Lêlikan ve Şırnak’ta eylemler

HPG, Güney Kürdistan’ın Lêlikan mıntıkası ve Şırnak’ın Lezgin tepesinde düzenlenen eylemlerin ayrıntılarını açıkladı.

16 Nisan 2018 Pazartesi | Haber

HPG, Güney Kürdistan’ın Lêlikan mıntıkası ve Şırnak’ın Lezgin tepesinde düzenlenen eylemlerin ayrıntılarını açıkladı.
HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafında yapılan yazılı açıklamada verilen bilgiler şöyle:
* Gerillalar, 13 Nisan günü saat 14.00’te Güney Kürdistan sınırları içerisinde olan Lêlikan yakınlarındaki Eli Dirêj vadisinde işgalci TC ordusuna yönelik bir eylem düzenledi. Mevzilerin yoğun bir şekilde vurulduğu bu eylemde, ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.
* 12 Nisan günü de Şırnak’ın Elemun taburuna bağlı Lezgin tepesindeki Türk mevzilerine yönelik eylem düzenlendi. Yoğun ateş altına alınan türk birliğindeki ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.

Bradost'taki 7 şehit

BİM, Mart ayında Medya Savunma Alanları’nda Brados bölgesinde şehit düşen 7 gerillanın kimliklerini açıkladı.
BİM’in açıklamasında, "İşgalci TC devleti geçtiğimiz 14-26 Mart tarihleri arasında Güney Kürdistan’ın Bradost mıntıkasına yönelik bir işgal operasyonu başlatmıştı. Gelişen operasyon kapsamında şiddetli çatışmalar yaşanmış ve gerilla gücümüzün de eylemleri gelişmiştir. Xakurkê Eyaleti komutanlarından Agirî arkadaşın öncülüğünde gelişen direniş, düşmana ağır kayıplar verdirmiştir. Halen çatışma ve gerilla eylemlerinin devam ettiği alanda, düşmanın yoğun teknik ve hava saldırısı kullandığı çatışmalarda kimi arkadaşlarımız da şehit düşmüşlerdir. Yaşanan çatışmalarda Cudi (Muhammed Salih Çiçek) arkadaşımız yaralı bir şekilde düşman güçlerine esir düşmüş, Egit (Hasan Ünat) isimli şahıs ise düşman güçlerine teslim olmuştur" denildi.
Şehadete ulaşanların kimlik bilgileri şöyle: Agirî Mazlum Pirdoğan (Birdal Burhanlı / Muş), Argeş Tekoşer (İbrahim Gelici / Hakkari), Ciwan Kiçî (Mehdi Dalmış / Şırnak), İntikam Zagros (Yıldırım Koca / Van), Rüstem Şemzinan (Cengiz Dündar / Hakkari), Tekoşer Mardin (Mehmet Reşit Savucu / Mardin) ve Xwinrej Gever (Vedat Çetin / Hakkari). ANF/BEHDİNAN

43

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA