Susma, haykır

Kürtçe gramer dört cümlede toplanabilir mi?

Kürdistan’da antik bir masal

Raylar arasında geçen hayatlar: Locman

Rê / Yol hayatın kendisi

Ey Hawar, isyanım

Bir ayrımcılık hikâyesi: Marina

Kültür-Sanat

‘Kürt deryasında bir damlayız’

21.03.2018
İki aylık Kürtçe-Türkçe kültür, sanat ve politika dergisi ‘Dilop’ yayın hayatına başladı. Derginin Amed Temsilcisi Reşo Ronahi, ‘’Amacımız Kürt kültürü, sanatı, edebiyatına dair çalışmalara katkıda bulunmak olacak. Kürt kültürünün deryasına eklenecek bir damlayız’’ diyor.

İnsanlığın başlangıcına Türk betonu!

21.03.2018
Urfa’da dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye beton döküldüğü ortaya çıktı. Olayı duyuran eski kazı başkanı Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?” diye sordu.

Cenevre’de insan hakları filmleri

21.03.2018
Film ve insan haklarına adanmış Avrupa’nın önde gelen etkinliklerinden Uluslararası Film Festivali ve İnsan Hakları Forumu İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Festivalde mülteciler, göç ve insan hakları alanında film ve belgeselere yer veriliyor.

Edebiyat müzesi

21.03.2018
Türkiye edebiyatının unutulmaz yazarlarına ait pek çok el yazması ve kişisel eşyanın yer aldığı ‘Edebiyat Müzesi’ Bursa’da açıldı. Alanında ilk ve tek olan ‘Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi’nde Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Behçet Necatigil, Orhan Pamuk gibi önemli yazarların el yazması mektuplarından gözlüklerine, şapkalarından kalemlerine kadar çok sayıda eşya ziyaretçilerle buluşuyor.

Kürdistan’da antik bir masal

20.03.2018
Kürdistan’ın en görkemli kentlerinden biri olan Ani kenti, geçen zamana rağmen hala büyüsünü koruyor. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Ani, bugün harabe bir hayalet şehir. Ani’nin kültürel zenginliği geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapılan sergiyle bir kez daha tanıtıldı.

Edebiyatçılar, sanatçılar: Zulme ses çıkarmak insani borçtur

20.03.2018
Türk ordusunun Efrin’e dönük saldırıları ve direniş 60. gününe girerken, dünden bu yana şehir merkezi bu gruplar tarafından yağmalanıyor. Saldırılara, AlaMor Müzik Grubu, Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi Yazı Kurulu ile sanatçı Metin Kahraman’dan tepki geldi.

Klama Dayika Min yetim kaldı

20.03.2018
Klama Dayika Min filminde Nigar Ana karakteriyle rol alan Zübeyde Ronahi (Işık) yaşamını yitirdi.

Kısa haberler..

20.03.2018
Yayınlanmayan diziye sansür, Güvercine ödül, Qirik izleyiciyle buluştu, Ercan Kesal’dan Aslında...

Bir ayrımcılık hikâyesi: Marina

19.03.2018
Muhteşem Kadın, Sebastián Lelio’nun yönettiği 2017 çıkışlı drama dozu yüksek bir Şili filmi. Ölüm ve Öteki arasındaki bağlantıyı sıradan; ama güçlü bir şekilde veren film son dönemlerin en önemli yapıtlarından biri.

Yakarmanın içinde isyan var

19.03.2018
2500 yıl önce yazılmış “Yakaranlar” eşitlik için mücadele eden kadınların öyküsünü anlatıyor. DasDas tarafından sahnelenen oyun 8 Mart’ta prömiyerini yaptı. Oyuncularının çoğunun amatör olduğu Yakaranlar’ın yönetmenliğini Arif Pişkin, Didem Balçın, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu yaparken çoğunluğu şarkılardan oluşan oyunun müziklerini ise Vedat Yıldırım ve Metehan Dada üstleniyor.