Mardin şehitleri açıklandı

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, Nusaybin köylerindeki kuşatma sırasında yapılan operasyonda Mardin Eyalet Komutanları Salih Kaplan ve Hacire Talhan’ın da şehit düştüğünü açıkladı.

20 Mart 2017 Pazartesi | Haber

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, Nusaybin köylerindeki kuşatma sırasında yapılan operasyonda Mardin Eyalet Komutanları Salih Kaplan ve Hacire Talhan’ın da şehit düştüğünü açıkladı.

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, 2016-2017 mücadele sürecine en güçlü katılım sağlayan alanlarıdan birinin de Soro Amed komutasındaki Mardin Eyaleti olduğu; Türk ordusunun yaşadığı ağır yenilgiyi kapsamlı operasyonlar yaparak aşmaya çalıştığı hatırlatıldı. “11 Şubat günü başlayıp 20 günü aşkın devam eden Xerabê Bava ve Taletê köyleri başta olmak üzere geniş bir alanda gerçekleştirilen operasyonda komutanımız Soro Amed arkadaşımız ile bir grup arkadaşımızı şehit verdik” denilen açıklamada, Soro Amed şöyle anlatıldı:

Ter döken yiğit öncü

“Soro Amed arkadaş, gerilla saflarında kaldığı süre boyunca emeği, yaratıcılığı, öncülüğü ve cesaretiyle direniş tarihimizde iz bırakan bir arkadaşımız olmuştur. Komutasındaki savaşçıların güven kaynağı, cesaret kaynağı olmasıyla birlikte yapılacak her eylemin planlamasından sonuçlanmasına kadar her evresinde ter döken yiğit bir öncü olmuştur.

Devrim kavgasını taşıdığı her alanda devrimin keskin iradesini, sonsuz inancını, net örgütsel tavrını da taşıyarak sınırsız bir fedakarlığın, hesapsız bir katılımın ve cesaretin temsili olmayı başarmış bir arkadaşımız oldu. Soro Amed arkadaş, doğru karar ve çözüm gücü olmak kadar, güçlü uygulama yeteneğini de kendinde buluşturan bir komuta duruşunu temsil etmiştir. Tüm bu özelliklerini buluşturduğu fedai militan kişiliği ile Medya Savunma Alanları kadar Amed Eyaleti’nde ve en son eyalet komutanı olarak sorumluluk aldığı Mardin Eyaleti’nde devrimci mücadeleye öncülük ederek düşmanın korkulu rüyası haline gelmeyi başarmıştır. Soro Amed arkadaş, devrime olan inancını her zaman düşmana olan öfkesi ile pratikleştiren bir komutanımız olmuştur.” 

Olmaz denileni başarmak

Komutanlık açıklamasında Komutan Zinarin içi ise şunlar ifade edildi: “Zınarin arkadaş, Nusaybin’in yurtsever ve direnişçi geleneğinden beslenerek büyümüş ve serhıldanların etkisiyle yönünü özgürlük dağlarına çevirmiş yiğit bir Kürt kadını olarak mücadele saflarında çok değerli emekleri olmuş bir arkadaşımızdı. Zınarin arkadaş, en fazla fedakârlık isteyen yerlerde kalmış ve hep yeniden başlamanın heyecanıyla çalışmaları üslenmiştir. Mücadelenin pek çok zorlu dönemlerinde, kendisinden beklenen heyecan ve coşku ile gözü pek bir şekilde çalışmalara katılmıştır.

Olmaz denileni yapmak ve başarmak onun en belirgin yanı olmuş, kimseden beklemeden kendi öz gücüne ve deneyimlerine dayanarak her işin üstesinden gelebilmiştir. Düşman karşısında korkusuz olan Zınarin arkadaş, düşmanın yurtsever Kürdistan halkına yaptığı zulüm ve işkenceleri hiçbir zaman unutmamış, bu öfke ve kinle düşmanın üzerine yürümüştür. Önder Apo’nun geliştirdiği kadın kurtuluş ideolojisiyle kadın özgürlük mücadelesinin başarıya ulaşacağını görmüş ve bu inancın yarattığı moralle özgürlük çalışmalarına üstün bir performans ile katılım sağlamıştır.

Özgür Önderlik ve Özerk Kürdistan hamlesine büyük bir iddia ve coşkuyla katılmış, her gününü büyük bir istekle dolu dolu geçirmiş, Mardin Eyalet Yürütmesi olarak savaşa öncülük etmiş, Mardin Eyaleti’nin düşmanı felç eden bir savaş düzeyi açığa çıkarmasında aktif rol oynayan bir yoldaşımız olmuştur.

Zınarin arkadaş özelde özerklik ve özyönetim direnişlerinde adeta nefes almaya bile vakit ayırmaksızın canla başla savaşmış, kendisiyle beraber yoldaşlarını da savaştırmıştır. Çevresine güven, aynı zamanda taktikte zenginlik ve başarı sağlamış bir komutan olmuştur. Bizzat koordine ettiği özgün eylemlerle kararlı Kürdistan kadın gerillalarının sembolü olmuştur.

Operasyonlarda teknik kullanmaktan başka çaresi kalmayan katliamcı faşistlerle son mermisine kadar savaşmış olan Zınarin arkadaş, kanının son damlasına kadar direnerek, Kürdistan özgürlük değerlerinin yeniden dirilişini başarmış ve bu yolda ölümsüz olmayı başarmıştır.”

Komutanlık açıklaması “Soro ve Zınarin arkadaşlarımızın şahsında şehit düşen yoldaşlarımızı anarken, tüm şehitlerimizin hayali olan Özgür Önderlikle birlikte özgür Kürdistan’da halkımızla buluşma sözümüzü yineliyor ve kanlarının yerde kalmayacağını belirterek tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz” diye son buldu.  


 ANF/BEHDİNAN


2101

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA