Satıldığı köle pazarını özgürleştirdi!

Emektar Canda şimdi Reqa’da

Bütün 'Umut'ların anneliği için...

‘Yerin dibine batsın bu karanlık!’

‘Anne özgürlük işte budur’

‘Arap kadınlar PKK ile özgürleşebilir’

Müziğiyle önyargıları yıkıyor

Kadın

Aklı geride bıraktığı binlerce kadında

28.07.2017
Bir DAİŞ emiriyle takas edilerek özgürlüğüne kavuşan Êzîdî Necat Bapîr, “Şu anda özgürleştik ama daha binlerce kadın var onların elinde. Aklımız onlarda. DAİŞ’in elinden kurtulanları da Almanya’ya gönderiyorlar, bu yanlış. Biz zaten DAİŞ’in elindeyken gurbet gördük” diyor.


Mor Çatı: Kadınların yüzde 91’i en yakınlarından şiddet görüyor

28.07.2017
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Mor Çatı Dayanışma Merkezi, şiddete maruz kalan kadın ve çocukların başvurusu üzerine hazırladığı 2017 yılının ilk 6 aylık faaliyet raporunu yayınladı.

Puglia’da seminerler dizisi

28.07.2017
İtalya'nın Puglia bölgesindeki 3 farklı şehirde jineolojinin tanıtımı amacıyla seminerler düzenlendi. Etkinliği bölgedeki anarşist ve komünist gençlerin ortak yapılanması olan Exit Kolektifi ile No Tap adlı inisiyatif düzenledi.

Bir kayyum ‘icraatı’: Kadın merkezi kuran kursuna dönüştürülüyor

28.07.2017
Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) belediye eşbaşkanları görevden alındıktan sonra yerlerine getirilen kayyumların kadın kurumlarına yönelik icraatlerine bir yenisi daha eklendi.

Müziğiyle önyargıları yıkıyor

27.07.2017
Multi kültürel repertuarı, eğlenceli müziği ve genç sanatçılarıyla dikkat çeken Collectif Medz Bazar, müzikleriyle önyargıları yıkıyor. ‘Müzik evrensel bir zenginliktir’ diyen grup üyeleri, kadın mücadelesinin de evrenselliğini vurgulayarak, kadınların sanata daha çok yönelmesi çağrısını yapıyor.

Güney Kürdistan’da 10 ayda 66 ‘kadın intiharı’

27.07.2017
Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Güney Kürdistan’da insan hakları ihlallerine dair sunduğu raporda 10 ay içerisinde 66 kadının ‘intihar’ sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı. Raporda cezaevlerindeki duruma da dikkat çekilerek, 252 kişiye idam cezası verildiği ifade edildi.

Bu sessizliği bozun!

27.07.2017
İmralı’da 18 yıldır tek kişilik hücrede tutulan Öcalan’ın yaşamından endişe duyan Wan Barış Anneleri, “Beklemek sonuç vermiyor, harekete geçmek lazım” çağrısı yaptı.

‘Tecavüz yasası’ fiiliyatta var

27.07.2017
Adana’da 13 yaşındaki bir çocuğun, kendisini cinsel istismara maruz bırakan 5 erkekten tutuklu Bedrettin K. ile evlendirilmeye zorlandığı ortaya çıktı.

‘Gelin tacı’ değil ‘papatya’

26.07.2017
Çocuk yaşta zorla evlendirmelere karşı mücadele eden ve bu konuda toplumsal duyarlılık yaratmak için 13 yıldır kız çocuklarına ‘gelin tacı’ yapmayan kuaför Seval Alyürek, bir grup kadınla beraber ‘Çocuklar Evlendirilmesin Platformu’ kuracaklarını söyledi.

Elleriyle yaptığı cacımları satıyor

26.07.2017
Dersim’li Yemos, gençliğinden beri öğrenmek istediği cacım dokumayı belediyenin iki yıl önce açtığı kursta öğrendi. Hazır dokumalarda estetik ve ruh olmadığını söyleyen Yemos “kendi kültürümüzü geleceğe taşımalıyız” diyor.