Kürtler nasıl HAYIR demesin ki?

Bir aydınlatma fişeğinden milyonların bayramına

‘Kölün’de rüzgâr Hayır’dan yana

Terzi dükkanından görünen: Evetçiler neye oy verdiklerini bilmiyor

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan: DKTM’ler kimlik, kimlik mutluluk verir

Karlsruhe’de bir HAYIR toplantısı

Dizi

Karlsruhe’de bir HAYIR toplantısı

22.03.2017
Yurtdışında oy kullanma işleminin başlamasına günler kala Almanya’nın Karlsruhe kentindeyiz. Burada Hayır çalışmalarının genel görüntüsünü ve sorunlarını anlamak için Avrupa’da Hayır Platformu’nun yerel bileşenlerinin toplantısına katıldık, gözlemledik.

Terzi dükkanından görünen: Evetçiler neye oy verdiklerini bilmiyor

22.03.2017
Duisburg, Almanya’daki Türkiye ve Kürdistanlıların yerleştiği ilk kentlerden biri. Kentte göçmen örgütlerinin çalışmaları da çok eskiye dayanıyor. Duisburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM), 1978 yılında kurulmuş ve birçok kişi tarafından “Avrupa’nın ilk derneği” olarak tanımlanıyor. AABK’nin ve Türkiyeli sosyalist örgütlerin çalışmaları da bir hayli eskiye dayanıyor.

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan: DKTM’ler kimlik, kimlik mutluluk verir

21.03.2017
Doğru yaklaşıldığında ve inşa edildiğinde DKTM çalışmaları, katılanlara keyif ve mutluluk da verir. Dayanışmanın, bir arada olmanın, kendi özüyle buluşmanın güzelliği başka nerede bulunabilir ki?

Bir aydınlatma fişeğinden milyonların bayramına

20.03.2017
Yeni aydınlanmış Frankfurt’a Rojava’daki direnişi anlatan bir marş eşliğinde giren otobüsümüzün önündeki küçük, kırmızı araba (marka, model hiç bilmem), fren yapması ardından önce yalpalamaya başladı, sonra bariyerlere çarptı ve bir takla atıp sağ yanı üstünde durdu.

Kürtler nasıl HAYIR demesin ki?

18.03.2017
Referandum çalışmaları da Frankfurt’ta büyük bir ilgi görüyor; ancak daha önceki seçimlerle yarışabilir bir atmosferin oluştuğunu söylemek zor. “Evet” kampanyası, her yerde olduğu gibi burada da sokakta hiç yok.

‘Kölün’de rüzgâr Hayır’dan yana

17.03.2017
Köln, Türkiyelilerin deyişiyle ‘Kölün’, Almanya’da Türkiye’den göç edenlerin en fazla yaşadığı ikinci şehir. Hal böyle olunca Türkiye’ye dair kültürel öğelerin olduğu gibi siyasal gerilimlerin de en fazla hissedildiği kentlerden birine dönüşüyor.

3 milyon yurtdışı oyunun anatomisi

16.03.2017
Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için yurtdışında oy kullanma sürecinin başlamasına artık çok kısa bir süre kaldı. Birçok görüş, mevcut durumda Hayır ve Evet’in başa başa yakın bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Dolayısıyla yurtdışındaki 3 milyona yakın seçmenin tercihi, daha önce olmadığı kadar belirleyici olacak.

Avrupa Kürt İşverenler Derneği Başkanı Naim Kılıç: Avrupa’da yüz bin Kürt işveren var

15.03.2017
Avrupa’da AKEE’nin verilerine göre yüz binden fazla Kürt işveren var ancak aynı düzeyde bir örgütlülükten bahsetmek mümkün değil. Avrupa Kürt İşverenler Derneği Başkanı Naim Kılıç, Kürt işverenlere birlik çağrısı yaparak, “Birlikte çalışma, aynı zamanda Kürdistan kimliğinin ve Kurdî renklerin öne çıkmasını da sağlayacaktır” diyor.

Kürt ve Ermenilerin acılı tarihi bir ironi mi

14.03.2017
70’lerde TRT adına dahili bir eğitimden geçirilmiştik. Bu saldırılar karşısında nasıl bir yayın politikası izleyeceğimiz anlatılıyordu. Dışişleri Bakanlığı Ermeni Masası Şefi’nin söylemi bugünkü gibi aklımda. Temsilci şöyle diyordu: “Konuya ilişkin politikamızın birinci ayağı, böyle bir katliamı ret ve inkâr etmektir. Şayet bu tezimiz tutmazsa, bu bir iğtişaş yani karşılıklı öldürme/mukateledir. Şayet bu da tutmazsa 'Ermenileri Kürtler öldürdü' diyeceğiz...” Alın size Abdülhamid’den İttihad’a devreden, oradan Cumhuriyet’e aktarılan devlet politikası...

Sandık kurulamasa bile ‘Hayır’ kazanacak!

13.03.2017
Herkes bulunduğu kulvarda bir şeyler yapmaya çalışıyor. Şöyle diyeyim: Kendini koruyor. “Çekileyim, devlet terörü bana zarar vermesin” gibi bir duygu yok. “Geldi başımıza, oturalım yerimizde” denilen bir durum yok. Şu önemlidir: Hiç susmadık.