Kuzey Suriye Federasyonu’nu tanıyın

Moskova’da düzenlenen Kürt Konferansı’nın sonuç bildirgesinde Rusya başta olmak üzere uluslarası güçlere Kuzey Suriye Federasyonu’nun statüsünün tanınması ve Türk devletinin saldırılarının engellenmesi çağrısı yapıldı.

17 Şubat 2017 Cuma | Dünya

Moskova’da düzenlenen Kürt Konferansı’nın sonuç bildirgesinde Rusya başta olmak üzere uluslarası güçlere Kuzey Suriye Federasyonu’nun statüsünün tanınması ve Türk devletinin saldırılarının engellenmesi çağrısı yapıldı. 

Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan Kürt Konferansı’nın sonuç bildirisi dün açıklandı. Bildirgede dört parçadaki Kürt örgütlerine "ulusal birliğinizi oluşturun" çağrısı yapıldı.

Ulusal kongre çalışmaları hızlanmalı 

Bildirgede konferans bileşenlerinin tespitlerine de yer verildi. İşte bu tespitler:

1) Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’daki kriz sona ermez. 

2) Ortadoğu toplumunun gerçeğine uygun çözüm önerileri ve projelerinin desteklenmesi gerekir.

3) Kürtler ulusal kongre çalışmalarını hızlandırmalı, zaman kaybetmeden ortaya çıkan tarihi fırsatı değerlendirmeli.

4) İçinden geçilen kriz döneminde Kürt örgütlülüğünün ve silahlı güçlerin güçlenmesi beraberinde yeni ortak ve destekçileri getirecektir. 

5) Kürtlerin statü sahibi olmasını istemeyen güçlerin Kürtler arası barışı bozma çabaları boşa çıkarılmalı ve bunun için aktif çalışma yürütülmeli.

6) Rusya ve diğer güçlerin Kürtlere yaklaşımı onların güçlenmesi ve örgütlülüklerinin sağlamlaştırılmasına bağlıdır.

7) Bütün Kürtler Kürtler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesini uluslararası alana taşımalı.

Kürtler statü istiyor

Kürt Konferansı’ndan çıkan kararlar da bildirgede sıralandı. 

1) Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan İmralı Cezaevi’nden kurtarılmalı. Bunun için Rusya ve diğer güçlere uluslarası güçlere çağrı yapılmalı.

2) Kuzey Suriye Federasyonu’nun statüsünün kabul edilmesi, bu statünün yasal garanti altına alınması istendi.

3) AKP hükümetinin Kürt halkına karşı Kuzey, Güney ve Rojava’daki saldırıları ile parlamenterler ile barış isteyenlerin tutuklanmasının engellemesi talep edildi.

4) Konferans bileşenleri Rusya Federasyonu’na Türkiye üzerinde ki etkisini kullanarak AKP hükümetinin içine girdiği felaketten vazgeçirmesi için çaba sarf etmesi çağrısını yapar. 

5) Rusya’ya çağrı yapılarak Kuzey Suriye Federasyonu’nun tanınması için uluslararası ilişkilerini devreye sokması karar altına alındı.

6) Rusya uluslarası etkinliğini Ortadoğu’daki krizin köklü ve adil bir çözüm bulunması için kullanması çağrısı yapılması karar altına alındı. 

7) Kürt ulusal kongresinin düzenlenmesi ve beraberinde Kürtlerin ortak bir temsilcilik ortaya çıkarır, bu temsilcilik de uluslararası ilişkiler de Kürdistan’ın çıkarlarını koruyabilir ve her türlü sorumluluğu bu temsilcilik yüklenebilir.

8) Güney Kürdistan ve Rojava’da kabul edilen yasalara tüm tarafların uymalı. Çalışmaları durdurulan resmi kuruluşların ise halk zarar görmeden tekrar aktifleştirilmesi sağlanmalı.

9) Bütün Kürt parti ve kuruşlar, Kürdistan’ın dört parçasındaki halkın çıkarlarını her şeyin üstünde tutmalı. 

Öcalan ve tutsaklar bırakılmalı

Katılımcıların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınadığına dikkat çekilen bildirgede Öcalan ve diğer tutsaklar serbest bırakılmadan Türkiye’de çözümün mümkün olmayacağı vurgulandı. 

İstikrar çözümden geçiyor

Bildirgede ayrıca Ortadoğu’daki krizde Türk devletinin rolü büyük olduğuna dikkat çekildi. Bildirgede, "Türkiye’de Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’ya da istikrar gelmeyecek" denildi. 

Konferans 15 Şubat’ta yapılmıştı

Kürt Halk Abdullah Öcalan’a yönelik uluslarası komplonun 18. yıldönümü olan 15 Şubat’ta Moskova’da düzenlenen konferansı Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ve Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisinin ortak düzenledimişti. 6. Kürt Ulusal Konferansı’na Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilleri Osman Baydemir ve Dilek Öcalan, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Enwer Muslim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) milletvekilleri, PJAK temsilcileri ile Rusya’dan siyasetçiler, akademisyenler ve düşünce kuruluşlarının temsilcileri katılmıştı. Konferansta özellikle Suriye’deki krize çözüm arayışları ve Türkiye’nin Kürtlere yönelik saldırıları ile ulusal birlik tartışmaları gündeme gelmişti.


 MOSKOVA


1033

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA