'Sembollerimiz dünyanın onurudur'

AKP’li bakanlar adeta vebalıymış gibi Avrupa kapılarından içeri alınmazken, Kürtler Frankfurt’ta 50 bin kişilik görkemli Newroz’a imza attı. PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Almanya’nın PYD, YPG ve YPJ’nin bayraklarının yasaklanmasını "Sembollerimiz dünyanın onurudur. Onları değil DAİŞ sembolü haline gelen Türk bayrağını yasakla" mesajı verdi.

20 Mart 2017 Pazartesi | Haber

AKP'nin bakanları miting düzenlemek için geldikleri Avrupa'nın farklı ülkelerinden kovulurken, Almanya'nın Frankfurt kentinde bir araya gelen 50 bin Kürt ve Kürt dostu görkemli bir Newroz'a imza attı. 

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim Almanya'nın PYD, YPG ve YPJ'nin sembollerinin yasaklanmasını eleştirerek "Sembollerimiz ve bayraklarımız dünyanın onurudur. Yasaklanmasını kınıyoruz. Sadece Kürtler değil bütün insanlık için savaşıyoruz. Bizim değil, DAİŞ'e destek veren Türk devletinin bayrağını yasaklayın" dedi. 

Newroz kutlaması, aynı zamanda tek adam diktatörlüğüne karşı  çok güçlü bir 'Hayır' kampanyasına dönüştü. Eylemciler, 16 Nisan referandumunda Avrupa'dan AKP ve Erdoğan'a güçlü bir şekilde 'Hayır' diyeceklerinin de mesajını verdi. Kürt kadınlarının 'Diktatörlüğe Hayır' dövizlerine Alman basını yoğun ilgi gösterdi.  

Eylem sembollerle rengarenk

'Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü' şiarıyla 50 bin Kürdistanlı ve Kürt dostu, Cumartesi günü Frankfurt'ta bir araya geldi. Alter Oper ve Bockenheimer'da eylemciler iki kol halinde Europa Allee'de buluştu. Yürüyüş kolları ve Newroz alanında Öcalan'ın posterleri ve Kürt Özgürlük Mücadelesi'ne ait çok sayıda sembolün olması dikkat çekti. Son zamanda Alman hükümeti tarafından yasaklanan YPG, YPJ, PKK ve Öcalan'ın posterleri başta olmak üzere yasaklanan bayrak ve flamaların taşınmaması yönünde polis tarafından anonslar yapıldıkça, Kürdistanlılar bayrak ve flamalarını daha fazla salladı. Polis, organizatörlere yönelik dava açacağını duyurdu.

Europa Allee'deki kutlama bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. TEV-ÇAND Çocuk Korosu, Ey Raqip marşını okudu. Rengarenk ulusal kıyafetler içerisinde sahneye çıkan 70'i aşkın çocuğunun okuduğu Kürtçe ezgiler büyük beğeni topladı.

Daha sonra Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAVDEM) Eşbaşkanları Bahattin Doğan, Fatoş Göksungur ve NAVDEM yöneticilerinden Yavuz Fersoğlu Kürtçe, Almanca ve Türkçe alanda bulunanları selamladı. 

NAVDEM adına 3 dilde yapılan açıklamada, AKP ve MHP'nin Kürdistan ve Türkiye'de halklara yönelik büyük bir terör saldırısında olduğu, KDP'nin ise Şengal'e yönelik saldırısıyla Kürt halkına karşı ihanet içinde olduğu belirtildi. 

NAVDEM, Almanya Federal Hükümeti'ne "Kürt'e yönelik baskılardan vazgeç" mesajı verdi. Açıklamada, "Alman devletinin, faşist AKP'nin Kürtler üzerindeki katliamcı, soykırımcı politikalarına destek veren ve Kürtlerin bütün simgelerine yasak getiren kararını  kınıyoruz, meşru saymıyoruz. Ayrıca herkesi Türkiye'de yapılacak referandumda oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu referanduma herkes sandığa giderek 'Hayır', 'Na', 'Nein' demelidir" ifadeleri kullanıldı.

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim de Kürtler var oldukça Newroz'un olacağını belirterek Almanya'nın PYD, YPG, YPJ ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi'ne ait bayrak, flama ve posterlere getirdiği yasağı kınadı. 

Muslim "Kürt'ün dostu sadece dağlar değildir. Dünyadaki tüm barışseverler bizim dostumuz. Alman devletinin yasakladığı bizim bayraklarımız ve sembollerimiz olmamalı, Türkiye bayrakları ve terörizm bayrakları olmalı. Almanya dostunu düşmanını iyi tanımalı. Sembollerimiz ve bayraklarımız dünyanın onurudur. Yasaklanmasını kınıyoruz. Sadece Kürtler değil bütün insanlık için savaşıyoruz. Bizim değil, DAİŞ'e destek veren Türk devletinin bayrağını yasaklayın" dedi. 

Kürt dostlarından Almanya’ya eleştiri

Hessen Eyaleti Sol Parti Franksiyonu Başkanı Janine Wiessler Almanya’nın Kürtlerin bayrak, flamaları ile Öcalan’ın posterlerine getirdiği yasağı eleştirdi. Wiessler şu ifadeleri kullandı: "Bu yasağı kabul etmediğinizi bugün burada taşıdığınız bayrak ve flamalarla gösteriyorsunuz. Bu yanlış karar hemen düzeltilmeli. AKP hükümetinin bu baskıcı ve insanlık dışı politikasına karşı Merkel Hükümeti ne kadar sessiz kalacak? Bu Almanya için bir ayıp değil mi? Son olarak Demokrasinin gelmesi için diktatörlüğe Hayır diyorum."

