İranlı 620 sanatçı Efrîn için bildiri yayımladı

İran’da aralarında sanatçı, müzisyen, oyuncu, yazar, besteci, yönetmen, tiyatrocunun olduğu 620 kişi, Efrîn direnişine destek için ortak bildiri yayımladı.

07 Şubat 2018 Çarşamba | Dünya

İran’da aralarında sanatçı, müzisyen, oyuncu, yazar, besteci, yönetmen, tiyatrocunun olduğu 620 kişi, Efrîn direnişine destek için ortak bildiri yayımladı. Sanatçılar, Efrîn’de destek için imza kampanyası başlattı. Açıklamada, Efrîn’e yönelik Türk devleti ve çetelerinin işgal saldırılarının kınandı.

Bildiride şöyle denildi:”İmparatorların saldırı politikaları nedeniyle, yüzyıllardır Ortadoğu’da büyük acılar yaşanıyor. Asurlardan Erdoğan’a kadar en çok Kürt halkı kurban seçilmiş, katledilmiş. Erdoğan’ın defalardır yenilmesinin ardından şimdi de Efrîn üzerinde ferman çıkarıp saldırıyor. Erdoğan sorunları diyalog yoluyla çözmek yerine var olan barış, diyalog yolunu da yıktı. Amed, Cizre ve birçok yeri yerle bir etti. Suriye mültecilerini de kendi çıkarları için kullanıp, Avrupa’dan bir milyar euro aldı. Şimdi de hiçbir gerekçe olmadan Efrîn’e saldırıyor. Biz İranlı sanatçılar olarak bütün halklara çağrıda bulunuyoruz, Erdoğan’ın işlediği suça karşı sessiz kalmayın. Bütün dünya ülkelerine de Efrîn’e yönelik saldırıların karşısında durmaya çağırıyoruz. Uluslararası insan hakları kuruluşları da Efrîn için harekete geçmesi gerekir.” 


ANF/TAHRAN


509

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA