Emekçi’nin gördükleri

Hayallerimi resmediyorum

Angela Davis: Özgürlük mücadeledir

Zülfikar’da yeni sayı

Pir Şalyar'ın bin yıllık düğünü

İlk Japonca - Kürtçe sözlük

400 yıllık Dîwan ‘suç’ delili!

Kültür-Sanat

Tezer Özlü yaşasaydı hapiste olacaktı

24.01.2017
Üniversite öğrencisi T.K. sosyal medyadaki paylaşımları sebebiyle gözaltına alındı. T.K.’nin yeğeni ile çektirdiği fotoğraf ve paylaştığı yazar Tezer Özlü’nün “Burası bizim değil, bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi” sözü ‘örgüt propagandası’ suçuna delil olarak gösterildi.

Zarok Tv’ye büyük ilgi

24.01.2017
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldıktan sonra gelen tepkiler üzerine yeniden açılan Türkiye’nin ilk Kürtçe yayın yapan çocuk kanalı Zarok TV, İsveç’te 160 televizyon kanalı arasında izlenme oranı en yüksek 4 kanal arasına girdi.

‘Yol Kadındır’

24.01.2017
Yazar Gülfer Akkaya’nın “Din ve inançlar cinsiyetçi midir?” sorusundan yola çıkarak hazırladığı dördüncü kitabı “Yol Kadındır”, yakın zamanda çıkıyor.

Pink Floyd: Direniş şimdi başlıyor

24.01.2017
Efsanevi müzik grubu Pink Floyd'un vokalisti ve gitaristi Roger Waters, Donald Trump’ın başkanlık yeminini ettiği gün videolu mesaj verdi: Direniş bugün başlıyor!

Yezda’nın trajedisi

23.01.2017
Metin Aktaş, romanında Êzidîlerin yaşadıklarını ve DAİŞ zulmünü anlatırken, insan üstü kutsal tabulara dönüşmüş inançların, gelenek göreneklerin yarattığı çılgınlığı, Yezda’nın trajedisiyle birlikte gösteriyor.

Son Dizesiz Şiirler

23.01.2017
Şair Didem Madak’ın hayatı ve eserlerini anlatan ‘Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak’ belgeseli 30 Ocak’ta izleyici ile buluşuyor. Belgeselin yapımcılığını Fatih Zenginoğlu, yönetmenliğini ise Hikmet Kerem Özcan üstleniyor.

Kadınların sanatı engel tanımıyor

23.01.2017
Güney Kürdistan’da ressam kadınlar tüm engellemelere rağmen sanat çalışmalarını sürdürüyor.

Livaneli’ye OHAL engeli

23.01.2017
Zülfü Livaneli’nin ‘Huzursuzluk’ isimli yeni romanının afişlerinin, metrolara asılması izin verilmedi.

Hayallerimi resmediyorum

21.01.2017
“Okul hayatına başlarken en iyi derslerimden biri resimdi. Resim yaparken adeta başka bir dünyaya ait oluyordum. Renk ve biçimlerle oynamayı çok seviyorum. ''

Emekçi’nin gördükleri

21.01.2017
“Görme Gözlerim” diyerek serzenişini yeni bir albümle bize sundu Ozan Emekçi. Bildiğimiz keskin sloganvari sözlerden daha farklı, dönemin aciliyeti bakımından “dış odaklara karşı Alevilğin duruşu ve mütegallibeye karşı direnişin serzenşi” adeta.