Hessen Eyaleti İG Metal Sendikası Başkanı Michael Erhard da Almanya’nın Kürtleri kriminalize eden politikasını kınadı. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına okunan mesajda da 

"Newroz meşalesi, bugün AKP ve DAİŞ'e karşı her tarafta devam ediyor. Bunun öncüsü Kürt kadınıdır" denildi. 

16 Nisan’da AKP sandığa gömülecek

Newroz kutlamasının konukları arasında bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Kamuran Yüksek de AKP yönetimindeki Türk devletinin saldırıları altında büyük bir demokrasi mücadelesini verdiklerini belirtti.

Yüksek devamla şunları söyledi: "Faşizm 16 Nisan'da sandığa gömülecek. Başta halkımız olmak üzere Türkiye halkları Erdoğan'ın kurmak istediği tek adamlık sistemine 'Hayır' diyor. Şu anda 'Hayır' oyları 'Evet' oylarının çok çok üzerindedir. 

Bundan dolayı Erdoğan, Türkiye'de ve Avrupa'da kriz ve kaos çıkarmaya çalışıyor."

KNK Adına Eşbaşkan Rebwar Reşit de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mücadelesiyle kendini dört parça Kürdistan’da kabul ettirdiğini belirtti. Rebwar, KNK’nin Kürt örgütlerinin sorunlarını dialog içinde çözmesinden yana olduğunu dile getirdi. 

Avrupa kurulan Politik Tutsaklar ve Dayanışmacılar Platformu ve Tevgera Ciwanên de mesajında Newroz’u kutladı. 

Etkinliğin kültür programında ise Mehmet Akbaş, Tahdin Xıdır, Akuistika Orient Balkan Band ve Celoviz grubu, TEV-ÇAND Grubu, Ozan Cewat Mervani, Ozan Rojan ve Ozan Zeyno, Nuarin, Koma Kurdneva sahne aldı. 


CDU'dan Newroz mesajı 

Almanya Federal Hükümeti'nde koalisyon ortağı CDU, yayınladığı Newroz mesajında Kürtlerin mücadelesini takdirle izlediklerini belirtti. CDU Federal Başkanvekili Julia Kloeckner görüntülü Newroz mesajında Almanya'da 1 milyonu aşkın Kürt'ün yaşadığını hatırlattı. Kloeckner, Türkiye'de Newroz'un kısa süre öncesine kadar yasak olduğunu söyledi ve ekledi: "Kürtlerin bayramlarını kutlayabilmeleri biz Almanya'daki politikacılar için önemli bir işarettir. Burada özgür ve açık bir ülkedeyiz. Özgürlük, bir başkasının kendisi için önemli olanı yapabilmesidir."

Kürtlerin "Aşırı dincilere karşı mücadelesine" atıfta bulunan Julia, "Sizleri takdirle izliyoruz" diye belirtti.

Kürtlerin demokrasi mücadelesini bildiğini söyleyen Julia, Kürt halkının Newroz Bayramı'nı coşkulu bir şekilde kutlamasını istediğini sözlerine ekledi.

Erdoğan çıldırdı

Frankfurt kentinde organizatörlerin 50 bin, polis kaynaklarının ise 30- 35 bin kişinin katıldığını belirttiği görkemli Newroz kutlaması AKP ve Erdoğan'ı adeta çileden çıkardı. 

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’e verdiği demeçte Alman Büyükelçi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını ve 'çok sert şekilde uyarıldığını' söyledi.  

Newroz kutlamasını bahane eden Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan da Almanya ve Hollanda’ya yönelik 'Nazi' suçlamasına dün de devam etti. 

Erdoğan şunları söyledi: "Avrupa'ya giden bakanlarımız konuşturulmuyor ama PKK'ya miting için izin veriliyor. Batı Türkçe manşetlerle 'Hayır' kampanyalarına destek veriyor. En büyük salonlarını onlara kiralıyorlar. Utanmasalar, yeniden gaz odalarını, toplama kamplarını gündeme getirecekler ama şimdilik ona cesaret edemiyorlar. Biz Srebrenitsa'yı unutabilir miyiz? Srebrenitsa'da 834 bin Boşnak’ı katledenleri, şehit edenleri unutabilir miyiz? İşte bu zihniyet, bu Hollanda zihniyeti budur. Daha bunun başka gerisi de var. O yüzden faşist deyince rahatsız oluyorlar, bu Nazi anlayışı deyince rahatsız oluyorlar. Ve hemen Avrupa'da ortakları onlara sahip çıkıyor. Başta Merkel. O da ona sahip çıkıyor. Sen de şu anda Nazi uygulamasını yapıyorsun. Kime? Almanya'daki benim Türk kardeşlerime veya oraya giden bakan kardeşlerime, milletvekili kardeşlerime."


Foto: M.ZAHİT EKİNCİ


Foto: M.ZAHİT EKİNCİ

Foto:ERKAN GÜLBAHÇE


Foto:ERKAN GÜLBAHÇE


Foto:ERKAN GÜLBAHÇE


Foto:Ramazan Marangoz


 M.ZAHİT EKİNCİ/ERKAN GÜLBAHÇE/ HÜSEYİN HAZAR-FRANKFURT1653

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA