Klinikte Rojava sergisi

Her gerilla bir hikâyedir

Devrimi karikatürle anlattı

Yılmaz Güney Sineması ranta kurban edildi

Berlin Kürt Kültür Günleri

Hayallerinin peşindeki gençler

‘Raperîne Newroz’ tüm dillerde

Kültür-Sanat

Amara’dan yeni bir kitap: Sivil Direnişin Bugünü

25.03.2017
“Amara Yayıncılık’tan çıkan Kurt Schock’un ‘Sivil Direnişin Bugünü’ kitabı, ekonomik ve sosyal adaletsizliğe ve siyasi baskıya karşı gelişen direnişi ele alıyor. Schock, kitapta şiddet içermeyen kampanyaların yörüngelerini ve sonuçlarını etkileyen devlet ve devlet dışı aktörler arasındaki karmaşık etkileşimleri tartışıyor.“

Joker'in belgeseli geliyor

25.03.2017
The Dark Knight’da Joker karakteriyle hafızalara kazınan ve dokuz yıl önce zamansız ölümü sinema tarihindeki en trajik olaylar arasında gösterilen Joker’in hayat hikayesini konu alan ‘I Am: Heath Ledger’ adlı belgesel Mayıs ayında izleyiciyle buluşacak.

Ramses’in 3 bin yıllık heykeli bulundu

25.03.2017
Alman ve Mısırlı arkeologlardan oluşan bir grup 9 Mart’ta hem gerçek hem de mecazi anlamda devasa bir buluş yaptılar.

Dersim ve Koçgiri kültürü kayıt altında

25.03.2017
Dersim-Qoçgiriye-Qerebel Kültür Projesi’ 8 Nisan’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek sergi, panel ve konser gibi etkinliklerle tanıtılıyor.

Mala Siyaçemane Hewreman’ı koruyor

25.03.2017
Güney Kürdistan’ın Hewreman bölgesinde kültürel çalışmalarını sürdüren Mala Siyaçemane halk oyunları topluluğu, Hewremani Kürt kıyafetleriyle yörenin kültürünü koruyor.

Tiyatro bildirisi Isabelle Huppert’ten

25.03.2017
27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde yazılan uluslararası bildiriyi bu yıl son olarak Paul Verhoeven’in “Elle (O Kadın)” filminde izlediğimiz Fransız aktris Isabelle Huppert kaleme alacak.

Devrimi karikatürle anlattı

24.03.2017
Bugüne kadar 7 karikatür kitabı çıkan ve çizimlerinde günlük yaşamı anlatan İtalyan karikatürist Michele Rech "Kobanê Calling" kitabı da başından geçenleri, yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Qırıx artık sahnede

24.03.2017
Bir tarafa doğru eğdiği omzuna attığı ceketi, elinde tesbihi, arkasını kırarak giydiği yumurta topuk kunduralarından dolayı aslında başka kültürlerde bir nevi efe, külhanbeyi olarak tanımlanan, delikanlılığın kitabını ısrarla yeniden yazmak isteyen, zira ülkenin her yerinde ve belki de en tepesinde bile gördüğümüz maço tiplere Diyarbakır’da qırıx (kırık) denir.

Heyva Sor’dan Işık’a plaket

24.03.2017
Heyva Sor a Kurdistanê, kayıtlarda tespit edilen ilk ve en eski üyesi Araştırmacı-Yazar Haydar Işık’a "25 yıllık üyelik" vesilesiyle bir plaket verdi.

Zer: Kimin Aşkı?

23.03.2017
Kazım Öz’ün yönetmenliğini üstlendiği dram türündeki ‘Zer: Kimin Aşkı?’ filmi 21 Nisan’da seyirci ile buluşacak. Dram türündeki filmin ilk fragmanı da yayımlandı.