Macaristan’ın son muhalif gazetesi de kapandı

2010 yılından bu yana iktidarda olan aşırı sağcı Fidesz Partisi’nin 8 Nisan’da yapılan seçimlerde zaferle çıkması sonucu, Macaristan’ın en çok okunan ve günlük yayınlanan sol tandanslı gazetesi “Nepszabadsag”ın kapanmasından bir buçuk yıl sonra son muhalif gazete Magyar Nemzet gazetesi de kapanmak zorunda kaldı.

14 Nisan 2018 Cumartesi | Dünya

ABİDİN ÇETİN


2010 yılından bu yana iktidarda olan aşırı sağcı Fidesz Partisi’nin 8 Nisan’da yapılan seçimlerde zaferle çıkması sonucu, Macaristan’ın en çok okunan ve günlük yayınlanan sol tandanslı gazetesi “Nepszabadsag”ın kapanmasından bir buçuk yıl sonra son muhalif gazete Magyar Nemzet gazetesi de kapanmak zorunda kaldı. 1938’den bu yana yayın yapan Magyar Nemzet gazetesinin internet sayfasından yaptığı açıklamada, 11 Nisan tarihinde son kez yayınlanacağını duyurdu. Gazete açıklamasında artan finansal sorunlar nedeniyle kapanmak zorunda kaldığını açıkladı.


Yolsuzlukların üzerine gitmişti

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Alman işgali nedeniyle illegal olarak yayın hayatına devam edebilmişti.

Magyar Nemzet Gazetesi 8 Nisan’da yapılan Macaristan parlamento seçimlerini büyük bir oy oranına ulaşarak kazanan Başbakan Victor Orban’ın başta damadı olmak üzere, bakanları ve bir çok üst düzey yöneticisinin yolsuzluklarını ortaya çıkartmıştı.

Magyar Nemzet gazetesi ile aynı medya grubuna ait olan Lanchid Radio’nun da kapatılacağı belirtildi.  Başbakan Victor Orban ve Fidesz Partisi, 2010 seçimlerinden bu yana Macar medyasını sistematik olarak kontrol altına aldı. Bilinen klasik bir sansür kurulu olan ve üyeleri hükümete yakın kişilerden oluşan Basın İzleme Komisyonu; “dengeli haber” yapmayanlara ve “insan onurunu zedeleyici haber” yapanlara para cezası verilmesinin yanında yayın kuruluşlarının lisansını da iptal edebiliyor.


RSF’den Avrupa Komisyonu’na acil çağrı

Macaristan’da Başbakan Victor Orban’ın başkanı olduğu aşırı sağcı Fidesz Partisi’nin seçim zaferinden sonra, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) de Avrupa Komisyonu’na bir çağrıda bulunarak; AB üyesi ülkelerdeki basın özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı kendisini net bir şekilde konumlandırması gerektiğini belirtti. RSF açıklamasının devamında; Macaristan’da büyük muhalif gazetelerin tek tek kapandığını ve yerel gazetelerin tümünün de Hükümete yakın işverenlerin denetimine geçtiği belirtildi.

Macaristan’ın basın özgürlüğü sıralaması Fidesz Partisi’nin iktidara geldiği 2010 yılında bu yana, 50 sıra gerileyerek 71. sıraya düşmesinin de ciddi bir bozulma olduğu belirtildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Başkanı Christian Mihr ise yaptığı açıklamada; “Orban hükümeti sadece Macaristan’daki hukukun üstünlüğünü yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda Avrupa çapında da demokrasi için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Avrupa Komisyonu bununla ilgili gereken inisiyatifi almazsa, büyük bir hata yapmış olacak” dedi.138

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA