Soykırım sonrası: Annem Kürtçe konuşuyordu ben Türkçe... - 2. Bölüm

38 içimde bir çıban başıdır - 1. Bölüm

‘Hayatımda ilk kez Kürt görüyorum!’ - 3. Bölüm

Reqa’da terlikle savaşılır

Zap’ta hüsrana uğradılar

Tütün endüstrisinin kirli savaşı

Dizi

Zap’ta hüsrana uğradılar

28.07.2017
Gerilla telsizleri; Türk ordusunun havadan ve karadan Güney Kürdistan’a geçmeye çalıştığını, birçok alanda gerillanın Türk operasyon gücüne eylem düzenlediğini anons ediyordu.

‘Hayatımda ilk kez Kürt görüyorum!’ - 3. Bölüm

27.07.2017
Bir plak vardı. Birisinin gramofonu varsa, kordum o plağı çalardım. Zaralı Hasan. Lo, lo, lo, lo... Çok uzun bir hava, güzel söylüyordu. Bir gün dernekte de açtım. Geldiler, dediler, ‘Bu nedir, biz anlamıyoruz.’ Dedim, ‘Kürtçe’dir.’ ‘Kapat’ dediler, ‘kapatmam’ dedim. Bana dediler ki, ‘Sen Kürt propagandası yapıyorsun.’ Beni ihraç ettiler. TKP’lilerdi.

Soykırım sonrası: Annem Kürtçe konuşuyordu ben Türkçe... - 2. Bölüm

26.07.2017
Köye gittim. Kendime elbise aldım. Mavi renk. Annemin yanına gittim. Annem beni gördü, saçını yoluyor, bağırıyor, bağırıyor, bağırıyor, bağırıyor, bağırıyor. Baksana, diyor, senin sakalın da çıkmış, diyor bana. Benim annem. Kaç sene aradan geçti ondan sonra. Biraz zor. 13 yaşında gittim, genç delikanlı, bıyığı yeni yeni terlemiş, ondan sonra gittim annemi gördüm. Bu sefer annem Kürtçe konuşuyor, ben Türkçe konuşuyorum.

38 içimde bir çıban başıdır - 1. Bölüm

25.07.2017
Annem dedi ki, "Oğlum, gel buraya, yanıma gel." Ben dedim ki, “Anne orada tamatik var, bana kurşun değer, ben burada duracağım.” Annem uzandı yere, beni bacağımdan yakaladı, çekti, kendi kucağına aldı, beni bırakmadı bir daha. Beni bırakmadı. Dedi, "Gel, gel oğlum, gel ki kemiklerimiz birbirine karışsın." "Kaçma" dedi.

Reqa’da terlikle savaşılır

24.07.2017
İlk Reqa’ya geldiğimde, ‘bu insanlar nasıl terlikle savaşabiliyorlar’ diye çok garipsemiştim. Ama şimdi anlıyorum, Reqa’da terlikle savaşılır. Reqalı Muhammed, terliğinin bağcığı koptuğu için üç hafta boyunca çıplak ayakla savaşmış…

Tütün endüstrisinin kirli savaşı

22.07.2017
Gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı azalırken sigara tekelleri gözünü Afrikalı çocuklara dikti. 77 milyon sigara içicisinin olduğu kıtada bu sayının 2030’da yüzde 40 üzerine çıkması bekleniyor. Bu oran ise dünya genelindeki en büyük artış.

Zeynep’in Dersim’e yolculuğu

21.07.2017
VANK’taki Hıristiyan ve Alevileri toplarlar, kilisenin önünde fotoğrafını çekerler, sonra hepsini öldürürler. Geriye dokuz-on kişi sağ kalır. Devlet bunları önce Elazığ’a, sonra trene bindirerek sürgüne gönderir.

Kürtler birlik olursa kazanır

20.07.2017
Artık klasik, geleneksel yapılaşmalarda birlik aranmamalı, döneme, zamana, yeni sosyolojik şekillenmeye uygun birlik modelleri üzerinde yoğunlaşılmalıdır. Bunun için ortak düşünülmeli, ortak davranılmalı ve ortak çareler üretilmelidir.

Kürtlerin Kürdistanlıların BİRLİK ile imtihanı

19.07.2017
1970’li, 80’li, 90’lı yıllarda tüm Kürdistan parçalarında farklı birlik modelleri denendi ancak hiçbiri uzun ömürlü olmadı. Birlik gibi stratejik bir konuya taktiksel yaklaşıldığı için bu çabalar dönemsel ve lokal kaldı.

Yeni iç savaş rejimi

18.07.2017
Türkiye’de iktidarlar arası kapışmanın adı olan 15 Temmuz’un üzerinden tam bir yıl geçti. O günden bu yana AKP Türkiye’yi KHK ile yönetmeye başladı. 152 bin kişi işten çıkartıldı, en az 40 bin kişi tutuklandı.