İlk kalaşnikofun HİKAYESİ

Kürtlerin Muhammed Alisi

Dersim’in ilk APOCULARI

Öcalan’ın Kürdistan seferi

Sağlıkta fabrika rejimi

860 bin insan evsiz

Dizi

860 bin insan evsiz

11.12.2017
Almanya’da, kalacak evi olmayanların sayısının son üç yılda yüzde 150 oranında artarak, 1 milyona yaklaştı. En az 52 bin kişi sokakta yaşıyor.

Sağlıkta fabrika rejimi

09.12.2017
Şehir hastaneleri projesi sıradan bir proje değil! Vatandaşa daha iyi sağlık hizmet üretmek amaçlı bir yatırım da değil. Artık hastaneler birer fabrikaya dönüşüyor. Şehir hastaneleri ile birlikte daha da devasalaşacak. Daha fazla sağlık hizmeti değil, daha fazla sömürü…

Kürtlerin Muhammed Alisi

08.12.2017
Almanya’da kemer kazandığım maçlarımdan biri benim için çok özeldir. Çünkü o maçıma Sakine abla (Cansız) gelmişti. Katledilmeden üç ay önceydi. Çok heyecanlandım ama maçı kazandım. Maç bittikten sonra kulis odasına geldi. Sarıldı, beni tebrik etti. Elinde sarı, kırmızı ve yeşil reklerden oluşan çiçek demetini bana verdi.

İlk kalaşnikofun HİKAYESİ

07.12.2017
Silah arıyoruz, bulamıyoruz. Qamişlo’da halen sağdır, Yusufe Gulo vardı, duydukki onda bir kalaşnikof var. ‘Devrim için götürüyoruz, savaşacağız’ dedik. Castro’nun yaptığı gibi ‘Yusuf bizde sana bir kağıt veririz. Devrim olduktan sonra ya kalaşnikofunu ya da bedelini sana veririz’ dedik. Güldü velhasıl aldık. O silah Rojava’dan bize devrim için verilen ilk silahtır.

Öcalan’ın Kürdistan seferi

06.12.2017
Nisan ayında başlayan ‘Kürdistan Seferi’nin ilk durağı Serhat illeri olmuş, ilk toplantılar Kars ve Ağrı’da yapılmıştı. Ardından Bingöl, Karakoçan, Dersim, Elazığ, Amed, Urfa ve son olarak Antep toplantıları gerçekleştirilmişti. Sefer hedefine ulaşmıştı. Bu, deyim yerindeyse bir ideolojik fetih eylemiydi.

Dersim’in ilk APOCULARI

05.12.2017
Kürdistan’da sistemli bir çalışmaya yönelmemiz 1975 yılı sonunda başlamıştı. Ancak Dersim’de ilk katılımlar 1973 yılı sonunda gerçekleşmişti. Kürdistan’a dönüş kararını aldığımızda, Dersim’de bir gruplaşmamız zaten vardı.

ÖCALAN’ın intikamı

04.12.2017
Sıradan bir işe girişmiyor, yok oluş sürecine alınmış bir halkın tarihin karanlıklarında yitip gitmesine müdahale ediyorduk. Bu son derece onurlu ve tarihsel bir görevdi, sorumluluğu ağırdı.

Bingöl’de ÖCALAN’la İLK BULUŞMA

02.12.2017
Başkan’ın Ağrı’dan başlayıp Ankara’da bitirdiği toplantılar zinciri vardı. Bingöl’de de toplantı yapılmıştı. O toplantıya ben de katılmıştım. Bir komün evimiz vardı. Odası büyük olduğu için Saray ismini vermiştik. Orada yapıldı toplantı. Kürdistan tarihi konusu işlendi. Başkanı ilk olarak orada gördüm.

EFSANE GERİLLALAR

01.12.2017
Efsanelerin yarattığı gelenekler vardır bu topraklarda. Efsaneler tanrısaldır, yaratanı insandır. Agit, Nuda, Erdal, Bedran, Reşit, Adil, Azime ve Zelal gibi…Çağımız zamansız gidenleri onlar…

Halk ordusunun temeli burada atıldı

30.11.2017
Mahsum Korkmaz Akademisi 3. Kongre kararı temelinde ilk kez Lübnan’da kuruldu. Akademinin duvarı üzerinde büyük harflerle şöyle yazılmıştı; ‘’Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu’nun temeli burada atıldı…’’ Aslında bu çarpıcı cümle her şeyi ifade ediyor.