Özgürlük Nöbeti 238’inci haftasında

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebini dillendirmek için Fransa’nın Strasbourg kentindeki nöbet eylemi 238’inci haftasına girdi.

12 Ocak 2017 Perşembe | Haber

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebini dillendirmek için Fransa’nın Strasbourg kentindeki nöbet eylemi 238’inci haftasına girdi.

Strasbourg’da Avrupa Konseyi (AK) önünde devam eden Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni bu hafta Almanya’nın Giessen kentinden gelen yeni grup üyeleri teslim aldı.

Aralarında Siegen Halk Meclisi üyelerinin de olduğu grup, Ekrem Hezexi, Osman Rojava, Emin Resul ve Rojhat Zaxo adlı Kürdistanlılardan oluşuyor.

Giessen grubu adına yapılan açıklamada, 5’inci yılındaki Özgürlük Nöbeti’nin önemine dikkat çekildi. Öcalan’ın özgürlüğünün Kürt halkının özgürlüğüyle eşdeğer olduğuna vurgu yapan eylemciler, Öcalan’a, şehitlere ve özgürlük mücadelesine sahip çıkacaklarının altını çizdiler.

En uzun soluklu eylem

2017 yılında Öcalan’ın ve Kürt halkının özgürlüğünü umduklarını söyleyen eylemciler, Öcalan’ın fikirleri etrafında birleşen Kürtlerin tüm dünyada kendini ispatladığını dile getirdiler.

Kürt halkına çağrıda bulunan eylemciler, mücadelenin önemli bir süreçten geçtiği ve buna karşılık da Kürtlerin her alanda daha aktif bir biçimde mücadeleyi yükseltmeleri gerektiğini söylediler.

Öcalan’a Özgürlük Nöbeti, AK’nin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avrupa Parlamentosu (AP) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) gibi kurumların olduğu Robertsau semtinde düzenleniyor. Haftanın 7 günü aralıksız tutulan nöbet, Kürtlerin bir gün dahi ara vermeden sürdürdüğü en uzun soluklu eylem olma özelliğine sahip. 


 ANF / STRASBOURG


1911

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA