ettiği ileri sürülmüştü. Açılan ateşte İzmir Konak nüfusuna kayıtlı Hüseyin Tolga Hepgül ve Bursa Orhangazi nüfusuna kayıtlı Mümin Pınardağ ile İzmir Bornova nüfusuna kayıtlı Orhan Sünnüoğlu ölmüş, 3 asker de yaralanmıştı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Abeş'in herhangi bir psikolojik rahatsızlığı bulunmadığı ve çevresiyle uyumlu bir kişi olduğu açıklanmıştı. 

Manisa Valisi Hakan Güvençer, olay yerinde yaptığı açıklamada, olayın kişisel nedenlerden kaynaklandığını; Amedli erin de intihar ettiğini ileri sürmüştü. 


 AMED


2346

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA