Kürtler bizim için de UMUT

‘Yüreğimdeki ateşi savaşarak söndürebilirim’

‘Kadın mücadelesi daha da yükselecek’

Kadınların ‘Hayır’ı bitmeyecek

TAJÊ-Ewrûpa beyaz kırımı engelleyecek

Bir kadının portresinde Amerika ve özgürlük

Yaşa kılıçla meydan okuyor

Kadın

TAJÊ-Ewrûpa beyaz kırımı engelleyecek

27.04.2017
Kadın aktivisti Songül Talay, Avrupa’ya göç ettirilen Êzîdî kadınların ‘entegrasyon’ adı altında satıldığını ifade ederek, “Kadınlar bu düzen ve bilince karşı kendilerini koruyacak. Açıktır ki DAİŞ’in alamadığı sonucu bu projelerle almak istiyorlar. Bu yüzden biz TAJʒyi kurmak zorundayız” dedi.

7 yaşında 3 yıllık esaret

27.04.2017
3 Ağustos 2014 saldırısında 7 yaşında kardeşleriyle birlikte DAİŞ çetelerinin eline geçen Bêrîvan Ferman, YPJ tarafından kurtarıldı. Şengal’e dönüş yolunda yaşadıkları anlatan Bêrîvan’ın maruz kaldığı şiddet ve cinsel istismar, akıl sınırlarını zorluyor.

Kadınlar 'Hayır’larını 1 Mayıs’a taşıyacak

27.04.2017
Referandum sonuçlarını değerlendiren Mersin Kadın Platformu, “Hayır”larını 1 Mayıs İşçi Bayramı’na taşıyacaklarını açıkladı.

Almanya’da W20 Kadın Zirvesi

27.04.2017
Almanya’nın G20 döneminin başkanlığını yaptığı “Woman20 Summit“(W20) adlı zirve Berlin’de gerçekleştirildi.

Kadınların duruşması ertelendi

27.04.2017
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü etkinliğine katıldıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 7 kadının duruşması ertelendi.

Emek sömürüsüne karşı 1 Mayıs’a!

26.04.2017
Ağır çalışma koşullarına rağmen emeklerinin karşılığını alamayan kadınlar, emek sömürüsüne karşı 1 Mayıs’ta seslerini yükseltmeye çağırdı.

Ürdün’lü kadınların mücadelesi sonuç verdi: Tecavüzcülere af yasası iptal edildi

26.04.2017
Ürdün’de, cinsel istismar suçlularının saldırıya maruz bıraktıkları kişiyle evlenmeleri durumunda cezasız bırakılmalarını öngören yasa iptal edildi.

Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

26.04.2017
Kadınlarda meydana gelen en sık kanser türleri arasında bulunan meme kanseri için erken teşhis hayat kurtarıyor. Erken teşhisin meme kanserinde hayati önem taşıdığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Can Terzier, meme kanserinde belirtiler ortaya çıkmadan hastalığı yakalayabilmenin önemine işaret ediyor.

‘Kadın mücadelesi daha da yükselecek’

25.04.2017
Referandum sonucunun ‘Evet’ cephesinde bir moral bozukluğu yarattığını belirten Gülsüm Kav, “İstedikleri yüzdeye ulaşamadılar. Başkanlık isteyenler önlerinin tam anlamıyla açılmadığının farkında. Dinamik ve yılmayan kadın hareketinin mücadelesi bu dönemde daha da yükselecektir” dedi.

Pariluys Yeğsa!..

25.04.2017
“Anam o vakitler 15’inde imiş. Derler ki o senelerde gün hiç aymadı, bahar yüzünü hiç göstermedi. Sanki ulu bir kadın geldi, bütün toprağı efsûnladı ve nice bereketini bir elden alıp lanetledi. Analar doğurmaya korkmuş ya, benim anamı nedense oyunların koynundan alıp erin koynuna koyuvermişler. ”