İşgalci, NATO silahlarıyla Efrîn’de sivil katlediyor

Muazzam bir direniş

Şantaja boyun eğmeyin

Arap Birliği’nden işgale tepki

Hamburg Parlamentosu'nda Efrîn için 68 imza

BM ve CDU: Askeri çek

Hukuki itirazlar yapıldı

Dünya

Efrîn’in dostlarından sessizliğe tepki

26.02.2018
Paris’te 26 kurumdan oluşan Efrîn Yalnız Değildir Kolektifi, Çağın Direnişi’ne destek vermek ve Türk devletinin işgal saldırısını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenledi. Milletvekili Patrick Le Hyaric, önümüzdeki günlerde Avrupa Parlamentosu’nda bir heyetin Efrîn’e gideceğini söyledi.

Heyva Sor, Efrîn için yardım kampanyası başlattı

26.02.2018
Kürt yardım kuruluşu Heyva Sor a Kurdistanê, işgal saldırıları altındaki Efrîn halkı ile dayanışma kampanyası başlattı. Heyva Sor a Kurdistanê’nin açıklamasında “Türk devleti ve emrindeki çeteler, hiçbir ahlak ve savaş hukuku kurallarını tanımadan Efrîn’de çocuk, yaşlı ve kadınların da bulunduğu sivilleri hedef alıp katlediyor.

BM Güvenlik Konseyi’nden 30 günlük ateşkes kararı

26.02.2018
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Cuma gününden bu yana yoğun olarak sürdürülen diplomasi trafiğinin ardından tüm Suriye’de 30 günlük ateşkesi öneren bir tasarıyı kabul etti.

Hukuki itirazlar yapıldı

24.02.2018
NRW Eyaleti'nde yasakçı zihniyetle Kürtlerin Efrîn'i işgal girişimine karşı protesto eylemlerin engellenmesine NAV-DEM hukuki itirazını yaptı. NAVDEM Eşbaşkanı Ayten Kaplan "Başvurularında sıkıntılar çıkarılsa da engelleyen bir durum yok. Efrîn işgaline karşı sessiz kalmamız, sokakları terk etmemiz beklenemez" dedi.

BM’ye açık çağrı: Kimyasal saldırıyı araştır

24.02.2018
Yardım ve insan hakları örgütü Medico International, kimyasal silah kullanımının uluslararası alanda savaş olduğunu belirterek, Türk devletinin Efrîn’de kimyasal silah kullanımına dair haberler üzerine BM’nin harekete geçmesini istedi.

Meydana gelen sivil ölümleri hukuksuz olabilir

24.02.2018
Merkezi ABD’nin New York kentinde bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), El Nusra, El Kaide ve DAİŞ ile işbirliği yapan Türk devletinin, Efrîn’de aralarında çocukların da bulunduğu sivilleri katlettiğini somut verilerle duyurdu ancak “Meydana gelen sivil ölümleri hukuksuz olabilir” ifadesiyle savaş suçunu hafifletti.

Bayern’den de Efrîn çağrısı

24.02.2018
Almanya’da Hessen, Aşağı Saksonya ve Hamburg eyaletlerinin ardından Bayern Parlamentosu da Federal Hükümet’in Efrîn’deki işgal saldırısını derhal bitirilmesi için harekete geçmesini istedi.

Almanya: Suriye’de tüm çatışmalar durdurulmalı

24.02.2018
Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, Efrîn dahil Suriye’deki tüm savaş alanlarındaki çatışmaların acilen durdurulması gerektiği vurgulandı.

Hollanda Ermeni Soykırımı’nı tanıdı

24.02.2018
Hollanda Parlamentosu, Ermeni Soykırımı’nı tanıdı. Hollanda Parlamentosu, 1915-17 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermeni toplumunu ortadan kaldırmaya dayalı planlı saldırıyı, soykırım olarak tanımlayan ve Hristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan önergeyi kabul etti.

Şantaja boyun eğmeyin

23.02.2018
Salih Muslim: Türkiye çok tehlikeli oynuyor. Bir Reqa’ları vardı, Fransa’ya, İngiltere’ye, Almanya’ya kadar uzandılar. Efrîn’de sadece Kürtleri bitirmek amacında değil. Gerçek amacı Kürtleri oradan sürmek, yok etmek ve orayı terörist yuvası haline getirmektir.