PolitikART

FARUK SAKIK: Kürt medyasının ‘abê’si Mehmûd Önder öldü*

08.02.2017
Evdeydim. Gazeteden aradılar ve Mehmûd Önder’le ilgili bir yazı yazmamı istediler. Oğlum Siyabend yanımdaydı ve sordu: “Bu Mehmûd Abê kim, hep ondan bahsediyorsunuz?” Başladım ona Mehmûd Abê’nin yaşam öyküsünü anlatmaya...

O heyecanı nasıl anlatabilirim ki ?

08.02.2017
Evimize MED TV geldikten sonra başka bir kanal açılmadı. Çünkü orada kendimizi görüyorduk. Sanki kaybettiğimiz bir aile bireyimizi izliyorduk gibi geliyordu. Bizi daha fazla heyecanlandıran başka şeyler de vardı. Özellikle Serok Apo’yu gördüğümüz zaman…

NECİBE QEREDAXÎ: Hayatın renklerini öğrendim

08.02.2017
Eğer insan bir cümleyle tanımlayacak olursa bu alandaki çalışma, her renk ve kokudan çiçeğin yer aldığı bir bahçeye benzetilebilir. Bu bahçe, küçük bir Ortadoğu ve Kürdistan gibiydi. Çünkü Kürdistan’ın her bölgesinden, her kültür, dil ve renginden insanlar bulunuyordu.

CAHİT MERVAN: İki Belçikalı kadının Şırnak’tan getirdiği pusula

08.02.2017
Sakin olmaya çalışarak, “Beni kim, neden bekliyor” diye sordum. “Bilemiyorum” dedi ve ekledi: “Heval ben onların ne dediğini anlamıyorum ama ellerinde, küçük bir kağıtta senin ismin yazılı.”

İSMET KAYHAN: ‘Kafası iyi’ insanların yeri

08.02.2017
Christiania’da Kopenhag’ın alışılmış dinginliği, sükûneti yoktu. Havası kadar insanları da soğuk olan modernitenin kırılma noktasıydı burası. 68 Kuşağı’nın kurduğu bir kentti. Anarşistlerin, feministlerin, komünistlerin mahallesiydi; ama esasen hippilerin dünyasıydı. Kafası dumanlı insanların Christianiasında hippilere ait her şey fazlasıyla vardı.

NURETTİN DEMİRTAŞ: Sanatçı üçüncü doğadır

08.02.2017
Sanatta kesinlikli ölçülere, kurallara tepki olarak ortaya çıkan akımlar bile bireyciliği derinleştirmekten başka sonuç vermediler. Bahsini ettiğimiz bu dünyanın “tuvaleti” bile sanat eseri olarak üne kavuşturulmuştur! Şair Ruskin “insan yitirdiği bir aşk için şarkı söyleyebilir, ama kaybettiği para için asla” diyordu ama o günler maalesef geride kaldı! Toplum karşıtlığına bile sanat demeye başlayan bir dünyadayız artık.

DİLZAR DÎLOK: Pompei...

08.02.2017
AKP-MHP iktidarı, ahlaksızlığın dibe vurduğu bir dönem inşa etti. Bu ahlaksızlığı ancak ahlaklı olanlar yıkabilir. Sesi duyulmayınca sustu sanılır, sindi sanılır ancak özgürlük dağlarına sırtını veren toplumlar hiçbir şekilde dayanamaz ahlaksız iktidarlara. Dağ da patlar, halk da.

ALİTAŞKIN: Memleketim… Memleketim… Annem…

08.02.2017
İnsanlar durup dururken neden birbirlerine düşman oluyorlardı ki? Arkadaşlarımla misket oynarken üttüğüm misketleri tekrar dağıtırdım. Sırf aramıza bir kırgınlık girmesin diye.

1 FILM 1 KITAP

08.02.2017
Salamina Askerleri / NO

HASAN KILIÇ: Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri VEYA barışın mümkün kıyısı

25.01.2017
Dünya deneyimleri ışığında barış mücadelesinde kadınların varlık biçimlerinin ve deneyimlerin içeriklerinin kadınlarla kurduğu ilişkiler üzerinden barış süreçlerinin başarısını irdeleyen bu eser, geçmişe ait deneyimleri ele alsa da, bugün ve gelecekte başlaya(n)cak barış süreçleri için de oldukça verimli örnekler sunmaktadır.