8. Engin Sincer Festivali yapıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te 8’inci Engin Sincer Kültür ve Spor Festivali gerçekleştirildi. Futbol, voleybol, satranç final maçlarının yapıldığı alanda, birinciler ödülleriyle buluştu.

15 Mayıs 2017 Pazartesi | Toplum-Yaşam

SELMA AKKAYA / PARİS 


Fransa’nın başkenti Paris’te 8’inci Engin Sincer Kültür ve Spor Festivali gerçekleştirildi. Futbol, voleybol, satranç final maçlarının yapıldığı alanda, birinciler ödülleriyle buluştu.

Fransa çapında Kürt gençlerinin yerellerde futbol oynayan takımlarının gerçekleştirdiği maçların ardından Marseille, Rennes, Strasbourg ve Paris’ten takımlar son karşılaşmalarını festivalden önceki gün gerçekleştirerek, son maçı festival gününe bıraktı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Engin Sincer Kültür ve Spor Festivali Cumartesi günü Sarcelles’te futbol turnuvasının son maçıyla başladı. Şehit Welatspor tüm maçların ardından bu yılın birinci takımı olurken, voleybol dalında Ciwanên Jinên Azad takımı birinciliği aldı. 

‘Özgürlüğün teminatı’

Futbol karşılaşması ardından festival şenliği saygı duruşuyla başladı. Ardından birinci olan takımlara ödülleri verildi. Gençlerin coşkulu tezahüratları eşliğinde dağıtılan ödüllerden sonra Sararoj kadın müzik grubu sahnede yerini aldı. 

Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Divan Kurulu Üyesi Murat Ceylan, festivale katılarak gençlere seslendi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki esaret koşullarına dikkat çeken Ceylan, Kürt gençlerinin Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün teminatı olduğunun altını çizdi. Kürt gençlerinin halkına yapılan baskı, zulüm ve inkar karşısında kendi kültürüne ve değerlerine her zamankinden daha güçlü sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Ceylan, son siyasal gelişmeleri değerlendirdi. 

Murat Ceylan’dan sonra sahneye Çetin Oraner ve Serhado çıktı. Ile De France bölgesinde bulunan Govend Meclisi’nden Kürt halk oyunları ekiplerinin gerçekleştirdiği gösteri büyük ilgi toplarken, alanda Kürt Kadın Hareketi, Mir Müzik, Mezopotamya Yayınları stant açıldı. Festival akşam saatlerinde son buldu.


805

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA