Çayan Kürdistan dağlarında

Güney ikiye bölündü

Kaka aşbetal

106 tutsak ölüm sınırında

Karanfil koyacak mezar arıyorum!

Bol GDO bol kanser!

Dizi

Güney ikiye bölündü

21.10.2017
KDP peşmergeleri tüm güçlerini Hewlêr ve Duhok sınırlarına çekti. Bu durum bölgede “birakûjî” günlerinden kalma sarı bölge (KDP bölgeleri) ile yeşil bölge (YNK bölgeleri) sınırlarının daha da keskinleşeceğine işaret ediyor.

Bol GDO bol kanser!

20.10.2017
Monsanto, GDO’lu ürünleri en çok yayan şirket. Şirket, GDO’nun yaygınlaşması için her türlü yolu denemekten korkmayan bir şirket üstelik. Bilim insanlarını, hükümetleri bile satın alabilecek gücü var. Kansere yol açan kimyasallar satan Monsanto’naya karşı binlerce kişi dava açmış durumda.

Karanfil koyacak mezar arıyorum!

19.10.2017
Hayrettin Eren, 1970’li yıllar boyunca sosyalist hareket içinde yer aldı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra 21 Kasım 1980’de otomobille Haşim İşcan geçidine geldi. Burada gözaltına alınarak Karagümrük Karakolu’na götürüldü...

Kaka aşbetal

18.10.2017
Kerkük çok sayıda insan 1975 yılında Cezayir anlaşmasından sonraki silah bırakma (aş betal) olayını hatırlatarak, “Kaka aş betal e, aş betal e, em firotin” diyerek tepki gösteriyordu.

106 tutsak ölüm sınırında

17.10.2017
Marmara Bölgesi'nde bulunan cezaevlerinde yaklaşık 246 hasta tutuklu bulunurken, bunların 106’sının durumu ağır. Hasta tutukluların tahliye edilmesi bir yana tedavi edilmedikleri için hastalıkları her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

Çayan Kürdistan dağlarında

16.10.2017
Türk askerliğinden özgürlük gerillasına Türkmen Çayan’ın öyküsü: Dağlarda kesişti yolum Çayan Koçgiri ile. 25 yaşında sarıca, bal rengi gözleri ile arı gibi çalışkan bir devrimci. Sivaslı Türkmen Alevi bir ailenin oğlu.

Erdoğan’ın Avrupa’daki tetikçileri

14.10.2017
AKP hükümeti Türk milliyetçiliği üzerinden geliştirdiği örgütlenmesini, Avrupa’da da yaygın bir şekilde harekete geçirdi. Devletin Avrupa’daki tüm mekanizmalarını hizmetine soktu. Camileri, konsoloslukları casus ağlarına dönüştürdü. Artık öyle bir noktaya geldi ki, birçok ülkede seçimlere bile müdahale edecek cüreti kendisinde buldu!

Gölge devletin bir farz-ı misali

13.10.2017
Sömürge halkının sadece dirisi değil, ölüsü bile hınç alanıdır. Ölüm hakkı dahil, herhangi bir hak sömürge için fazla görülür. Dönemsel tavır değişikliği olsa da devlet hafıza demektir. Bu hafıza sömürgenin ölüsüyle olan ilişkisini kayıt altına alır ve zamanı geldiğinde hesaplaşmayı ister.

Cizre ve Sur’la yüzleşmeliyiz!

12.10.2017
Cenazelerin haftalarca sokakta kalmasını engelleyemedik, Asıl önemsememiz gereken devletin yaptığı yargılama değil, bizim toplum nezdindeki yargılanmamızdır.

Referandumdan sonra: Ya şimdi

11.10.2017
Türk devleti sadece referandumun iptalini dayatmıyor, aynı zamanda Başûr toprakları üzerinde hak iddia ediyor, dolayısıyla sömürgeci-işgalci politikasını Başûr’a genişletme arayışı içinde.