Rojava’da ilk jineoloji konferansı

JIN TV geliyor

‘Cevabımız sistemsel’

İran’da kadın özgürlüğü kazanacak

ÖRGÜTLÜLÜK BÜYÜTÜLMELİ

Hayaliyle buluştu

Sesleri sokaklarda yankılanıyor

Kadın

ÖRGÜTLÜLÜK BÜYÜTÜLMELİ

16.01.2018
TJK-E 4’üncü Dış İlişkiler Konferansı’nı gerçekleştirerek, Avrupa’da Kürt Kadın Hareketi’nin örgütlenmesine ve küresel demokrasi cephesinin örülmesine ve Öcalan’ı özgürlüğü için yürütülen kampanyaya yönelik somut kararlara gitti.

Paris, Basel ve Essen’de kongreler yapıldı ‘Öncü misyonumuz arttı’

16.01.2018
İsviçre’nin Basel, Fransa’nın Paris, Almanya’nın Essen kentinde faaliyet yürüten Kürt kadın meclisleri yıllık kongrelerini gerçekleştirerek, 2018 yılı çalışma dönemine giriş yaptı. Kongrelerde, kadınların öncü misyonunun arttığına dikkat çekildi.

Emani davasında karar

16.01.2018
Sakarya’da 9 aylık hamile olan Emani Al Rahmun ile 10 aylık bebeği Halaf Al Rahmun’u öldüren saldırganların yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü.

‘Cevabımız sistemsel’

15.01.2018
Kuzey Suriye’de gerçekleştirilen Jineoloji Konferansı sona erdi. Hazırlanan alan sosyolojik analizinin tartışıldığı konferansta, jineolojinin ileriki dönem hedefleri belirlendi.

‘Ortak paydada buluşalım’

15.01.2018
Birleşik Kürt Kadınları Platformu üyesi Duysal Karataş, ulusal birlik için bölge buluşmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Zeyneb’e, kadınlara ADALET

15.01.2018
Pakistan Karaçi’de 7 yaşındaki Zeyneb Ensari’nin cinsel istismara maruz bırakılıp katledilmesinden bu yana halk sokaklardan çekilmiyor. Önceki gün de Karaçi ve Lahor’da yüzlerce protestocu Zeyneb’in fotosunu taşıyarak adalet istedi. ‘Seri katil’ olma ihtimali olan zanlının bulunmamasına öfkelenen göstericiler, hükümetin binalarını taşa tuttu.

Rojava’da ilk jineoloji konferansı

13.01.2018
Kuzey Suriye’de uzun süredir Jineoloji çalışmaları yürüten kadınlar, ilk konferanslarını gerçekleştiriyor. Dêrik kentinde düzenlenen ve iki gün sürecek konferansa farklı halklardan 200 delege katıldı.

Gülnaz Ana: Özgürlüğün yakasına yapıştım

13.01.2018
“Meğer benim gibi adı Gülnaz olan, dağların uçurumlarında çığlıkları sallanan, binlerce kahraman varmış da benim haberim yokmuş. Neden bu kadar geç kaldım diye öyle hayıflandım ki. O yüzden bir daha hiç bırakmamacasına yapıştım yakasına özgürlüğün.”

İran’da kadın özgürlüğü kazanacak

12.01.2018
Özgür Sosyalist Kadınlar Sözcüsü Bêrîtan Asya, Rojava'da açığa çıkan kadın iradesi ve kazanımlarını teminat altına almanın yolunun bölgesel düzeyde kadın iradesini açığa çıkartmaktan geçtiğini, bir süredir birleşik bir hareketi oluşturma tartışmaları yürüttüklerini söyledi. Kongra Star Sözcüsü Evîn Swêd de,“Bugün önümüzde duran görev, Doğu Kürdistan'daki kadınlara ulaşmak ve elde edilen tecrübeleri paylaşmaktır. Artık Güney, Kuzey ve Doğu Kürdistan'daki kadın hareketleriyle birleşme vakti gelmiştir” dedi.

Kentteki 12. benzer olay halkı sokağa döktü

12.01.2018
Pakistan’da 7 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılıp öldürülmesinin ardından halk sokağa çıktı. Polis iki eylemciyi katletti.