Kadınlar hakikati haykıracak

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt kadınları 4 Haziran’da 1’inci Fidan Doğan (Rojbin) Kadın Festivali’nde buluşacak. Birçok ulustan kadın sanatçının sahne alacağı dans, müzik, tiyatro gösterilerinin de yapılacağı festival Paris’te ilk kez gerçekleşiyor.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Kadın

SELMA AKKAYA/PARİS 


Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt kadınları 4 Haziran’da 1’inci Fidan Doğan (Rojbin) Kadın Festivali’nde buluşacak. Birçok ulustan kadın sanatçının sahne alacağı dans, müzik, tiyatro gösterilerinin de yapılacağı festival Paris’te ilk kez gerçekleşiyor. 

Paris, I. Fidan Doğan Kadın Festivali’ne hazırlanıyor. Uluslararası Kürt Kadın Hareketi temsilciliğinden Nursel Kılıç ile festivalin kapsamı ve hazırlıklarını konuştuk. Kürt kadınlarının Avrupa’nın değişik ülkelerinde yerel festivaller gerçekleştirildiğini hatırlatan Kılıç, “Londra ve İsveç’ten sonra Marsilya’da Arin Mirkan ve İsviçre’de Sakine Cansız festivalleri son üç yıldır düzenleniyor” dedi. 

Nursel Kılıç, Almanya’da ilki 2003 yılında yapılan Zîlan Festivali’nin Avrupa’nın farklı ülkelerinden Kürt kadınları ve dostlarını “şehitleri yaşatmak ve örgütlü mücadeleyi yüksekletmek” hedefiyle bir araya getirdiğini söyledi. 

Bu festivalde Kürt kadınlarının direniş ve mücadelesini kültür-sanat, resim sergileri ve ortak stratejileri geliştirmek için ise paneller etrafında buluştuğunu ifade eden Kılıç, kadın örgütlülüğü geliştikçe ve meclis oluşumları yoğunlaştıkça Kürt kadınları olarak kitlelere ulaşmak için yerel buluşmalar organize ettiklerini söyledi. 

Köprü rolü oynuyor 

Festivallerin özellikle şehitlere adanmasının direnişi simgeleyen kadın sembollerini yaşatmayı amaçladığının altını çizen Kılıç, “Festivallerin bir diğer yanının da yereldeki diğer kadınlarla, farklı kültür ve mücadele alanları ile ortaklaşmak için köprü rolünü oynadığını” ifade etti. 

Kılıç, festivale Paris’te PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, gençlik hareketinden Leyla Şaylemez ile birlikte katledilen KNK temsilcisi Fidan Doğan’ın isminin verilmesine ilişkin ise şunları söyledi: “Bu festival katliamdan 4 yıl sonra gerçekleşiyor. Katliamdan sonra her yıl merkezi etkinlikler ve eylemler düzenlendi. Yine kadın öncülüğünde bir adalet ve hakikat arayışı sürüyor. Birçok konferans, panel ve buluşma bu amaçla gerçekleştirildi. Fidan Doğan Kadın Festivali’nin gerçekleştirilmesi bu mücadelenin ve evrensel kadın mücadelesinin bir parçası. Rojbin yoldaşımız, sayısız etkinliğe ve çalışmaya bu uğurda imza atmış özgürlükçü, öncü bir kadın devrimciydi.”

Hakikat arayışı için fırsat

“Paris Katliamı’yla ilgili kapatılan dava dosyası yeniden açıldı ve soruşturma başlatıldı. Dosyanın yeniden açılması elbette Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in aileleri başta olmak üzere, Kürt kadınları, Kürt halkı ve dostları için önemlidir” diyen Kılıç şöyle devam etti: “Kuşkusuz ki bu katliam salt bir kişinin mahkumiyeti ile ifade edilemeyeceği gibi dosyada bulunan bulgular perde arkası güçlerin ve esas faillerin hala açıklanmadığını gösteriyor. Bu nedenle yeni bir prosedürün oluşturulması, adalet ve hakikat arayışımız için bir fırsat olabilir.”

Rojbin için buluştular 

1. Rojbin Festivali, Zin Kadın Dernekleri ve kuzey Fransa Kadın Meclisleri öncülüğünde organize ediliyor. Femmes Solidaires, Dünya Kadın Yürüyüşü, Kobanê Kadınlarıyla Dayanışma Kolektifi ve Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği de destekleyenler arasında. Festivale ev sahipliği yapacak şahsiyetler arasında 94 bölgesi senatörü Laurence Cohen, Paris Büyükşehir Belediyesi Başkan yardımcısı Hélène Bidard, 94 Departmand Başkanı Nathalie Diner ve Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan bulunuyor.

Kılıç, “Rojbin, Fransa’da yaşadığı süreçte, Paris’te birçok kadın hareketi tarafından tanınan bir kadın mücadelecisiydi. Bu nedenle bir yanıyla siyasi ancak bir yanıyla da bağlılık ve sahiplenmeyi içermektedir” dedi. 

Festivalin programı

Direniş içerikli politik mesajların da verileceği festival farklı ülkelerden kadınları da bir araya getirecek. “Festival programında Cezayirli kadın sesler, Tamil kadın dans grubu, Kürt kadın sanatçılar, teatral gösteriler, fotoğraf sergisi gibi birçok sanatsal-kültürel etkinlikle kadının rengi festivalde yansıtılacak” diyen Kılıç şu çağrıda bulundu: “Kürt kadınları Fransa’da birlikte yaşadıkları diğer halklardan kadınlarla birlikte  festival alanında bir araya gelecek. Bu anlamda Fransa’da yaşayan tüm kadınları festivalde buluşmaya çağırıyoruz.”


985

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA