‘Kimse susmamızı beklemesin’

Gerillanın yavru xezalı: SÎSER

İZLENİM: 15 Ağustos coşkusunu gerilla ile yaşamak

Hormonlar vücudumuzu ve zihnimizi nasıl etkiliyor?

‘Saet xweş’ hep yankılanacak

Yumurta krizi büyüyor

Şiêre Rojava’da bir kültür

Toplum-Yaşam

YAŞAM madde-enerji etkileşiminin, doğal bir sonucu mu?

19.08.2017
Dünyada büyük ses getirecek provokatif bir deney sessiz sedasız sürüyor. Bilim insanları kimyasal karışım ve çevresel enerjinin bulunduğu ortamda yaşamın kaynağını oluşturacak düzenlerin kendiliğinden ortaya çıktığını tespit etti.

Nükleere karşı eylemdeler

19.08.2017
Fransa'nın kuzeydoğu bölgesinde bulunan Mouse kasabasında kurulan ancak henüz çalışmaya başlamayan Ulusal Nükleer Atık Tesisi İşletmesine (ANDRA) karşı eylemler sürüyor.

Gerillanın yavru xezalı: SÎSER

18.08.2017
“Köylüler bilerek ya da bilmeyerek annesini vurmuş. Sîser ve kardeşini de arkadaşlara teslim etmişler. Sîser yaralıydı ve çok küçüktü. Ona baktık yaralarını iyileştirdik. Köylü elbiseli birini gördüğünde gerilla yaklaşmayana kadar o yakınlaşmıyor. Ama üzerinde gerilla kıyafeti olan herkesin yanına gidiyor.

Dinozorun gizemi çözüldü!

18.08.2017
Yapılan araştırmalarda ‘Frankenstein Dinozoru’, otobur dinozorlarla, etobur dinozorlar arasında bir tür. Bulunan bu yeni türün dinozorların soyağacında değişiklikler yaratabileceği belirtiliyor.

‘Saet xweş’ hep yankılanacak

17.08.2017
Arhat, üniversitedeyken bilgiye, hakikate, sonsuzluğa giden yol arayışları gelişir. Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürdistan gerillasını düşünür. Sorgu dünyasını derinleştirir; hakikate ulaşacağı en iyi yerin Kürdistan dağları olacağına karar kılar.

Beslenmeye çözüm okyanusta gizli: AKUAKÜLTÜR

17.08.2017
Nature Ecology & Evolution adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makaleyle duyurulan araştırmada, deniz ve okyanuslardaki çok küçük bir alandaki balık ve diğer deniz ürünlerinin üretiminin beslenme sorununa çözüm olabileceği tespitine yer verildi.

İZLENİM: 15 Ağustos coşkusunu gerilla ile yaşamak

16.08.2017
Kürdistan gerillaları ile görkemli bir kutlamaya tanıklık edeceğim için büyük bir heyecan içindeydim...

Yumurta krizi büyüyor

15.08.2017
Belçika’nın Anvers kentindeki Ravel adlı şirketle başlayan zehirli (fipronilin) yumurta krizi, bütün Avrupa ülkelerine sıçradı. Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere, Danimarka derken İspanya’da da 20 bin zehirli yumurta tespit edildi.

Bargînî şehitleri için anıt mezar

15.08.2017
Dersim’in Hozat İlçesinin Bargînî Köyünde Türk devletinin 1938 yılında katlettiği 24 kişi için anıt mezar yapıldı.

Munzur OF ezdi geçti: 8-2

15.08.2017
Almanya’nın birçok şehrinde amatör liglerde mücadele eden Kürt takımları farklı sonuçlarla sahadan ayrıldı. Munzur OF rakibi FT Oberrad’ı 8-2 yenerken, FC Kandil Saarbrücken de kazanmaya devam ediyor.